ülkeyle ilgili ilginç bir soru

yarın sabahtan itibaren ülkedeki tüm basın ve yayın organları, büyük siyasi parti liderleri, sivil toplum kuruluşları, din adamları, iş adamları, sanatçılar dahil herkes,

"aslında tanrı yokmuş bu bilmemne parçacığı deneyiyle kanıtlandı, dinler de insanları kontrol etmek amacıyla uydurulmuş metinlerdir, yıllardır bu yalana nasıl inanmışız, eyyy arabistan"

diye bir ay boyunca 24 saat propaganda yapsa,

bir ay sonunda anketlerde ateist oranı ne kadar artardı sizce?

Yalniz diyalektik geregi, iki kutbun da yogun radikallesmesi de sozkonusu olurdu. Yani iki tarafinda radikal uclarinda artis olurdu. Orta karar herkes kutuplara kayardi diyelim.

  • evrim halkasi  (25.09.16 13:34:26)
çok artardı. insanlarda denilene inanma özelliği var. dinler de öyle yayılıyor zaten. kendilerinin düşünmelerine gerek olmayan milyonlarca insan var, var denilince ha varmış, yok denilince başta şaşırsa da sonradan ha yokmuş diyecek...

  • senolll  (25.09.16 13:35:09)
%90 oranında.

  • köstebek kurabiye  (25.09.16 13:36:10)
Millet korkuya kapılırdı. O yüzden ateist oranı azalabilirdi. Dini bazen siyasi bir kavram olarak görüyoruz, ama değil. Din, insanın doğasıyla ilgilidir. Lafla değişmez böyle şeyler.

  • dissendium  (25.09.16 13:43:23)
dissensium +1

ortalık karışırdı, eser miktarda artış da olurdu ama fazla artmazdı.
  • medievalman  (25.09.16 13:50:37)
kayıp daha çok agnostiklerde olurdu. konuyla ilgisi yok ama darbe oldu diye haftalarca haberler oldu, nöbetler tutuldu buna rağmen ısrarla darbe olduğuna inanmayanlar görüldü. bir uçak havada akrobasi gösterisi yapar herkes hayret eder, hainler şehrin içine bomba bıraktı hala oyundur tiyatrodur diye inanilmadı. demek ki insan kulagi ve gözünün belli frekanslardaki ses ve renkleri algiladigi gibi beynin inanmayi saglayan noktası da belli frekans üstündeki olayları algilayamıyor. ama bu standart ölçüde bir durum olmayıp kisiden kisiye değisen bir hadise.

  • 1adam  (25.09.16 15:26:45)
bir insanı kandırmak kandırılmış olduğuna ikna etmekten kolay.
insanlar uzun bir süre kandırılmış olduklarına inanmayacaklardır.
Sonraki nesiller bambaşka yetişir ama.
  • basond  (25.09.16 23:34:00)
taptıkları liderleri ve cemaatleri deseydi bence tereddüt etmeden muhammede sövmeye başlarlardı "vay yalancı" diye. çünkü halihazırda zaten nitelikli insanlar bunu söylemeye/anlatmaya çalışıyor. dediğim gibi başları kabul etseydi oran çok büyük olurdu.

  • ruhen hastayim ben  (25.09.16 23:41:03)
%52 olurdu.

  • babilbaligi  (26.09.16 04:39:14)