altın işini öğrenmek istiyorum?

her maaşımda 1-2 çeyrek almaya karar verdim ama ne zaman doğru zaman, en ucuz nereden alınır bir fikrim yok? Bana bu konuda danışmanlık yapıp eğriyi doğruyu öğretecek biri var mı? Kafama takılan en büyük sorulardan biri ise eski kulplu veya yeni kulplu olunca ne oluyor? Ya da kulpsuz olursa ne olur :D Hepsiburada.com'da bakıyorum mesela, eski tarihli kulplu 218 tl yeni tarihli kulplu 220 tl. Enpara.com'dan bakıyorum 218 tl. Tam manasıyla kafamda deli sorular. Birde çeyrek altın doğru yatırım mı? Biraz kendime para biriktirmek istiyorum açıkcası. Kızlar bu işleri daha doğru biliyormuş sanırım. Hadi kızlar. :) Cepteteb, enpara gibi internet bankacılığı hesaplarım var.

Edit: www.novabazar.com mesela burada 208 tl

Edit: Gelen yoruma ek olarak gram altın olur ama nerden almak ne zaman almak. Bunları konuşalım. :)

Edit2: kısa vadede bozdurmak gibi bi niyetim yok zaten ya. sağolun yorumlar için devamını bekliyorum diğer kullanıcılardan. :)

Şimdiden teşekkürler.

Aslında en mantıklısı gram altın hesabı ile altın almaktır.Alım satım fiyatları birbirine çok yakın ve zararı en azdır. Ama yok ben hesapta olunca harcarım diyorsan yine gram altın ama fiziksel olarak alabilirsin.

Her ay 3-5 gr neyse artık bi sabit oran belirleyip alabilirsin.
  • josefen  (14.10.16 10:14:31)
enpara hesabı açtır, sanal alış-satış yap. daha uygun, makas daha dar, alış-satış daha rahat.

  • manuel mandalina  (14.10.16 10:15:57)
bana göre şu zamanda fiziki altın pek mantıklı değil. eve hırsız mı girer başka birşey mi olur insan kafayı yer. en güzeli bir bankadan hesap açtırıp gram altın olarak biriktirmek. birçok bankanın bu şekilde hizmeti mevcut. kuveytturk, ziraat, vakıfbank... bankaların makas aralıklarını inceleyip işlem bedeli alıp almama durumuna göre size uygun olanı seçersiniz.

ne zaman almak gerektiği konusunda kimse size net birşey söyleyemez, söylemez de. büyük bir sorumluluk. kendi kararınızı kendinizin vermesi gerekir. öncelikle nasıl bir yatırımcısınız onu belirleyin. yani günlük al-sat mı yapacaksınız, 6 ay sonra mı satacaksınız, 1-2 yıl mı alıp bekleteceksiniz bunlar önemli. altının iniş çıkış yapmasına dünyadaki olaylar, ülkedeki dolar kuru,insanların davranışları gibi birçok etken etki eder. çoğu piyasa uzmanı bu gelişmelerin insanların yatırım davranışı üstüne zaten yansıdığını ve onların takip edilmesi gerektiğini söyler. geçmiş dönemlerde nasıl hareket ettiğinden yola çıkarak gelecekteki durumu tahmin edilmeye çalışılır

örneğin ekstrem durumların olmadığı bir zaman aralığı için altın seviyesi 2 defa 127 tl seviyesine gelmiş ve geri inmiş olduğunu varsayalım. 3. sefer yaklaştığında insanların tepkisi şu yönde olmakta " hmm altın 127 olmaya yakın. burdan önce 2 defa bu seviyeden geri dönmüş o halde burdan yine dönecek. ben bunu bu seviyeden satıp düştüğünde alıyım" gibi birşey oluyor. eğer satmak isteyenler almak isteyenlerden fazla olduğunda ( ayılar boğaları yendiğinde ) aşağı yönlü bir iniş gözlemleniyor. bu noktalara da destek direnç noktaları deniyor. yukardaki örnek çok basite indirgenerek anlatılmıştır. herşey bu kadar basit değil tabi.

teknik analiz için güzel bir kitap :Teknik analiz mi dedin ? Hadi canım sen de ! ( Ali Perşembe)

altin.in gibi insanların günlük iniş çıkışları takip edip yorum yaptığı siteler de mevcut ama herkes uzman gibi görüş bildiriyor. onların gazına gelip zarar etmen de muhtemel.

son olarak tavsiyem herşeyi yap ama forex ' e girme. kısa vadede olmasa bile uzun vadede kaybedersin. kaybedersin. kaybedersin.
  • sutu seven kamyoncu  (14.10.16 10:34:44 ~ 10:36:05)
bir de altına altın veren hesaplar var örneğin kuveyttürkte, 3 aylık periyotlarla çok cüzi bir artış yaşanıyor ama mutlu eder.

  • theconqueror  (14.10.16 10:41:16)
1-Gram altın çeyrek altına göre pahalı.
2-Forex kısa vadede de uzun vadede de kaybettirebilir. Bildiğin kumar.
3-Kulp ile fiyatın bir ilgisi yok. Kuyumcuların götünden uydurmasıdır sadece.
4-Eski ile yani arasında 1 TL oynar. Fazla söyleyen varsa siktir çek.
5-Zaten yatırımlık düşünüyorsun o nedenle yeni altın alma hiç. Zaten şimdi yeni alsan 1 Ocakta eski olacak.
6-Çalınma gibi bir endişen yoksa al evde sakla. Bankalara yok alım satım farkı yok hesap işletim ücreti yok hesaptan çektin ücreti vs. diye domalmaya gerek yok. Zaten bir kaç lira kar edeceksin onuda bankaya verme.
  • poseidon1  (14.10.16 12:04:23 ~ 12:05:17)
@poseidon, enpara'da hesap işletim ücreti yok. alış-satış ve makas farkı döviz bürolarından daha uygun, bilgine.

@athena, rica ederiz. işine yarayan cevaplar için soldaki boş kutulara tik koy plz.
  • manuel mandalina  (15.10.16 09:21:38)