2 gb ram + 512 mb ram olur mu ?

Aynen başlıktaki gibidir.. Geçen gün 2 gb'lık bir ddr ram aldım laptop için.. Amma velakin daha önce takılı olan 2 adet 512 mb ramlerden biri boşa çıkıp diğeri makinede kaldı ve makinenin ram'i 2.5 gb gibi birşey oldu.. Evvela aynı frekans aralığında olmasına rağmen ramlar arasında bu kadar uçurum olması hızda herhangibir sorun yaratır mı ? Ya da anakarta ve ram slotlarına zarar verir mi ? İşin uzmanlarına göre acaba bu 512 mb ramin orda durması mı yoksa çıkarılması mı daha iyi olur ?

Anakarta veya ram slotlarına zarar vermez.Aynı frekanstaysa , çalışıyorsa ,bir sorunda gözükmüyorsa sorun da yoktur.Güle güle kullan.

diesel'in söylediğine ek olarak bi süre 512'liği çıkar öyle kullan arada fark var mı bak yoksa çıkar 512'liği.
  • layer26  (07.12.09 23:35:27 ~ 23:46:06)
1+1 512+512 2+2 gibi aynı olmasına dikkat etmek gerek. zarar wermez ancak ben performansı pek artırmayacağı kanısındayım

  • dieselsingle2  (07.12.09 23:38:42 ~ 23:38:57)
bir zararı olmaz. aynı miktar ve hızda olsalardı dual modda çalışıp %5-10 civarı bir hız artışı olabilirdi. ama farklı hızda olmaları performansı kötü yönde etkilemez.

  • sttc  (08.12.09 00:44:34)
512 yaralı parmağa işyemeyebilir.
ha takmışsın ha çıkarmışsın.

  • yuxekkes  (08.12.09 00:50:17)
Takılır. Acak 512 mb olanın hızı düşükse diğer ramler de düşük hızda çalışır. Örneğin ddr ramli sistemlerde şöyleydi durum; 1 gb ddr 400 mhz ram'in yanında 512 mb ddr 333 mhz ram takında diğer 1 gb ddr 400 mhz ram de 333 mhz'de çalışıyordu. Ddr 2 ve ddr3'de de durum böyle mi bilmiyorum.

  • xyz  (08.12.09 01:42:45)
eğer frekanslar aynıysa çalışma ile ilgili bir problem olmaz, slota da zarar vermez... yalnız yamulmuyorsam ramlerden herhangi birisinin CL(CAS Latency) değeri yüksek ise diğeride ona uyar ve performans kaybı yaşayabilirsiniz; cpu-z ile bu değerleri görüntüleyip incelemenizi ve 512mb olanın CL değeri yüksek ise onu çıkartmanızı öneririm...

  • abcdefghijklmnoprstuvyzqwx1234567890rca  (08.12.09 02:12:39)
windows vista yada 7 gibi bir işletim sistemi kullanıyorsan üstünde oyun filan da oynucam diyorsan bence 512 yerine bir 2gb daha al hem daha güncel uygulamalar için yeterli belleğin olur.hem takarsam performans düşer mi takmasam mı gibi şüphelerin de ortadan kalkmış olur zaten çok pahalı birşey de değil.

bu arada ben performansı düşüreceği kanısındayım.çünkü farklı hızlarda 2 ram taktığında anakart yavaş olana göre kendini optimize ediyor.
  • rodrane  (08.12.09 08:32:51)