Bebek uyku egitimi

Oğlum 6 aylik.
Emzik, biberon kullanmaz.
Sallayarak, titreşimli beşikte, bebek arabasında ya da binek otoda dolastirilarak uyumadı hic. Bunların hepsinden nefret eder.
Ninni, pışpış...vb umurunda değil. Sevmez.

Sadece emerken uyur, alır yatağına bırakırım. Veya sling/kanguruda dolaşırken uyur, eve gelince alır yatağına bırakırım. Geceleri de uyku saati gelince ışığı kapatır bebeği emzirmeye başlarım. 10 dakikada uyur zaten...

Aylardır denize girdiği için gündüz banyo yapar, banyo sonrası uyku alışkanlığı yok.

Giriş bilgilerini verdikten sonra soruya geceyim.

Yakında ise başlayacağım. Bebek bakicida ya da bakımevinde olacak.dolayisiyla uyku eğitimi vermem gerek.

Nasıl yapayim?

Uyku egitiminde rutin olsun demişler. Su an tek rutini saati gelince evin ışıklarını kısmak, odaya geçip emzirmek. Bazen emzirirken uyumuyordu. Yatağına bırakıp çıkıyordum, arkamdan kendisi uykuya geçiyordu. Ama artık ağlıyor. Ve gündüz uykuları için bu mümkün değil.

gayet güzel bir rutin oluşturmuşsunuz, benim gördüğüm kadarıyla yeterli.

bakıcı ya da kreşte nasıl beslenecekse (ör.biberon) aynı rutini sürdürebilirler. biberon ile uyur, sonra aynı şekilde yatağa yatar. bizim bebe aynen öyle yaptı, ordan biliyorum.

emme azalırsa (ya da azaldığında) kendi kendine uykuya geçmeyi "yatır kaldır" denen yöntemle sağlayabilirsiniz.
  • babilbaligi  (10.10.16 10:38:11)
bizim gece uyku rutinimiz 4 haftalıktan beri banyo, bazen masaj, biberon

gündüz uyku rutinimiz de 6 aylıktan beri beraber yatağa yatıp götünü devire devire uykuya dalması. 1 aydır falan "hadi kitap okuyalım" diyorum, kitap okumaya yatağa gidiyoruz, biraz okuyorum, sonra götünü devirmeye başlıyor

banyoyu uyku saatinden yarım saat öncesine denk getirirseniz 1-2 haftada alışabilir ancak kreşte mümkün olmaz. belki bir ninni cd'si tarzında bişeyle uyku semptomları vermeye başladığında yatağa yatırabilirsiniz. 6 ay biraz geç olduğu için alışması en az 2-3 hafta sürer diye düşünüyorum
  • la noix  (10.10.16 10:40:08)
Benim oğlan biberon almıyor?
Beslemesini (meyve suyu dahil) kaşıkla veya emzirerek yapıyorum. Sadece suyu biberondan içiyor onu da binbir nazla ...

Sırtüstü yatmıyor. Ve uyumadan önce 5 saniye bile olsa dudağı memeye değsin istiyor. Yatağında bırakınca ağlıyor agliyor; memeye almamla kucagimda sızması bir oluyor. Ama anne memesi olmadan 45 dakika bile uykuya geçemeden agladığı oldu.
  • balik kraker  (10.10.16 11:20:07)
bakıcı, kreş olacaksa biberon ya da emziğe alışmasında fayda var. evet sonra da bıraktırması sorun ama "elalem" o kadar uğraşmaz. biberonu değiştirebilirsin, sippy cup denilen naneye geçebilirsin

  • la noix  (10.10.16 11:24:56)
Süt sağıp bırakacağın için her halükarda biberona alışması lazım. Bakıcı olacaksa 15 gün önce işe başlasın. Düzene alışması için iyi olur. Biberona başkasıyla alışır ancak. Senin vermemen lazım. Annane veya babanne alistirabilir.evde olacaksa gündüz uykusu için black out perde tavsiye ederim.

  • merhum  (10.10.16 11:25:26)