İşletme Kurarken Yatırılan Sermaye Parası

Merhaba,

Örneğin limited şirket kurarken asgari 5000 TL sermaye isteniyor. Bunun nedeni nedir? Sermayenin amacı nedir?

5000 liradan fazla da sermaye yatırılabiliyormuş. Peki fazla sermaye yatırmanın mantığı nedir?

Saygılar

sermaye bir şirketin mal varlığıdır. sermaye olarak para da gösterilebilir demirbaş kaydı ile mal da.
sermaye bir şirketin borcu olması durumunda nakte çevrilecek ya da nakit ise ödeme gücü olarak karşılık bulacak mal varlığıdır.
min 5.000 tl olması yasal bir sınır olabilir ancak bu parayı gidip de bi yere göstermiyorsun.
zamanla şirket hesabı geliri ve demirbaşları ile mal varlığı arttıkça sermayesi de büyür.
  • erty_ksk  (04.10.16 19:32:25)
kapora gibi düşün

  • yokky  (04.10.16 19:49:09)
yazılmamis
orn sirketi kurdun sermayenin 4 te birini bankaya yatiriyorsun ( tek ortaksin diyelim)
sonra o parayı geri alabiliyorsun sadece gostermelik.
yuksek giriş sermayesinin masrafları da yuksek ama ilerde ticari olarak seni daha guclu gosterir.
hatta firmalar kredi limitleri yukselsin diye sermaye arttırımına falan giderler.
bir de su var
diyelim firma adına bir mal alacaksınız.
sermaye 5000 TL
alacagınız mal 100.000 TL
bunu alırken ortakların cebinden para koyabilmesi o sermaye ile sınırlandırılmıs 3 katı mıydı neydi
genelde 50k sermaye gosteriliyor ltd de ( ben actim)
12500 yatiriyorsun
sonra geri cekiyorsun
  • kingcyrax  (05.10.16 03:43:50)
teşekürler cevaplarınız için.

işte burada aklım karışıyor. eğer yatırılan sermaye geri çekilebiliyorsa o zaman borçlara ya da banka kredilerine nasıl teminat olabiliyor? banka ortada sermayenin var olup olmadığını kontrol ediyor mu krediyi vermeden evvel? Krediyi verdikten sonra sermayenin çekilmeyeceğinin garantisini alıyor mu?

bir de sermayeyi bir yere göstermiyorsun demiş @erty lakin şirket kurulurken meblağı bankaya yatırmak zorundayız diye biliyorum. benim bildiğim de @king gibi. bankaya sermayeyi hatta tamamını yatırıyorsun lakin o para kullnılmayıp banka da duruyorsa bana saçma geliyor, çünkü yatırım yapılamıyorsa o para ziyan oluyor gibi geliyor bana. Tam durum nedir acaba bu husus da?

Saygılar
  • mertozkoy  (05.10.16 12:23:04)
banka kredi, teminat mektubu vs. verirken hesapta duran paraya bakıyor.
varsa paraya bloke koyup veriyor.

  • kingcyrax  (05.10.16 15:00:41)
teminat kredisi bambaşka bir konu sermayeden.
bir yere göstermiyorsun derken yanlış ifade kullanmışım parayı bir yerde bağlamıyorsun demeliydim.
sermaye kuruluşta standart uygulama gibi birşey. parayı göster çek borcun olsun borç yine şirkete yansır. naktin yoksa mal varlığın dikkate alınır.
kısaca uygulamay gelinir ise sermayeye takılma gösterir geçersin şirketi kur zaten para kazanıp borçlanana kadar bi birikmişin olur tabi dolandırıcılık peşinde değilsen. şirket kuurp üstüne krediler vs almayacaksan. kaldı ki bu da eskide kaldı artık banka şirket değil şirket ortaklarının donu kaç ilmik onu görüyor. bu yüzden sen takılma aç şirketini.
  • erty_ksk  (05.10.16 20:57:39)
tekrardan teşekkürler.

peki yatırılan sermaye çekilirse şirket eksiye mi düşüyor muhasabe kayıtlarında?

bir de yatırım yaparken ortağın kendi cebinden para koyması hususu ne kadar yasal? tamam @king 3 katı demiş ama sonuçta ortak vergisel açıdan ayrı bir oluşum, limited şirketi ise apayarı kendi vergisel kimliği olan bir kurum. bu iki vergisel oluşum ne kadar birbirlerini desteklebilir, bir kısıtlama yok mu?

örneğin kurucu sermayenin 3 katının yüzlerce kez şirkete aktarabilir mi yatırım düşüncesiyle?
  • mertozkoy  (05.10.16 23:13:01)