Göz rengi sorusu

benim gözler kahve baba kahve anne mavi
sevgilinin gözler ela anne ela baba kahve

çocuklarımızın renkli gözlü olma olasılığı nedir?

annemle babamın ve anneanne babaannelerin göz rengi dağılımı tam sen ve sevgilin şeklinde. ben mavi gözlüyüm sarışınım, kardeşim bronz tenli kahve gözlü. neden olmasın

  • dafaisss  (13.09.16 21:58:27)
o değil de evlatlık olmayasın? ;_;

  • shotgunwoman  (13.09.16 22:19:28)
@shotgunwoman :))

  • faddist  (13.09.16 22:22:53)
1/2

  • Lim5  (13.09.16 23:01:04)
sen taşıyıcısın. çocuğun mavi gözlü olması için hem anneden hem babadan mavi gelmesi lazım. senden gelme olasılığı yüzde 50.

sevgilinin anne babada renkli göz yok ama taşıyıcı olabilir. olmayadabilir. sevgilinin anane babane dedeler filan bakmak lazım. biraz karışık.

çok küçük bir ihtimal de olsa mavi gözlü olma ihtimali var.
  • lapris  (13.09.16 23:13:27)
@lapris +1 ama başka bir ihtimal de annenin alakalı bir geninin(bu genin adını unuttum) bozuk olması olabilir. yani mavi göz geni olmadığı halde birtakım sorunlar yüzünden insanlar mavi gözlü olabiliyorlar. eğer böyleyse sen taşıyıcı olamazsın. mavi gözlü anne ve babanın bile bu yüzden kahverengi gözlü çocuğu doğabiliyor günümüzde. genler aslında üzerinde konuştuklarımızdan daha karmaşıklar.

  • ruhen hastayim ben  (13.09.16 23:21:29)
Dayım da yengem de yeşil gözlüdür; bir kızları kahverengi bir kızları mavi gözlü oldu. Tamamen gelişine olabilir....

İhtimal olarak her şey olabilmekle beraber kahverengi tabii ki dominant.

Yani kahve hep dominant olmakla beraber sizin durumunda hesaplayıcılar yüzde 25 gibi bir ihtimal verir...

eye colour calculator'lardan kardeş göz renginin ihtimallerdeki değişikliğini gösteren bile vardı internette
  • stratejisizsiniz  (14.09.16 00:50:05 ~ 01:01:20)