Bir instagram paylaşımının tükettiği enerji miktarı ve ekolojik hassasiyet

Soru başlıkta belli. Bir google aramasının 60W bir ampulü 17 saniye yakacak kadar enerji tükettiği açıklanmıştı bir ara. Aynı şekilde bir ya da belli sayıda fotoğraf upload'u içeren sosyal medya post'unun ne kadar enerjiye mal olabileceğini hesaplamak mümkün müdür? Paylaşımın aldığı etkileşim önemli bir değişken olacak muhtemelen. Karbon ayak izi anlamında ekolojik olarak dert etmeye değer mi?

bence değmez, bunlar her geçen gün azalacak zaten. özellikle o karbon footprintlerin nedeni elektriğin eldesinden dolayı.

ama bir fotonun o kadar enerji kullanması imkansız bence. data centerlar verimli, çok verimli. ama yine de en büyük enerji gideri bu.

cep telefonlarının harcadığı enerji ise çok çok düşük. ortalama cep telefonunun bir senelik toplam şarj maliyeti 2-3 euro filan
  • kurnaz  (28.09.16 14:08:39)
youtube da izlediğimiz videolara elektrik yetişmemesi lazım değil mi o vakit?

  • cekilmis gayfe  (28.09.16 16:18:27)
Hesaplanamaz.

Şöyle ki; Google araması anlıktır o an yapılır ve tarar. Daha sonrası için gerekli logları kayıtları da alırsa alır. Fakat bir instagram paylaşımı gerek upload sırasında harcanan enerji, gerek o fotonun online olarak her an ulaşılabilinirliğinin sağlanması, gerekse milyonlarca farklı marka modeldeki cihazların o fotoğrafı indirip gösterirken harcayacağı enerji...

Tüm bu kalemlerin hesaplanamayacağını iddia etmekteyim.
  • feel the blanks  (29.09.16 01:36:26)