virüs taraması sonrası göçen hdd! ya da güvendiğim dağa düşen çığ :(

selam. 2-3 ay önce aldığım, topladığım bi sürü filmi müziği arşivlediğim seagate marka 320 gblık hdd'im şu an beni delirtmeye uğraşıyo. öylesine yaptığım bi virüs taraması sonrası 'disk yapısı bozuk ve okunamaz durumda' şeklinde bi tepkiyle karşılaşıp duruyorum kendisine ulaşmaya çalıştıkça. yepyeni alet, hep iyi davrandım güvenle kaldırdım indirdim kendisini. niye böyle bi ibnelik yaptı ve aramız nasıl düzelir. bi fikri olan var mı?

salakça bi soru olabilir ama sistemi geri yüklesem bi faydasını görürmüyüm?

  • dogumdansancili  (12.12.09 01:16:05)
şöyle bir şey buldum google'dan işinize yarayabilir.

edit: tinyurl.com
  • gone with the sin  (12.12.09 01:24:19 ~ 11:38:53)
sağol ama link çalışmıyo.

evet dostlar yok mu arşivini böyle bi beladan kurtarabilmiş birileri?
  • dogumdansancili  (12.12.09 02:01:17)
sistem geri yukleme daha fena eder.
external disk ise veri kurtarma yazilimlarini deneyin.
eger ana harddiskinizi ise, baska bir harddisk (veya makina) bulup, bozuk olani ikinci disk olarak tanitip veri kurtarmayi deneyebilirsiniz. tabi burada diskteki viruslerin diger harddiske(makinaya gecme riski var)

veri kurtarma yazilimi derken:ontrack'in easy recovery'si falan var.

ha birde bilenler yazar, guzel recovery cd'leri var. onlardan birini kullanabilirsiniz.
  • cench  (12.12.09 02:45:42)
diskte mekanik arizaya bir meyil olabilir ve virus taramasi gibi yogun bir islem sirasinda bu ariza meydana gelmis olabilir. bu durumda kolay bir yolu olmayabilir tekrar calistirmanin. yani ihtimaller dahilinde.

  • kurukafa  (12.12.09 06:56:54)
chdisk + defrag

  • bryan fury  (12.12.09 16:31:46)