18650 pil vs. lead acid battery (ışıldak sorusu)

selamlar. evdeki prize takilip sarj edilen ledli isildagin bataryasi sorun cikariyor dedi babam. elimde fazladan bi takim lityum iyon piller var, uyarsa takarim diye soktum ama icinden lead-acid battery yazan eski tip kucuk akulerden cikti. yine de bunun yerine 18650 taksam olur mu, sarj edilme karakteristikleri tutar mi? (gerekli voltaj-akim uyarlamalarini yaptim, sadece 18650'lerin icinde kendi devresi oluyor bu bizi korur mu yoksa yangin cikma riski var mi bunu ogrenmeye calisiyorum)

mobilde oldugumdan editleyemiyorum (tesekkurler yonetim). akunun sarj gerilimi 5v yaziyor. 18650yi de 5v ile sarj edebiliyoruz. akunun cikisi 4v. 18650de 3.6v veriyor isildagin isik gucu yeterli. ben 18650yi akuyu sarj eden devreye direkt baglayabilir miyim bu sartlarda, prize taktigimda sikinti cikar mi? ayrica aku yuvasi musait oldugu icin 2 adet 18650yi paralel baglasam olur mu?

  • icim urperiyor  (03.10.16 23:05:06)
olmaz hatta li-ion pillerin yanlış şarjda patlama-yangın çıkarma riski var. hiç girme o işlere.

  • orpheus  (03.10.16 23:59:28)
@orpheus

10 liraya satilan powerbanklerde de 18650 var. 5v gerilim ile sarj ediliyor. bu sistemde de 5v regulator var. niye olmasin ki kacirdigim nokta ne?
  • icim urperiyor  (04.10.16 00:32:54)
Lityum pillerle riskli işler yapmanızı önermem. Bunların yangın çıkarma potansiyelleri daha fazla hatta kargo uçağı düşürmüşlükleri bile var.
www.youtube.com

  • mikro patlama  (04.10.16 00:55:11)
kaçırdığın nokta piller gerilimle değil belirlenmiş akım değeriyle şarj edilirler.

  • mikro patlama  (04.10.16 00:56:34)
@mikro patlama

akimi ceken direnc degil mi? yani 18650 kendi akimini kendi cekmiyor mu? bu akuyu sarj eden devre de max 600mah akim veriyor. ben powerbankleri 500mah veren adaptorle de 2a veren adaptorle de sarj edebiliyorum.
  • icim urperiyor  (04.10.16 01:18:12)
Genel olarak şarj devreleri pile sabit bir akım verirler ve pil voltajı şarj süresince yavaş yavaş yükselir, hızlı şarjlarda başka şeyler de yapılıyor çok bilmiyorum. Söylediğin pilin içinde bazı durumlara karşı koruma devresi var anladığım kadarıyla ama bu şarj elektroniği demek değil.

  • mikro patlama  (04.10.16 02:38:10)
lityum piller ısıyı, süreyi, şarj akımını ve gerilimini ölçerek belli algoritmalarla şarj edilir. taşınabilir şarjların içinde de iyi veya kötü böyle kontrol devreleri var.

şöyle bir harici şarj kontrol devresi eklersen olur

www.direnc.net
  • orpheus  (04.10.16 03:44:13)