Ciddi ciddi katman katman alevli cehennem olduğuna inanan var mı?

Böyle bildiğin toki binası gibi 7 kat var, en altta yanarlı dönerli alevler var falan. Asıl sorum, bu dini kitaplarda falan böyle mi anlatılıyor ve buna mı inanılıyor yoksa bu arkadaş mı fazla doz din almış?

linki koymamışım: eksisozluk.com

aynısını soruduğumda yok o kadar basit değil tabiki deyip biraz farklı şekilde anlatıyorlar ama özü değişmiyor.

  • basond  (18.09.16 21:52:30)
alev malev yüzeysel detaylar, evet ölümden sonra bir hayata inanıyorum bır sekılde hıssedıyorum. alev olayını hıc onemsemedım once su dan korkutur allah senı sonra ustune su akıtır bunun ne onemı var, onemı olan herkes yedıgı her bokun tek tek tek tek hesabını verecek.

  • kurcalamabozarsin  (18.09.16 21:55:17 ~ 21:56:17)
Dini kitaplarda böyle anlatılmıyor, tasvir ediliyor. İnsan beyni ise senin yaptığın gibi kendince kafasında şekillendiriyor. Yani olmadığına dair delilin var mı? Dalga geçmek acizliğini gösteriyor senin

  • aklimdakisorular  (18.09.16 21:55:53)
Cennet ve cehennem kavramlarını biraz daha soyut düşünmek gerektiğini düşünüyorum. Katman olarak değil de seviye olarak düşünürsek cennette de cehennemde de seviyeler var evet fakat bu tanrı anlayışının adalet sıfatının bir tezahühürü. Her Müslüman'ın farklı ödülleri hak etmesi gibi her günahkarın da farklı cezalar görecek olması bu açıdan mantıklı.

Linke gelirsek; İmam Rabbani denen şahıs gerçek bir âlim değildir, bahsi geçen kullanıcının söylemlerinden de ne denli radikal ve boş bir insan olduğu anlaşılıyor zaten.
  • fragile lady  (18.09.16 21:56:57)
bir cehennem ve cennet var ama içeriği konusunda fikrim yok. gidince görücez diyorum.
erzurumlu ibrahim hakkının marifetnamesinde hem cennet hem cehennem tasvirleri mevcut. 7 kat için de var. birinci kat şudur şu günah işleyenlerindir. içinde şu kadar ev, evlerin içinde şu kadar şundan var diye anlatıyor.

  • sutlu nescafe  (18.09.16 21:59:03)
Dini kitaplarda anlatılan şu zaten; insanlardaki akılla bu konuların anlaşılamayacağı... İnanmak ve anlamak kavramlarını karıştırmamak lazım

  • aklimdakisorular  (18.09.16 22:00:15)
ben inanıyom.

  • pasaklıpepee  (18.09.16 22:01:38)
"olmadığına dair delilin var mı" eşiği dskfjskdf. yav he he kardeş, doğru düzgün ceva veremeyeceksen kendini zorlama tartışma yaratmak için.

@sütlü nescafe ben dini kitapta yazılan halini merak ettim daha çok. yoksa önüne gelen atıp tutuyor ben bilginim ben alimim diye. ben de yarın çıkıp cennet 4+1 rezidans desem 200 sene sonra biri çıkıp "ack hazretlerine göre ebeveyn banyoluymuş" diyecek.

yani demek istediğim harbiden kurana gidip "7 katlıdır, en alt katı fiyuuuv fena he" falan mı yazmışlar yoksa bu arkadaş mı delirmiş
  • ack3000  (18.09.16 22:02:31 ~ 22:04:53)
bu insanlar ayın bir küflü peynirden oluştuğu din kitaplarında yazsa ona da inanırlar. delil demiş bir de ya hahaha.

neyse, büyük bir çoğunluk böyle şeylere inanıyor. kalan kısmı da nasıl kıvırsak diye kıvranıyor. bugün din saydıkları çoğu şey kuran'ın kendisinde geçmez. tevrat'ta geçer(tevrat da sümer yazıtlarından esinlenmedir ya neyse). bir şey bilmeden din adına bu saçmalıkları benimseyen insanları hiçbir zaman ciddiye alamayacağım.
  • ruhen hastayim ben  (18.09.16 22:02:46)
aynı şu şekilde olacak:
www.youtube.com

  • rodriguez2  (18.09.16 22:03:16)
@rodrigez abi komik falan ama bu entryyi giren arkadaşın inandığı şey tam olarak bu. müziği çıkarman yeterli, bir de hitleri sjdkfs

  • ack3000  (18.09.16 22:06:15)
Ateş tarihsel gelişim olarak hem tapılan, hem korkulan hem de akılcı şekilde kullanılan bir meta. Sanırım o yüzden üzerine bu kadar senaryo geliştiriliyor. Kur'andaki tasvirleri hatırlayamıyorum işin açığı, anlatılanla yıllar önce okuduğum çok iç içe geçmiş, ne desem yalan olur. Ama ben de insanları bir metayla korkutmak istesem ya şimşek ve gökgürültüsü kombosunu ya da ateşi seçerdim.

Yalnız şu ihtimal de var elbette :) www.youtube.com
  • sevgikusunkanadinda  (18.09.16 22:08:46)
@st curse

abi sen niye tekrarlıyorsun skfnsdkfsf sana kim ne dedi

ben açıkçası böyle delice bir çıkışla göktaşı düştü dünya oldu denen saçmalık gibi bir cümle kuran kişiye kalkıp da evrimi anlatamam ne sabrım ne bilgim yeter, ki konumuz da bu değil anlamadım bu hırçınlığını ksjfsdk
  • ack3000  (18.09.16 22:11:29)
@kaptan

yani kuranda insanların kafasında bir şey oluşsun, aşağı yukarrı bir fikirleri oluşsun diye mi "7 katlıdır en alt kat sobalıdır" gibi tasvirler var? ciddi soruyorum. kuranda gerçekten böyle olacak demiyor da bakın bu derece sıkıntılı bir durum var siz düşünün nasıl bir şey mi diyor
  • ack3000  (18.09.16 22:13:17)
var. böyle en günahkarlar en alt katta, sonra yukarı doğru falan diye. birçoğu ama bunu kat olarak falan diye değil de mecazi olarak düşünüyor. tıpkı cehennemde yanma olayının da mecazi olduğunu düşündükleri gibi. mecazi derken cehennem değil, yanmak ateş falan.

o değil de ısınan hava yükselir. yani cehennemin en üst katındaki, en az günahkar olanlar en çok sıcağa maruz kalacaklar. hani bilim düşmanı dinciler bunu bilmiyordu, az bir yanar çıkarız falan diye ama evrenleri canlıları falan yaratacak kadar güçlü bir tanrı o konuya el atmıştır herhalde.
  • nawar  (18.09.16 22:14:26)
@mimi

bu kendi görüşün mü yoksa kuranda bunun bir sembol olduğu söyleniyor mu?
  • ack3000  (18.09.16 22:16:17)
yukarıdaki entrynin sahibi olan arkadaşın bir başka entrysi. bununla alakalı apayrı bir duyuru açıcam da dursun kenarda eksisozluk.com

" eğer bakirelik tek başına önemli olsaydı,i peygamberimiz en verimli çağlarını dul bir kadınla geçirmezdi" dflkjskdfjslkdj
  • ack3000  (18.09.16 22:18:45)
valla işin açıkçası bi tanrı olduğunu düşünüyorum. ama kuran incil vs gibi kitap göderir mi orada şüphelerim var.

kuran ise aslında mantığı olan bi kitap. orada okuma yazma dahi bilmeyen insanlara bi şeyler anlatılmaya çalışılıyor. eski mısır kştaplarını vs okırsanız böyle esrarengiz hikayeler anlatan adamlar vardır çarşılarda milşet dinlemek için para verir. yani düşünün adamın hayal ettiği şeylere bile o zamanlarda da para veriliyordu. insanlar görmediği hiç bi şeyi düşünemiyordu. şimdi interneti geç tvlerde bile çeşitli mekanlar görüyoruz başka bi gezegeni hayal ediyoruz vs. dolayısıyla adamlar o zaman ateş görmüş nehir görmüş meyve görmüş ancak onlar üzerinden hayal edebiliyor. cezayı şiddeti de aynı şekilde. kuran o yüzden bu şekilde. bam başka bugünün insanına göre şeyler yazılsa daha o zaman yok olup giderdi bugün ruhumuz bile duymazdı.
  • ergenpezeveng  (18.09.16 22:20:53)
Ali İmran 131 ve Nisa 29 gayet açık. Ates konusunda mecaz falan yok.
İnşikak 13 gayet alevli ateş ifadesi kullanıyor. Baya net bence.
Dahası, İbrahim 50 giysilerinin katrandan olduğunu ve cehennemliklerin yüzlerinin yandığını ifade ediyor.
Ama kat ve toki konusunu bilemiyorum.
  • babilbaligi  (18.09.16 22:49:11)
@ack3000 şimdi okudum troll değilse kafadan sorunlu bir karakter bu entrylerin sahibi.

  • nawar  (19.09.16 16:28:31)
Bildigin ates diye yaziyor kitapta.

  • stavro  (19.09.16 16:33:57)
bide şöyle bişey dendiğini hatırlıyorum.
Dünyadaki ateş 70 defa rahmet suyu ile yıkanmış ateştir.
Cehennem ateşi kapkaradır.

Alakalı mı bilmiyorum bunlarla.
  • basond  (19.09.16 16:38:16)
Çok uzağa gitmeye gerek yok, güneşe bakın yeter. Yüzey sıcaklığı 5.500 derece, çekirdeğinin sıcaklığı 15.600.000 derece...

.
  • kartallar yuksek ucar  (19.09.16 16:50:20)