Banka hesabimiza giren paranin hesabini vermek zorunda miyiz?

Bir yerden 57 bin lira gibi bir para transferi gelecek, bunun hesabini bankaya, vergi dairesine ya da devletin herhangi bir kurumuna vermek durumunda miyiz? Bir karsiligi yok bu paranin, birinin icinden geldigi icin gonderdigi bir para. Ticaret ya da illegal bir is yok ortada

denetime takılırsanız ya da şüpheli işlem bildirimi/ihbar olursa açıklama sorarlar. ihtimal düşük, ama yok değil.

  • koskoca kirpi  (19.09.16 01:26:52)
akraban falansa neyse de hocam
57 k parayı devlet sorabilir nereden geldi ne amacla diye
atiyorum akraban zengindir senin de borcun vardır
mantıklı bir aciklama yapabilmen gereklidir
  • kingcyrax  (19.09.16 01:27:09)
yani supheli bir işlem olursa
teror orgutu finansmanı mı
uyusturucu parası mı
insan kacakciligi mi
bunlar denetleniyor
  • kingcyrax  (19.09.16 01:27:53)
Sanmıyorum kimsenin soracağını.binlerce araba ev alınıp satılıyor kime sorulmuşki sana sorulsun.bence rahat ol.

  • delicevat  (19.09.16 01:28:19)
Akraba falan degil de neyin vergisini alacak, ortada ticari bir islem yok ki. Hibenin de vergisi mi var

  • bollocks44  (19.09.16 01:28:53)
sorulursa vermek zorundasın. yani mantıklı bi cevap vermek zorundasın. ha sorarlar mı sormazlar mı ne kadar önemserler 60000tl yi bilemem tabi.

  • ergenpezeveng  (19.09.16 01:30:56)
@delicevat öyle bir soruluyor ki :) Yalnız dediğim gibi örneklem seçiyorlar, denetime takılıyor ya da ihbar oluyor, şüpheli işlem oluyor vs. Öyle her işleme bakacak halleri yok, ama bakılıyor. Rahatsız olmanızı gerektirecek bir durum varsa rahat olmayın, işi usulüne, kanuna göre yapın başınız yanmasın.

  • koskoca kirpi  (19.09.16 01:31:21)
emin olmak istiyorsan tek seferde 20.000 olarak 3 kerede yatırın hiçbişi olmaz. ben çok daha büyük miktarları yatırdım kaç kez kimse de bişi sormadı. ufak miktarlar bunlar kimsenin gözüne çarpmaz.

  • sta  (19.09.16 02:17:05)
2013 yilinda kibrisdan hesabima asagi yukari bu miktarda bir para transfer oldu. Para hesaba gecti ama blokeli olarak.sonra genel mudurlukten arandim. Telefondaki masakla baslayinca el ayak dolasti tabi. Sonra iste su su nedenle geldi dedim. Bloke cozuldu.

  • pinman  (19.09.16 04:09:22 ~ 04:09:47)
İki senedir bir öğrenci olarak onbinlerce liralık para transferler yaptım hiç bir şekilde sorulmadı ama gelecekte sorulur mu bilmiyorum.
Para babamın kısmen birikimi kısmen çiftçilikten kazandığımız para olduğundan hesap verilebilirliği yüksekti.

  • atom karincanin torunu  (19.09.16 05:12:36)
Valla duzenli olarak 50-60-70 bin tl girer cikar hesabima ufak miktarlari saymiyorum 10-20 bin tl yi hic sikinti cikmadi

  • England  (19.09.16 09:59:56)
bu parayi elden almaniz mumkunse oyle alip, parca parca kendiniz bankaya yatirabilirsiniz.

birinin vermesine gerek yok cekilisten kazandiginiz paradan bile vergi kesiyor devlet. ancak hukumetin icinde olacaksiniz yasalarin uzerinde olabilmek icin...
  • idexo  (19.09.16 10:06:57)
hesap sorma ihtimalleri çok da düşük değil.

kimseyi birinin gönlünden koptuğu için size 60.000 para verdiğine inandırmanız mümkün değil, hele ki maliyeciyse. araç tapu kayıtları da maliyeye doğrudan gittiği için bir alım satım da görünmeyecek. dolayısıyla açık kalan bir para olacak ve şüpheli işlemler listesinin başlarına oturacak.

eğer hesabınıza sık sık benzer miktarda para girip çıkmıyorsa açıklamanız zor.
  • babilbaligi  (19.09.16 15:10:31)
1 defalık olursa muhtemelen takılmaz. sorarlarsa da elden borç vermiştim diyebilirsiniz.

düzenli olarak böyle transferler olursa, başınıza dert olur.
  • fever  (19.09.16 15:23:25)
elden borc verince, hesabinizda hic bu miktarlarda para olmadi derlerse ne diyecegiz? baska bankadaydi muhabbetini de yemezler devlet kurumlari isin icine girerse

  • bollocks44  (19.09.16 15:30:55)
Yasa ya gore her tc vatandasi yillik 20.000 tl ve ustu kazanclarinda vergi vermelidir. Sende bir sey cikmaz. Denetlemeler zaten buyuk paralar 500k 1000k da falan devreye girer. Seni anca biri sikayet edicekte oradan sana geliceklerde banka hesaplarini tarayip sana ceza kesicekler. Sana gelene kadar 1milyon toprak agasi var bu ulkede. Rahat ol ama vergi ni de ver.

  • dedim dedim de kime dedim  (19.09.16 15:39:28)
benim de anlamadigim su, hibe paranin ne vergisi oluyor? birisi size al bu parayla isini gor dediginde, dur sunun bir vergisini mi vereyim diyorsunuz? derdim vergi vermek ya da vermemek degil, sadece bir bireyin size hibe ettigi paradan devletin kendine pay cikartmak istemesi.

  • bollocks44  (19.09.16 15:46:10)
bizim bankada 20 bin lira üzerinde parayla işlem yapmaya kalktığın zaman bi form doldurtup imzalatıyorlar, "aile birikimi" falan deyip geçebiliyorsun ama en azından kayıt altına alınıyor yani.

bankadan bankaya bu tutar değişebilir.
  • hypervaskulerdondurucu  (19.09.16 15:47:53)