ilk bir araç sahibi oldum ama peki şimdi?

ilk kez araç sahibi oldum, ancak prosedür namına hiçbir şey bilmiyorum.

sigortasını yaptırdım, o tamam ancak, araç için sene içinde başka ne yaptırılıyor? vergisi, muayenesi vs. ayrıca bunların tarihleri falan nedir? hiçbir şey bilmiyorum demiştim dimi? bilgi verirseniz çok makbule geçer.

yıl ortası(temmuz) ve başında(ocak) mtv yatırıyorsun.
40.000 km de lastikleri değiştiriyorsun.
10.000 km bakımını yaptırıyorsun yağ, filtre vs.
sigortayı yeniletmeyi unutmuyorsun.
kazadan beladan uzak duruyorsun.
  • skyangel  (17.10.16 11:45:15)
ocak mtv yatır
Temmuz mtv yatır
her 15 bin km'de bir servise git bakım yaptır
2 yıl sonra tüvtürk'e git muayene yaptır
  • cedex  (17.10.16 11:45:30)
Sigortadan sonra ruhsat çıkacak. Trafik tescile gidersin ya da adresine 15 gün içinde gönderirler.

Senede iki defa mtv ödeyeceksin. Biri Ocak ayının son gününe kadar, ikinci taksit Temmuz ayının son gününe kadar.

Sıfır araçsa muayene 3 sene sonra, 3 yaşından büyükse 2 senede bir tüvtürk yollarını aşındıracaksın.

Hayırlı olsun.
  • teknikekip  (17.10.16 11:47:13)
trafik cezasi vs söz konusu olursa ilk 15 gün icinde yatirirsan 4te 1ini ödemezsin. 1 aylik gecikme olursa tutar %5 artar. güle güle kullan.

  • 1adam  (17.10.16 11:54:07)
araç sıfır mı? ikinci el mi?

- araç ilk tescil tarihinden itibaren (ruhsatta yazar) her iki yılda bir muayeneye girer. (eğer hususi ise) (ticari araçlar yılda bir)
- kaskosunu yaptır mutlaka sıfır ya da yüksek modelli ise.
- motorlu taşıtlar vergisini ve periyodik bakımı açıklamış arkadaşlar
- araban sıcakken yıkatma. özellikle disk frenlerin varsa zarar verir.
- eski model ise yağını, suyunu, hidroliklerini düzenli kontrol et. bir servisten yardım alabilirsin öğrenmek için.
- düzenli olarak lastik basınçlarını kontrol et. (benzinliklerde bulunur hepsi çalışmaz, kendine temiz düzenli çalışan bir benzinlik belirle)
- akıllı telefon kullanıyorsa kaza tespit tutanağı uygulamasını indir. talihsiz bir kaza yaşarsan onun üzerinden hızlıca işlem yaparsın.
- şehir içinde hız koridorları ve elektronik denetleme sistemleri vardır bunlara dikkat et kurallara uy ceza gelir.
- kırmızı ışıkta yaya geçidinin üzerinde beklersen ceza gelir.
- bir kavşaktan sola dönceksen en sağda bekleme ya da düz gideceksen en solda bekleme.
  • format c  (17.10.16 12:18:32)
Sigorta ve kasko tam 1 sene gecerli.

Ocakta ve temmuzda mtv.

Arac marka modeline gore 10,15 veya 20 binde bir (renault grubu 20 bin mesela) bakimini yaptir.

40-50 bini gorunce lastik durumuna gore lasiklerimo degistir. Aracin yeniyse en az haftada 1 yag su kontrolu. Eskiyse her sabah kontrol.

Muayene son gecerlilik tarihi ruhsatta yazar. Son gununden itibaren en gec 1 ay icinde muayeneyi yaptiracaksin. Otomobilse 2 sene ticari ise 1 sene gecerli olur.

Kazasiz, belasiz, cezasiz surusler.
  • evrenos gazi  (17.10.16 12:21:34)