Her Devrin Adamı Olmak

Benzeri bir deyim var mı İngilizce'de? Gerçi ingilizlerin her devrin adamı olmayı olumsuz buşacaklarıda meçhul.

dance to another tune

  • hümanist tabutçu  (15.09.16 13:24:40)
bilmiyorum ama başka bi şey söylemek istedim: "a man for all seasons" diye bir şey var, belki karşına çıkar ama aklın karışmasın, bu başarılı olmak anlamında kullanılıyomuş. tam çevirince aynı şey olsa da bizdeki o olumsuz anlamı vermiyor, her duruma ayak uydurabilen, her zaman mutlu olabilen gibi bi şey.

  • nathanieltroy  (15.09.16 13:29:12)
dance to another tune bu değil pek (turenge bakmayın). "ağlarken birden gülen" demek o.

idioms.thefreedictionary.com
  • 507  (15.09.16 15:13:35)
"Man for all eras."
Bazen, yalın düşünmek en iyisidir.

  • pangea  (15.09.16 15:42:57)
@pangea "Man for all eras" diye bir deyim bulunmuyor. O yüzden bu olmaz.

@507 Hayır, dediğim doğru. Tureng kullanmam. Ağlamak veya gülmekle bir ilgisi yok söylediğim deyimin. Bu arada tam çevirisi de değildir, onu da belirteyim.

Change one's manner, behavior, or attitude:
"He'll be dancing to another tune when he finds out that the board means business"

www.dictionary.com
  • hümanist tabutçu  (15.09.16 17:16:49)
tamam işte alakası yok. "duygusal modu aniden değişen" deyimini aramıyor arkadaş, "her iş elinden gelir" anlamındaki yetenek belirten deyimi arıyor.

  • 507  (16.09.16 00:05:24)
@507 İngilizlerin her devrin adamı olmayı olumsuz bulup bulmayacaklarından emin olmadığını söylüyor. Yani olumsuz bir anlam istiyor. Buradan "her iş elinden gelir" anlamını istediğini çıkarttıysan başka bir şey demiyorum.

  • hümanist tabutçu  (16.09.16 01:40:17)
birebir bu deyim var ama bizdeki gibi olumsuz değil muhtemelen olumlu manada:
man for all seasons

idioms.thefreedictionary.com

filmi bile var:
www.imdb.com
  • supermatik  (16.09.16 01:48:33 ~ 01:51:04)