5000 TL borç vermek mi yoksa 5000 TL kredi çekmek mi?

Krediyi borç isteyen kişi için kendiniz çekeceksiniz. Ya da parayı kendi birikiminizden nakit vereceksiniz. Siz olsanız hangisini yapardınız? Neden?

Edit: başkası dediğim amcam oluyor. Yakın zamanda düğünü olacak. Bir sürü borca girmiş zaten. Kendisi biraz tutumsuz biri bunu da ekleyeyim. Ama yeri geldiğinde iyi kazanıyor. 2 taksitle sana geri ödeyecem dedi ama bilemiyorum işte.

Verme o parayı amcana geri alamazsın.

  • gozu acik sevisen yahudi  (15.09.16 23:49:08)
5000 lira borç vermem.

  • utkumon  (15.09.16 23:51:58)
5000 tl bile kredi çekemeyen birine borç veriyosanız o parayı yakın zamanda almayı beklemeyin. o yüzden birikim varsa ordan verin ama elden vermeyin. bankadan havale yapın ki kaydı olsun. aranız bozulursa yasal hakkınız olsun

  • sttc  (15.09.16 23:53:41)
Başkasına borç vermek için kredi çekmek çok saçma.

  • kaderimse np  (15.09.16 23:53:58)
sttc+1

bankadan gönderin ve açıklama kısmına "BORÇ" diye yazın.
  • fever  (15.09.16 23:54:30)
Kendi birikimimden nakit veririm.

  • buff  (15.09.16 23:54:39)
* birikmişim, vereceğim paranın en az 3-4 katı kadar varsa ve o paraya önümüzdeki bir yıl içerisinde ihtiyaç duyma ihtimalim düşükse birikmişimden veririm.

* maddi durumum halihazırda hem iyiyse hem de stabilse (daha doğrusu, öngörülebilir bir süre için işim/gelirim garanti altındaysa) kredi çekerim.

* en az 16-17 bin liram yoksa veya ayda kredi borcu ödeyebileceğim ya da birikim yapabileceğim, HER ŞEY çıkarıldıktan sonra kenarda kalan en az 350-400 liram yoksa borç vermem.

muhtemelen birikmiş 20 binim, aylık 5-6 bin kazancım olsa bile 5k borç vermem ben gerçi ama hani illa vermemi gerektirecek bi durum olursa ya da karşı tarafa çok güveniyorsam bu koşullarda böyle yaparım.

mühim olan parayı geri almaktan ziyade verirken zorlanmamak. geri alım konusunda yapabileceğim hiçbir şey yok çünkü, paranı verdikten sonra eğer tefeci değilsen karşındakinin insafına kalıyorsun. verdiğin paranın sana ne kadar zarar vereceğini kendin hesaplayabilirsin ama. o yüzden benim tercihim bunu düşünmek, buna göre hareket etmek olur.
  • der meister  (15.09.16 23:55:42)
O para geri gelmez soyleyim. Sinir stres sahibi olmak istiyorsan ver. Akrabayla is yapılmaz.

  • opethian  (15.09.16 23:57:07)
5000 bin kredi cekseniz bunun gero ödemesi 5500 6000 civarı arti dosya masrafi olacak.
Size ödenirken 5000 bin odememeli amcaniz. Bi de 3.kişi icin niye banka boyunduruğuna giresiniz ki ?
Bence o para dönmez ama illa verecegim diyosaniz eldeki nakit paradan verin.
  • cabiday  (16.09.16 00:03:04)
@der meister, 2. madde mantıklı geldi bana. Kredi çekeceğim sanırım. 5000 TL, 5 taksit yaparım. Faizini de verdiğim kişi ödeyecek zaten. Kredi günü gelince istemeye yüzüm olur en kötü kredi günü geldi diye. Offf bundan sonra borç morç isteyen birisine en baştan yok diyip kestirip atacağım.

  • little big man  (16.09.16 00:08:53)
aylık 5 bin civarı kazanıyosan eğer bi aile büyüklerinin yanında verilebilir,

  • essoist  (16.09.16 00:08:57)
@essoist, aile büyükleri yanında nasıl vereyim amcama. olmaz öyle şey. babam, amcam ve ben bileceğim sadece.

  • little big man  (16.09.16 00:10:36)
Ver gitsin.

Sevdiğin biri mi? Endişelendiğin birisi mi? Senin için daha önce bir şeyler yapmış birisi mi?

Eğer para kazanıyorsan ve bu para seni dara düşürmeyecekse ver gitsin.

3 günlük dünya. 100 sene sonra adın bile olmayacak mezarlıklarda. Yerine başkalarını gömecekler.
  • merak ediyorum  (16.09.16 00:17:00)
borç parayı vermeye karar vermişseniz nakit.

  • pispinti  (16.09.16 00:24:13)
Fikrimi söyleyeyim, parayı vereceğim galiba. Kredi çekmek en mantıklısı görünüyor benim için. Kendi ödeme planıma göre ay ay öderim ben onu direk 5000 vermektense. Faiz ve kredi masraflarını da amcamdan alacağım tabi. 5000 verip, 5300 alacağım misal.

  • little big man  (16.09.16 00:26:31)
bir önceki duyurunda kyk borcum var diyordun şimdi amcana borç veriyorsun. orada da insanlar verme demişti. ama sen kaşınıyorsun. ver bence. akrabayla iş yapılmayacağını gör. 5000tl'ye pahalı bir ders almış olursun.

  • ruhen hastayim ben  (16.09.16 00:40:07 ~ 00:40:57)
Okumadım tüm cevapları ama verme niyetiniz varsa, internetten kredi başvurusu yapar gibi bir ödeme planı alın ve biikiminizden, amcanıza da kredi çektiğinizi söylersiniz.

Böylece siz de amcanıza borçlandığınızı gösterip sorumluluk yüklemiş olursunuz gerçekten.
  • atom karincanin torunu  (16.09.16 01:24:06)
ver la 5000 lira için kötü olunmaz. sıradan bi arkadaşın olsaydı verme derdim. ne olur ne olmaz.ama amcan sonuçta. yarın öbür gün onun durumu iyi olur sen bişey için istersin yüzün olsun bari.

ama amcan niye 5000 tl kredi çekmiyor o kısmı anlamadım. 5000 tl krediyi amcana bankalar vermiyorsa kredi risk notu bayaa kötüdür. mali işlerde çok tekin birine benzemiyor amcan.
  • eski solcu  (16.09.16 02:24:29)
aldigi parayi davulcuya, pastaciya, kapi tutanlara dagitacak. bosver verme :D

  • brkylmz  (16.09.16 09:08:40)
hiçbiri.
sakın yapma bu işi.

  • lonelyman  (16.09.16 09:17:01)
Teyzen dayin vs olsa verde amcana verme amcalar orospu cocugu oluyor (kendi tarafimdan biliyorum)

  • England  (16.09.16 10:50:30)
Ikisini de yapmam. Gozden cikarabilecegim bir miktari borc verebilirim sadece.

Bir insan borc istiyorsa zaten sikintida demektir, sikintida olmayan insan borc istemez. Borc isteyen insan benim gozumde tehlikeli insandir zaten. Borc istiyorsa borcunu odeyemeyecek demektir buyuk ihtimalle.
Paraya ihtiyacin oldugunda normalde bankaya gidersin. Bankaya gidemiyorsa ciddi bir sikinti var demektir.
Gidemiyor degil de gitmiyor ise yine sikinti. Her halukarda borc isteyen adamda bir sorun vardir. Borc istememen gerekiyor normalde. Kredi cekme sansin var, kredi kartindan nakit cekme var, banka hesabinin esnek hesap limitinden kullanma sansin var, var da var.

Bir adam borc istiyorsa ya bankadan alamayacak kadar ekonomik olarak kotu durumdadir ya da bankaya faiz odemek istemedigi icin ve banka gibi soke soke geri alma yoluna gidemeyecegi icin baskasinin parasini kullanma yoluna gidiyordur. Ikisi de sikinti.

Sen bilirsin.
  • stavro  (16.09.16 11:29:12 ~ 11:35:24)
Ben nakit olarak veririm.Amcam sonuçta.Amca dediğin baba yarısıdır.Amcana vermeyeceksin de kime vereceksin.Sadece verirken geri ödeme için tarih belirleyin.Elime para geçince öderim durumu olmasın.Net tarih olsun

  • turkuaz  (16.09.16 11:58:15)