irade problemi?

merhaba,

Bir sorunum var, başladığı işi bitirememek. Çalışırken dalmak, başka bir şeyler düşünmek gibi. Bir konuda kararlılık sürdüremiyorum. Bazen maymun iştahlılık geliyor, çalışamıyorum. Ne yapmalıyım kendimi hocaya mı okutturmalıyım. Üniversite bitti akademik kariyer devam ediyor,

Kariyer hedefi olarak yetkşn ünvanlı bir insan olmak istiyorum şu halim 90+Fener atana kadar daki Fenerbahçe gibi. Ne yapmalıyım :(

az önce tam da bu sorunlar yüzünden masadan kalktım. deli gibi çalışmak istiyorum ama faaliyete geçemiyorum bir türlü. anlamsız bir moral bozukluğu, çorba gibi kafa ve kapalı bir bilinç... kendimi anlayamıyorum artık. askerdeyken performansım çok iyiydi. çünkü tek derdim gece 3-6 nöbetimin olup olmamasıydı. şimdi ise kafamda bin türlü tilki dönüyor, kitaba konsantre olamıyorum.

bağa da yardım idin. :(
  • kemence  (21.09.16 01:40:00)
Ben de bu durumdan çok çektim ve devam ediyorum açıkçası. Bunun üzerine gerek ekşide gerek yabancı kaynaklarda yazılar da okudum. Tavsiye edilen en yaygın yöntem ufak hedeflerle başlamak oldu. Örneğin, her gün 10 dakika çalışın. Hiç çalışmamaktan daha iyidir. Bir hafta sonra 20ye çıkarın. Bir ay sonra 40'a. Yavaş yavaş ara vererek de çalışabilirsiniz. Ama ufak hedefler koyup onu başarmaya çalışın. Mümkünse bir takvim çıktısı alıp onun üzerine yazın bu ufak hedefleri ve tamamladıkça üstünü çizin. İlerlediğiniz görmek ekstra motivasyon sağlayacaktır.

Bunun dışında çok fazla hayal de kurmayın. Yada hayallerinizi çok fazla dile getirmeyin. Normalde beynin ödül sistemi bir görevi tamamladığınızda salgınan bir hormon ile düzenleniyor. Siz bu görevi sürekli tamamlamış / tamamlayacak gibi anlatırsanız bir yanıltmaca oluyormuş. Tam detaylarını hatırlamıyorum ama sürekli hedeflerden bahsedince o hedefleri gerçekleştirmiş gibi geçici bir memnuniyet sağlanıyor ve buda asıl hedefinizi gerçekleşmesini engelliyor gibi bir yazı okumuştum.

Bununla ilgili bir sürü makale var ufak bir araştırma ile daha detaylıları internette karşınıza çıkacaktır
  • hey sen ordaki  (21.09.16 02:33:47)