Nelerin kolleksiyonunu yapıyorsunuz?

Daha basit tabiriyle neler biriktiriyorsunuz diyeyim.

Gerçi itiraf etmem gerekirse bunun arkasındaki güdüyü tam olarak anlamış değilim. Saklayacak yerim var diye onun rahatlığına sığınıp fazla kurcalamıyorum. Minimal yaşamı da destekleyen biri olarak bazen bu yönümle çeliştiği için rahatsız olsam da vazgeçmiyorum da...

Bende şunlar var;

1) Kalem. epey bir fazla sayıda, her türden. şimdilik 3-4 kavanozda duruyorlar tabi.

2) Maskot.

3) Defter. klasik defterlerden tutun da minik not defterlerine kadar.

4) Dergi. aslında bu bilinçli bir kolleksiyon sayılmaz. sırf biriktiği için kolleksiyonlaştı. henüz bunları "nasıl değerlendirebileceğim" üzerine kafa patlatmadığımdan dolayı. :) sinema ağırlıklı dergiler işte...

5) CD-DVD-DiVX-BLURAY. bunun geçmişi teee kadıköy'deki The End'e kadar dayanır. kutusunda filmin fotosu olan film cd'leri bile var içlerinde. açıkcası şu torrent çağında bu kolleksiyonu da artık çok gerekli bulmuyorum.

6) Retro ağırlıklı cihaz. nintendo SNES'ten tut, efsane Commodore64'e kadar var bir şeyler işte.

7) MUG da denilen çay kahve kupaları. rahat en az 15-20 mug var.

8) Oyuncak. Çoğunluğu minimal şeyler. Lego figür (ler de dahil olmak üzere) boyutlarında. Maskeler de var.

9) Film posterleri.

oyuncak araba ve eski toto oyuncakları(süpriz yumurta)

  • basond  (29.09.16 12:25:28)
dostlarımın...
"iyi dostlar biriktirdiiiim hepsi ailem ooooolduuuu"
a tribute to ŞEBO
=)

şakamı yabdım cevabım babamın pul koleksiyonu bulunuyor, o sayılırsa o var...
  • rentts  (29.09.16 12:33:17)
Koleksyonculuk biraz farklı algılanıyor türkiyede. Her toplanan şeyle kolekyon olmaz, rare ürün toplamaktır makbulü, amazonda satılan şeyin koleksyonu olmaz.

Ben koleksyon yapmıyorum, eski ve hoşuma giden ilginç kitapları satın alıyorum. En güzeli sanırım 1873 basımı almanca "reise nah konstantinopel" konstantinopole yolculuk isimli kitap. Bir de 1843 basımı bir cep incili var, kemik haç var üzerinde de kaplama olarak. Bunlar ama koleksyon kitapları değiller.

Bu ikisinde de bana hoş gelen şeylerden biri, o ürünler yapıldığı sırada dünya üzerinde yaşayan kimse kalmadı, hatta geçende okudum 1800 lü yıllarda(1899) doğmuş sadece 2 kişi kalmış dünyada. Ölmmüşlerdir belki şimdiye.
  • kurnaz  (29.09.16 12:40:44 ~ 12:43:19)
eski para koleksiyonu

  • uzman pratisyen  (29.09.16 12:50:52)
gittiğim ülkelerin paraları,

bburago küçüklükten beri,

bileklik, küpe
  • mirty  (29.09.16 12:54:12)
koleksiyon olarak gittiğimiz yurt dışı ve yurt içi gezilerin yol biletleri, şehir içi biletleri, yerel paraları, kullandığımız haritalar, guide booklar ve oradan ladığımız magnet ve oraya özgü olarak aldığımız/topladığımız/çaldığımız (!) küçük minnak souvenir tarzı şeyleri biriktiriyorum. bi de geleneğimiz olarak gittiğimiz her yerde köprü üstünde bi selfie çekiyoruz. şimdilik çekmecede bi kutunun içinde duruyorlar ama ileride şunun gibi bir şey yapma fikrim var. tr.pinterest.com

  • halanne  (29.09.16 13:16:18 ~ 13:20:27)
Yerde bulduğum kuş tüylerini biriktiriyorum.

  • anumegha  (29.09.16 13:19:13)
alışveriş merkezlerinin poşetlerini biriktiriyorum ama lazım olunca da kullanıyorum. hemen her şehirden var.

  • for day to break  (29.09.16 13:19:45)
eski bozuk para koleksiyonu, hatta kapsamlı bir koleksiyonum var. bazı parçaları bayaa para ediyor :)
bir de değişik şehir ve ülkelerin metro biletleri

  • are you serious  (29.09.16 13:20:04)
magnet
dvd
müzik cd'leri
  • nice tnetennba  (29.09.16 14:16:42)
-Plak
-Bardak altlığı
-Dergi
-Film, konser, tiyatro, seyahat biletleri
-Kaset

Mutlu oluyorum ben. Pek fazla güdüsünü sorgulamıyorum o sebeple.
  • desdenova34  (29.09.16 14:17:46)
3 yıldır toplamaya çalıştığım içki koleksiyonu(yapmaya çalışıyorum).başlangıç şişelerini buldum,şimdi kalitelileri arıyorum. single malt viskilere odaklandım
farklı ve hoşuma giden kupalardan oluşan küçük bir birikim var.
baykuş biblo koleksiyonu
yeni toplamaya başladığım plaklar da var.
  • MtKrt  (29.09.16 14:29:17)
Eski kağıt paralar ve yarı değerli taşlardan tesbih biriktiriyorum.

  • Son Müzakereci  (29.09.16 14:46:29)
tam anlamıyla koleksiyon sayılmaz ama

* 2004 yılından itibaren tüm beşiktaş formaları

* şahsi olarak gittiğim her şehirden buzdolabı magneti.
  • eagle is free  (29.09.16 16:38:17)