Ötv

Yav bunlar konutta indirim, kredi kartı artırımları filan yapacağına neden araçlardaki ÖTV'yi kaldırmıyorlar. Konut almak araç almaktan daha zor ve çoğu kişi önce araç düşünüyor şu zamanda.

Devlete kaldırılamayacak kadar büyük gelir mi sağlıyor ? (araç fiyatının yaklaşık yarısı, biliyorum)

konut üretiminin içinde ithalatın payı düşük, büyük kısmı içerde kalan para. konut satışı artınca yerli ekonomide hacim artıyor. otomobilde ise yerli katkı payı düşük, otomobil alman parayı dışarı gönderiyor bir de cari açık veriyoruz. aynı cep telefonu gibi.

  • 507  (24.09.16 11:28:01)
Arabalarin tamami yabanci marka, dolayisiyla yerli uretim bile olsa firma yabanci oldugundan para yurtdisina gidiyor.

Su an amac cari acigi dusurmek, neredeyse hicbir sey uretip satamadigimiz icin Turkiye'den cikan para ulkeye giren paraya gore yuksek kaliyor. Onu duzeltmek icin mesela yerli markali telefonlara ekstra taksit getirdiler ki daha cok tercih edilsinler, para ulkede kalsin.

Yerli bir araba markasi olmadigi icin arabada indirim ya da herhangi bir avantaj yapmazlar.
  • crown  (24.09.16 11:29:57)
Amaç arkadaşın da dediği gibi Cari açığı azaltmak.

  • niedy  (24.09.16 14:24:12)