imovie, adobe premier, final cut?

Arkadaşlar video montajlamak için bir platform/program arayışındayım (hobi maksatlı). Mac’deki imovie çok basit ve kullanışlı bana göre, hatta ios versiyonu bile işimi görüyor diyebilirim ancak 60 fps, 4k, slow-mo falan işin içine girince ne olur bilemiyorum. Ayrıca ipad’de o kadar büyük dosyaları işleyemeyeceğim için şu an ikinci el bir mac almayı düşünüyorum.

Acaba adobe premier gibi bir programla mac almadan işimi windows’ta görebilir miyim dersiniz? Aslında yaptığım basit montajlar, sadece kesip biçme işlemleri. yani öyle efektler falan filan yok. Sadece kes, birleştir, renklerle oyna, ekranı ikiye böl aynı anda iki video göster, ses ekle/sil vb. işlemler. Ama isteğim şu ki imovie gibi basit bir arayüzde çalışayım, video/ses kalitesi iyi olsun, yavaş da olsa 4k işleyebileyim.

Ne dersiniz sizce mac alıp imovie (belki final cut) mi kullanayım yoksa param cebimde kalsın, windows’ta adobe premier (ya da benzeri bir program) mi öğreneyim?

elindeki pc nedir ona bakmak lazım
konfigürasyonun güçlüyse boşa masraf yapıp mac almana gerek yok.
ama dandikse mac e geçip adobe premiere kullan derim.
  • rentts  (19.09.16 16:20:58)
Alacağım mac de güçlü olmayacak aslında. Dediğim gibi hobi maksatli olduğu için late 2012 mac mini alıp ssd ve ram takviyesi yapmayı düşünüyordum.

Mevcut pc de Pentium g3258 işlemcili 16gb bellekli, ssd'li ve geforce gtx 750ti strix oc ekran kartli bir makine.

Varsın yavaş render yapsın, orası problem değil. Önemli olan uygulamanın becerisi ve kullanışlılığı. Ona gore tavsiye verebilirseniz harika olur.
  • orient blue  (19.09.16 16:27:11)
Genel olarak os x sanki Windows'a gore bu işlerde daha kullanışlı gibi geliyor bana (gordugum kadarıyla), o yüzden aklım mac'de ama bilemedim...

  • orient blue  (19.09.16 16:28:48)
mac mini al full hd falan çalışırsın rahatlıkla fakat 4k biraz zorlayabilir seni içerik ve süre kısmıyla alakalı- realtime göremeyebilirsin cogu sekansı. late 2013 var ram takviyesi yapmıstım 16gb - hem windows hem macos kısmında montaj yaparım evde şimdiye kadar sıkıntı cıkarmadı. premiere kullanıyorum. arada bi davinci resolve. after effects falan da kullanırım yeri geldikçe sıkıntı çıkarmıyor.

  • suwat  (19.09.16 17:12:50)
Hmm durum berabere su an :) ama en azından şimdilik para harcamadan adobe'u denemek mantıklı. Tabii bir yandan os x'i de tecrübe etmek istiyorum ama...

  • orient blue  (19.09.16 17:43:40)
tamam o zaman ben bir süre windows'ta adobe deneyeyim, olmadı alayım bir mac mini :)

  • orient blue  (19.09.16 18:12:31)
ayni spesfikasyonlara sahip mac os x ve windows 7 isletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda adobe premiere cc kullanarak 10 saatlik bir video renderledim. mac sorunsuz cikartti videyou, windows kilitlendi. cevap acik

ayrica mac mini icin kasim sonuna kadar beklemenizi oneririm, yeni nesil macbook prolar ile birlikte yenilenecekler, simdi alirsaniz 3 yil eski teknolojiyi almis olacaksiniz
  • bollocks44  (19.09.16 18:43:54 ~ 18:46:20)
@bollocks44

evet aslında biraz da bu yüzden aklım mac'e kayıyor. windows'un sağı solu belli olmuyor çünkü. yıllardır çeşit çeşit windows kullandık. yukarıda bahsettiğim ve şu an kullandığım pc windows 10'a güncelledikten sonra durduğu yerde mavi ekran verdi birkaç kez. aynı konfigürasyon windows 8'de tık demiyordu örneğin. bir garip...

yalnız ben ikinci el, nispeten ucuz bir mac mini bakıyordum. yeni macbook/mac mini epeyce tuzlu gelir haliyle. ikinci el fiyatlarını etkiler mi dersiniz?
  • orient blue  (19.09.16 20:38:35)
1400 lira falan ya giris seviyesi sifir macminiler, butcenizi asiyor mu?

  • bollocks44  (19.09.16 21:54:32)
yok aşmıyor ama hobi maksatlı uğraşacağım için verim alabileceğim en ucuz makineye yönelmeye çalışıyorum. yoksa ara ara gözüm macbook pro'lara ya da mac mini'nin en üst modeline kaymıyor değil :)

render süresi hiç önemli değil, nihayetinde yaptığım videolar 6-7 dakikalık şeyler. edit aşamasında takıla takıla çalışmasın yeter. umarım derdimi anlatabilmişimdir. giriş modeli de işimi görür mü acaba?
  • orient blue  (19.09.16 22:00:27)
ihtiyaciniz olan sey islemci, bende de mac mini var, late 2014 model sonradan kendim ssd ve ram taktim 2.7ghz 16 ram ve ssd, canavar gibi en ust seviye modeli 2250 liraya almistim ama o zamanin dolar kuruyla simdi bir degil tabii

  • bollocks44  (20.09.16 00:08:31)
late 2014'lere sonradan bellek takılabiliyor mu? sanki 2014'lerde bellekler anakarta lehimliydi diye hatırlıyorum.

aslında en güzeli dediğiniz gibi güçlü işlemcili ikinci el bir mac mini alıp ssd+bellek takviyesi yapmak gibi duruyor.
  • orient blue  (20.09.16 10:17:12)