Sıcak tutacak mont ve bot önerisi

Arkadaşlar Eskişehir'de yaşıyoruz ve winter is coming bildiginiz gibi. Simdi is gorusmesi aşamasındayım ve eger olursa baya dışarda gezmeli bir işim olacak. (Bu konuda da şans dileklerinizi esirgemeyin olur mu?)
Simdi problemim şu ki hem tipi guzel (kısa boylu ve tombigim, bel oyuntusu olmayan pofuduk montlarla tam bir kardanadam oluyorum) hem de sıcak tutacak montlara bakıyorum, hepsi mi kaz tüyü olur anasını satayım. Kesinlikle kaz tüyü istemiyorum yani burası altı çizili olarak kesin. Biraz bel oyuntusu belki kemeri filan da olan, min. diz boyuna gelecek, bütçemi öldürmeyecek (500tl ye kadar zorlayabilirim) bir mont arıyorum, gören tavsiye eden var mı?

Ekte begendigim bir modeli koyuyorum, bunu niye almadın derseniz kendisi 1300 lira, aile geciniyo o paraya yani ayıp geldi açıkçası.

Bir de yine sıcak tutacak ama biraz da feminen olacak bot tavsiyelerinizi alabilirim. Hafif topuklu olması tercih sebebidir.

türkiye dışında soğuk bir memlekette yaşadığım süre boyunca anladığım yegane şey, kış soğuğunda çok kalın monttan ziyade nispeten rüzgarı kesecek, suya dayanıklı normal, uygun fiyatlı bir mont alıp içine kat kat giyinmek (layering) soğuktan çok daha iyi koruyor. hatta bunun bilimsel açıklaması da vardı da şimdi üşendim. kat kat derken de öyle pofuduk bir hale gelmiyorsun tabii. nitekim şişkin montlardan çok daha şık oluyor insan bence. layered clothing falan diye aratırsan fikir edinebilirsin sanırım. yalnız, bot önemli. hatta monta vereceğin paranın büyük kısmını bota ve kaliteli çoraba ayır bence.

  • philus  (15.10.16 19:26:30 ~ 19:26:54)
@philus, bilimsel açıklaması o katmanlar arasında havanın olması ve ısı geçişi olsa gerek.

  • guneste demlerim senin cayini  (15.10.16 20:58:44)