İngilizce bilen güzel arkadaşlarım bir bakarmısınız?

Efendim wish clauselardan sonra biliyorsunuz bi past perfect cümle gelen var bi sadece past gelen var bunların anlam ve ayrımlarını biliyorum fakat would gelince ne oluyor anlam ne oluyor onu bilmiyorum bi açıklarmısınız bu cahile ama lütfen annoying demeyin.Tabu gibi oldu buda

wish'den sonra hangi zamandan bahsediliyorsa onun bi gecmisi kullanilir. mesela "keske su an antalya'da olsam" demek icin "i wish i was in antalya now" deriz (buradan soyle bir cikarima varabiliriz ki wish'le hicbir zaman simdiki zaman kullanilmaz). gecmiste yapilan bir seyden bahsedeceksek de dogal olarak gecmisin gecmisi olan past perfect kullanmamiz gerekir. "o filmi izlemez olaydim" (izlemisim ama pismanim) demek icin "i wish i hadn't watched that movie" deriz. would'u olmasini istedigimiz ama olmayan isteklerimizde, wouldn't'i ise su anda bizi rahatsiz eden seylerde falan kullanabiliriz" "I wish you wouldn't make so much noise!" gibi. would burada biraz will yerine oluyor, bundan sonra boyle ol(ma)sa keske der gibi.

edit: "bunlarin anlam ve ayrimlarini biliyorum" kismini gormemisim (sabahtan beri bi essayle ugrasiyorum, kafa bi dunya), ondan aciklamisim bos yere ama kalsin madem, belki baskasinin isine yarar
  • edoras  (12.12.09 16:44:42 ~ 17:26:33)
sürekliliği olması istenen kalıplarda kullanılır sanırım.aklımda öyle kalmış

örnek olarak; "i wish we would live in the same city" gibi.
  • ma  (12.12.09 16:50:16)
sitem oldugu vakitler oyle oluyor, yoksa "wish" clause "if T2" ya cok benziyor...

I wish you would stop smoking. - E birader sen de cok iciyon ha!..
  • ucan sincap  (12.12.09 17:58:42)