[]

y. tercümanın yanlış cevirmesi ve noter tasdik etmesi durumunda ne yapmalı?

merhaba efem, şimdi elimdeki belgeyi yeminli tercümanımız yanlış çevirmiş noter de tasdik etmiş bulunuyor.
bu suç mu ? tercümana dava açabilir miyim ?

okul sıkıntı çıkarıyor. şu an aşırı mağdurum, tüm kağıtları yeniden çevirmem lazım.

 
merhaba öncelikle yeminli tercümanla iletişime geçmenizi öneririm. belki hatasını kabul eder tekrar çevirip noterlik ücretini de karşılar.( %1 ihtimal olsa bile denenebilir)

ciddi olarak dava açmayı düşünüyorsanız bundan ötürü doğacak tüm giderlerinizi ve zararlarınız kayıt altına alın. dava açabilirsiniz.
  • eleutheiros  (06.10.16 11:14:15) 
arada büro var mı yoksa direkt tercümanla mı muhatap oldunuz? eğer büro var ise onlar halleder bu sıkıntıyı, büro yoksa tercümana söyleyin, normal şartlarda benim tanıdığım tercümanlar hata eğer hakikaten kendilerinden kaynaklanıyorsa bunu karşılıyorlar öyle %1 falan olacağını da sanmıyorum kuvvetle muhtemeldir. lakin hata onlardan kaynaklı değilse işleri olmaz onu belirteyim.


  • kmj  (06.10.16 11:21:43) 
o belgenin doğruluğundan yeminli tercüman sorumlu,
sen anladığım kadarıyla öğencisin, ama şirket evrakı olsaydı sözleşme olsaydı da yanlış olsaydı, tercümanı öperlerdi. yasal sorumluluk tercümanın.
o yüzden bul konuş ve düzeltme iste, bundan sonrası için de kulağına küpe olsun asla kontrol etmeden noter onayı yaptırtma. Piyasadaki terücmanların %90'ı çöp, kontrol etmeden kesinlikle güvenilmez.
  • niye ama  (06.10.16 11:25:31) 
bu belge italyancaydı. okul kontrol edip ingilizce anlattılar bana yanlış olduğunu.
yıllık yazacagı yere aylık yazmışi
arada büro var ben su an yurtdısında olduğum için işlerimle ailem ilgilenecek. hata onlardan kaynaklı birebir kelime ve kavram hatası var. belgeyi okudugunuzda yanlış anlaşılıyor.
  • burchak  (06.10.16 15:48:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.