akşam için kaç çeşit yemek yapıyorsunuz?

geçen arkadaşımın ailesinin evinde dümdüz salçalı makarna yiyince aklıma geldi. bizde annem çalışmasına rağmen çorba, etli - sebzeli bir yemek + pilav ya da makarnanın bir çeşidi ve salata - yoğurt illa olurdu hep. alışkanlık oldu, hala aynı şekilde sürdürüyorum. gereksiz maliyet mi yaratıyorum acep?

hem gereksiz maliyet, hem gereksiz efor. akşam yemeğinde o kadar şey yenir mi ya? maksimum iki veya üç çeşit bişeyler yiyorum. genelde de az bişiy salata, ızgara, varsa zeytinyağlı yoksa yoğurt gibi bir menüm oluyor.

  • evde liyakat kalmamis  (16.09.16 18:25:17)
Tek başımayım tek çeşit yerim en fazla yanına salata

  • uzman pratisyen  (16.09.16 18:26:24)
aileniz kaç kişi? valla ben o kadar yemeği bi arada görsem doyarım. biz çorba sevmiyoruz. yemek+pilav/makarna +salata bazen- yoğurt da ben alıyorum da yiyolar. bazen hatta pilav makarna bile yapmıyoruz. yemeğe düşkün değiliz pek. dümdüz salçalı makarna yemişliğim de çok. bize gelmiş olabilir misin?

  • matilda  (16.09.16 18:27:14)
Düz salçalı makarna iyidir
Bizde akşamları genelde sadece çorba içilir yanında bazen salata olur
Arada bir tek çeşit bir sebze ya da bakliyat olur yanında belki pilav

Düşündüm de dolma da baya çok yenir bizde. hem sıcağı hem zeytinyağlısı.
Yaprak, biber, kabak. Zeytinyağlısını sevmem de sıcağını pek severim.
  • Batuhanolabilir  (16.09.16 18:28:03 ~ 19:24:50)
ben bu yaşıma geldim hala önüme yemek olarak çorba ya da makarna falan gelirse höykürüyorum manyak gibi, "böyle akşam yemeği mi olur" diye. belki karnım doyar ama zihnim doymaz oncacık şeyle. akşam yemeği tek çeşit olmaz. illa 9 çeşit yemeğe gerek yok ama bi ana yemek bi de salata ya da pilav gibi bi şeyler, belki çorba vs. olmalı.

tabii bu durum yemeği başkasının hazırladığı durumlarda geçerli eehehe, hayatımda hiçbi zaman kendim oturup 2-3 ayrı çeşit yemek yapmadım. gömdüm makarnayı, gömdüm pizzayı.
  • der meister  (16.09.16 18:29:56 ~ 18:30:32)
Tek basimaysan tek cesit yeterli geliyor. Hatta cogu zaman onu bile yapmaya usenip gecistiririm.

  • turuncu sufle  (16.09.16 18:48:15)
Ben tekken pek uğraşmam ama annem aynı şekilde hazırlar yıllardır.

  • sesee  (16.09.16 18:49:55)
corba salata pilav suluyemek dortlusunu yapiyordum. milletin aksam yemeklerinde bir iki cesit yedigini gorunce biraktim.

  • nax  (16.09.16 18:57:16)
bizde de max iki çeşit çıkar. ailecek yemek yemeyi sevmiyoruz sanırım. bazen sadece çorba bile olduğu oluyor. salata yoğurt gibi şeyleri de hiç aramam. bir tabak yer kalkarım.

edit: ayrıca her akşam ekstra pilav/makarna mı yiyorsunuz gerçekten? düşünemedim.
  • ruhen hastayim ben  (16.09.16 19:02:29 ~ 19:05:19)
Biz de pek yemek yiyen bir aile degiliz. Annemin 4 çeşit yaptığı da olur. Ama fix salata olur masada.
Hava sicaksa pek corba icmeyiz.
Pilav veya makarna iki gunde bir kesin olur. Sulu veya kuru yemek makarna veya pilavin yaninda olur .
Ama genelde 3 çeşit yeriz biz.
  • cabiday  (16.09.16 19:05:44)
tek çeşit yaparım. yanına da salata.
niye 80 çeşit şeyle uğraşayım ki? zamanımı neden böyle bir şeye ayırayım? kolay mı öyle ha deyince çeşit çeşit yemek çıkarmak? hele ki işten yorgun argın gelmişsen. benim zaten yemekle hiç aram yok, kolayını bulsam kapsülle besleneceğim. tek çeşit yemek bile benim için büyük bir başarı çünkü çoğu öğünümü ıvır zıvır atıştırmalıklarla geçiriyorum.

  • köstebek kurabiye  (16.09.16 19:08:57)
benim çok çeşit yeme alışkanlığım yok genelde yanlız yaşadığımdan ama sağlam yerim yani.sade makarna yemem, yaparsam beşamel soslu kıymalı fırın makarna yaparım mesela gayet doyurucu olur.

yada tost bile yapsam süper mega hoppa cuppa karışık yaparım. 4 çeşide bedeldir. gibi.

ama canım çorbaister bazen yada bakliyat o zaman 2 çeşit 3 çeşit yaptığımda oluyor ama çok ender.,

salatayı tatlı yerine yerim ben genelde yemekte değilde.
  • killerbee  (16.09.16 19:09:20 ~ 19:10:19)
benim annem bunlara ek olarak herkesin sevdiği ya da yediği yemekler farklı olduğu için 5 kişiye en az 2-3 ana yemek (birine patates yemeği, birine köfte, birine fasulye vs. gibi) yanına pilav ya da makarna , salata, çorba yapıyor ama ruh hastası. yemeklerin çoğu da kalıyor zaten. ben kendi evimde tek çeşit yapıyorum canım isterse o da, ama genelde salata ile geçiştiriyorum akşam yemeklerini.

  • hypathia  (16.09.16 19:22:41)
annem için
çorba her zaman olur
salata he zaman olur
babam kızartma ve ağır yemediği için sebze olur babam için, yoğurdu kendisi mayalar olur genelde. annem babam için bu kadar.
Ama erkek kardeşim bunlarla doymadığından o varsa et yemeği, pilav, kızartma,başka bir sevdiği yemek gibi en az 1 bazen 2 çeşit eklenir. sofrada başkası da varsa yemek seçmeler olduğu için onlara göre eklemeleşr olur.
"aile" yemeği denilen olay bizim aile ve çevrede 5 çeşit gibidir, ortalama.
Ben ne bulsam yerim, tek yaşıyorum. Her gün yemek de yapmıyorum, çeşit çeşit de yapmıyorum. Ama tabak hazırlarım kendime mesela, aynı tabağa 2-3 çeşit şey koyabilirim. Kızartma, salatalık/yeşillik, et, makarna/yoğurt gibi.
  • niye ama  (16.09.16 19:24:07)
Ben de 3-4 çeşit olmadan sofraya oturmayanlardanım, anneden alışkanlık.

Kendi evimde de ana yemek (genelde 2 çeşit oluyor zira ben et yemiyorum, erkek arkadaşımın da sebzeyle arası iyi degil)+ salata, cacık, meze türevi + çorba (kışın haftanın 3-4 günü oluyor ama bazen es gecebiliyorum) + pilav, sote/haslanmis/izgara sebze, patates püresi, garnitur gibi eşlik eden başka şeyler.

Tabii çok yorgunsak o ayrı ama genelde menu bu sekilde oluyor, başka şekilde eksiklik hissediyorum.
  • fraise  (16.09.16 19:34:11)
Ana yemek; çorba, makarna veya pilavdan biri; turşu veya salata. Tek çeşitle doymam. Kilo almaya çalıştığım dönemde zıbarana kadar da yemeye devam ederdim. Son zamanlarda akşam yemeğinden sonra pek bir şey yemiyorum.

  • auroraaurora  (16.09.16 19:37:24)
tek çeşitle doymam, ama oturup da 3 çeşit yemek yapmakla hayatta uğraşmam. yanına yoğurt koyar yerim.

  • nice tnetennba  (16.09.16 19:40:33)
Yalnızken tek çeşit yemek yaparım hatta çok yorgunsam yapmam.
Ailece yemek yeniliyorsa da genelde dediğiniz gibi olur bizde de.

  • olabilir ya da olmayabilir  (16.09.16 19:46:26)
et-sebze
et-salata
bakliyat-sebze
bakliyat-salata
tavuk-sebze
tavuk-salata

yoğurt, peynir ve zeytini her öğünde sevdiğim için yazmadım.
  • hasmetizm 2046  (16.09.16 20:40:07)
Tek kişiyken dahi en az 2 çeşit yemek hazırlarım.

  • Tyler89  (16.09.16 21:02:19)
et yemegi veya sebze yemegi; yanina da makarna/pilav/patates olmak uzere 2 cesit.

  • jedilance  (17.09.16 01:48:55)
Yoğurt
Balık günüyse ek olarak salata
Et yemeği
Sebzeli yemek
Et ızgaraysa yanına süsleme sebzeler/patates kızartması gibi şeyler
Pilav veya çorba
  • Lim5  (17.09.16 01:54:09 ~ 01:54:30)
dünyada en çok sinirlendiğim şeylerden biri tek çeşit bir yemeğin önüme koyulmasıdır.
ki genelde önüme annem yemek koyar ya da kendim yaparım.

geçiştirmek ya da karın doyurmak için yemek yemek hayat görüşüme ters.

en az 2-3 çeşit olacak, keyifli olacak, sofra olacak falan filan.
dışarıdan bir şey istediğimde bile iki dakikada atıştırılacak bir şey olmaz.

çorba hep olmaz bizde, ama bir tavuk/et/balık yemeği, yanına makarna ya da pilav ve mutlaka salata olur en azından.
  • blatta hiberna  (17.09.16 02:40:35 ~ 12:12:42)