laptop ram upgrade

merhaba, lenovo flex 2 14 laptoba ram takacağım.

lakin satın alırken dikkat etmem gereken yani board un desteklediği mhz aralığı nedir nasıl öğrenebilirim rami satın aldıktan sonra tanımaması kötü olur zira.

içerisindeki ram ile beraber kullanmayacağım sadece yeni aldığım 8gb lik ram i tek olarak takacağım yani birbirleriyle uyumlu olması gerekecek iki adet ram yok ortada, sadece mainboard ile uyumlu olsa yeter.

şu an içerisinde takılı olan fabrika rami ile cpu-z raporu aşağıdaki gibidir.

benim anladığım kadarı ile içerisindeki ram 1600 mhz doğru mudur?

ben de bir adet 1600 mhz ram alsam sıkıntı çıkar mı?

şimdiden teşekkürkler.

gerek olursa raporun mainboard ile ilgili kısımlarını da atabilirim.

dimm # 1
smbus address 0x50
memory type ddr3
module format so-dimm
manufacturer (id) samsung (ce000000000000000000)
size 2048 mbytes
max bandwidth pc3-12800 (800 mhz)
part number m471b5674qh0-yk0
serial number 98fc0fec
manufacturing date week 25/year 14
number of banks 8
nominal voltage 1.35 volts
epp no
xmp no
amp no

hatta direkt atayım

Northbridge Intel Bay Trail Host Bridge rev. 0E
Southbridge Intel Bay Trail LPC Bridge rev. 0E
Memory Type DDR3
Memory Size 2 GBytes
Memory Frequency 666.4 MHz (1:8)
CAS# latency (CL) 9.0
RAS# to CAS# delay (tRCD) 9
RAS# Precharge (tRP) 9
Cycle Time (tRAS) 24
Command Rate (CR) 1T
Host Bridge 0x0F00
  • kmj  (19.09.16 11:39:07)
www.crucial.com
zaten pc3 12800 dediğin zaman hz araliginda çok sansin yok

  • her giriste sifresini unutan adam  (19.09.16 11:43:46)
pc3-12800 (800 mhz) ddr3 bakacaksınız. 800 bulmanız zaten biraz zor. 1066 alacaksınız. ama burada önemli olan en fazla kaç gb ram desteklediği. Bu celeron işlemcili bir pc ise maksimum 4 destekler.

  • teknikekip  (19.09.16 11:45:03)
@teknikekip 16GB ye kadar desteklediği yazıyor lenovonun kendi sitesinde ve yukarıda verilen linkte.

bu durumda bir adet 1600 mhz lik 8GB ram sıkıntı çıkarmaz sanırım?
  • kmj  (19.09.16 12:02:33)
bu konuda yanlış yönlendirmek istemem doğrusu. eliniz yatkınsa takılı olan tek slot ram'i çıkartıp bakın. olmadı fotosunu çekip burada paylaşın biz bakalım.

kimi yer 16 yazıyor kimi yer 8 yazıyor sizin bilgisayarınız için.

1600 alıp takarsın. bu ram olur ama normal olarak 1600 değil kapasitesi kadar destekler.
  • teknikekip  (19.09.16 12:17:06)
@teknikekip rami çıkartıp neye bakacağız? cpu-z de görünmeyen bir bilgi verebilecek mi bize? makinanın genel olarak kaça kadar desteklediğini merak etmiyor muyuz?

bu arada sormak istediğim bir şey daha var şimdi mesela 8gb 1600 ram dedik hepsiburada da şu ihtimaller çıkıyor

www.hepsiburada.com

bunların hepsi bize uygun demek mi?
muhtemelen hayır ama onu nasıl anlayacağım burada ne pc312800 yazıyor ne birşey...
  • kmj  (19.09.16 12:26:50)