internet iptali ve ceza yememek

1.5 yıldır filan internet kullanıyorum. iptal edince iptal parası isteyecekler muhtemelen ama kanunda diyor ki 1 yılı aşınca ceza ödenmez. şimdi ben bu cezayı ödedikten sonra tüketici heyetine gidip parayı geri almam mı gerekiyor yoksa parayı ödemeden mi başvurmam gerekiyor? nasıl yapayım?

ben vodafone taahhütümü iptal ettim, çok yüksek ceza ücreti gelir falan diyerek caydırmaya çalıştılar ama sonra ekstra bir ücret gelmedi. sen de iptal için aradığında söyle böyle böyle kanun var diye. o zaman cezasız iptal edebilirler. faturayı cezalı keserlerse ödeyip geri almak zorunda kalırsın. ödemezsen de faiz biner falan derken uzayabilir işler. bazı yerlerde 1 seneyi geçiyor tüketici mahkemesinin karar vermesi..

  • nrmnm  (21.09.16 14:36:07)
peki iptal ettirmeye giderken modemi de götürmem gerekiyor mu? ceza sonradan fatura olarak mı gelecek? yoksa bayiden mi ödemek gerekiyor?

  • gonul_isleri  (21.09.16 15:15:52)
çok detaylı bilgiye sahip değilim ama 1 yılı aşan sözleşmelerde koşul göstermeksizin cayma hakkına sahibiz diye biliyorum.(nette biraz bak kaynağa ulaşırsın.) senden para talep ederseler hemen git tüketici hakem heyetine .

  • orixim  (21.09.16 15:19:21)
modem işi adamlarla senin nasıl anlaştığına göre değişir. değişmediyse eğer superonline'da iptal ettikten sonra modemi kutusuyla götürüp bir şubeye iade ediyorsun. ttnet ise taahhüt karşılığı hediye ediyor. taahhütü bozarsan modemin parasını ödersin, ondan kaçış yok.

kapattıktan sonra bir fatura daha kesilir, ceza olursa o faturaya yansıtılıyor.
  • nrmnm  (21.09.16 15:29:33)