çomar kimdir? nedir?

çomar tanımınız ne? kime çomar dersiniz?

çok itici bir terim kimse için kullanmamaya çalışıyorum.

Genelde beyni yok fikri var kişileri için kullanılıyor.
  • basond  (18.09.16 21:07:28)
etek giydi diye bi bayanı tekmeleyen çomardır.

yada şahine binip otun dibine vurup, her türlü üçkağıtçığı yapıp sonra malum siyaset yapanda çomardır. burada olay araba değil şahincilik.
  • killerbee  (18.09.16 21:09:55 ~ 21:10:20)
ismi çomar olan köpeklere, bizim köyde var 1 tane. ben korkuyorum biraz ama neyseki şimdi konumuz bu değil.

onun dışında insanlara çomar gibi hadsiz sıfatlarda bulunmam, genel çomar denilecek insan tanımı zaten avam, cahil, cüheyla, süheyla (sonuncusu olmayabilir) de yapılmış şeyler.

yani, yobaz, dar görüşlü, yalaka, vizyonsuz hatta fikirsiz, batıl inançlı, algoritmik zeka sahibi olmayan çirkin insanlara avam, cahil, halktan/bizden biri filan diyorum.

ama aynı kişi güzel olunca onu da demiyorum, hani belki bi' gün lazım olur diye ?sanırım bende de bi' bozukluk yok değil şu günlerde
  • mete kudur  (18.09.16 21:10:45 ~ 21:12:32)
Çomarın net bir tanımı yok. Pek çok farklı kesim, farklı toplumsal olguları hedef alarak çomar diyor. Ekşisözlük'te Ufuk Urasçı tipler başlattı, AKP'nin tiranlaşmasıyla popüler oldu. Kullanışına bakarsan aslında 40 çeşit çomar var. Daha farkında, eğitimli, akıllı bir toplumda 40 farklı kelime olurdu. Bu da çomar kelimesini kullananların çomarlığı.

Kamil, Kezban gibi kelimeler de aynı tiplerin icadı.
  • Batuhanolabilir  (18.09.16 21:10:51 ~ 21:17:00)
  • killerbee  (18.09.16 21:13:25)
- düşünmek yerine, başkasının kendisi için dikte ettiklerini gram sorgulamadan kabul eden, bilime ve gerçeklere değil a şahsının söylediklerine inanan
- bu/bir güruhun parçası olduğu için ya da sayıca üstün olduğu için başkalarına bu düşünceleri dikte etmekte gram tereddüt etmeyen
- bu dayatma eylemini haklı bulan
- kendini dünyanın ve hatta evrenin en önemli varlığı olarak gören
- doğru ve yanlışı olgusal gerçeklere göre değil, kendi doğru ve yanlışlarına göre kabul eden, bu yüzden her şeyin en doğrusunu bildiğini iddia eden
- düşünmek, araştırmak ve sorgulamak gibi eylemleri yerine getirmeyi bırak, aksine bunu yapanları suçlayan, kötüleyen saldıran
- her tartışmaya atlayıp, o tartışmada köşeye sıkışınca ad homineme koşan, argüman olarak sadece sesini yükselmek, karşıdakini konuşturmamak, olayı fiziksel şiddete dökmek eylemlerini kullanan
- kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman, vatan haini, devlet/ülke/vatan/a dini/insanlık düşmanı olarak yaftalayan
- yakıtı ATP değil, nefret olan,
- hırsızlık, dolandıcılık, yalancılık ve şark kurnazlığını yapmak, her türlü etik, ahlaki ve hukuki kanunu ezip geçmek, çevresinden dolanmak gibi şeyleri "pratik zeka" olarak adlandırmak
- medeni olmamak için çırpınmak ve bununla gurur duymak (ruhen hastayim ben'e hatırlatma için teşekkürler)

şeklinde özelliklerin bir veya birkaçına sahip kişilere çomar diyorum. hangi partiyi destekledikleri, inanıp inanmadıkları, neye inandıkları, hangi ırka mensup oldukları gram umrumda değil bu tanımlamayı yaparken.
  • nawar  (18.09.16 21:24:17 ~ 21:46:59)
medeni olmamak için ayak direyen herkes çomardır benim gözümde. bir örnekle anlatayım. benim okulum beyazıtta dolayısıyla vezneciler metroyu kullanıyorum her gün. metroya binmek için veya derse yetişmek için 5 kat çıkmam gerekiyor. ama her zaman her merdivende mutlaka üç dört kişi solda durmuş oluyor. bu insanlar her zaman "geçebilir miyiz?" şeklinde uyarılıyor. hiçbir problem de çıkmıyor. çünkü insan bilmeyebilir, dalgınlığına gelmiş olabilir. ama çomar napıyor "o zaman yürüme, yürüyeceksen merdiven orada" diyor ve arkasında bir yığın insanı bekletiyor. ya da sessizce uyarıları duymazdan gelip diğer merdivene gelince, sanki daha önce hiç ikaz edilmemişcesine yine bildiğini yapıyor. bu insanlar çomar değil de nedir şimdi? aynı şey uyarılara rağmen bisiklet yolundan piknik malzemelerini toplamayan, bir de üzerine kavga eden aile için de geçerli. kısacası çomar demek kurallar karşısında bildiğini okuyan, medeniyetten zerre nasibini almamış insan demek benim gözümde.

  • ruhen hastayim ben  (18.09.16 21:31:42)
Kadın yerine bayan diyenler de bu kümede incelenebilir.

Sözüm meclisten dışarı.
  • yirmisantim  (18.09.16 22:05:15)
Tanım değil de kolay örnek olsun diye diyorum.

twitter.com
Twitterdan sabah akşam şu adama; "ülkemizden s.git, yeter artık karıştırdığınız, darbe yaparsan ananı tutar s*kerim" gibi sitemlerde bulunan insanları rahatlıkla tanımlayan bir şey bence çomar. Adam da yazık laf anlatmaya çalışıyor sabahtan akşama.
  • pikrua  (18.09.16 22:53:23 ~ 22:53:56)