NoFap

Duyuruda ve sözlükte bu konuyla ilgili zaman zaman yazılara denk geliyorum. 2 yıldır da içinde olduğum için kısaca bilgi verebilir ve yaşadıklarımı yazabilirim diye düşünüyorum. soru olursa duyuru altından devam edebiliriz.

2014'ten beri nofap'ın içindeyim. Uzun denemelerim kısa denemelerim oldu. Nisandan beridir de en uzun ve halen süren süreçteyim. 151.günümdeyim. Kısaca artı-eksi ve önerileri vereyim siz değerli arkadaşlara. Bakın bilimsel olarak dayanağı çok yok bu işin malum kontrol grubu yani hayatında porno izlememiş insan yok günümüzde.

Artılar;

-Yüksek özgüven. Özellikle toplumiçinde yapılan konuşmalarda hissettiriyor.
-Enerji patlaması. Sabahları 6.00 da alarmsız ve dinç kalkıyorum, sporumu yapıyorum. Siz düşünün gerisini.
-Ders çalışırken yüksek konsantrasyon. İşime en çok yarayanı bu oldu sanırım.
-Hormonsal mıdır bilmiyorum ama sesim daha tok ve derinden geliyor.
-Cildim eskisine göre çok daha güzel ve parlak.
-Sakın ama sakın sadece nofap yapıp mal gibi mucize beklemeyin. Bir şeyi istiyorsanız onu çok istemeli ve acı çekmelisiniz. Ben bu 2 yıllık süreçte hayatımdan şekeri, alkolü, sigarayı ve video oyunlarını çıkardım yerine sporu, kitapları, bilimi ve dersleri koydum. Dediğim gibi sadece nofap yapacaksanız hiç yapmayın testislere yazık.

Eksiler;
-Haftada bir kasık ağrıları ve blue balls
-Zaman zaman agresif ruh hali ve bad mood

Herkese iyi bayramlar...

haftada 1 kez sevişmiyorsan çok saçma bir şey.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.09.16 23:45:11 ~ 23:45:35)
neden mesela? tamam bilimsel olarak mucize bir şey değil. ama deneyenler ve deneyenlerin süreç notları da ortada. öyle veya böyle bir gelişme bir kalite sağlıyor.

  • kaledekiyalnizlik  (12.09.16 23:46:25)
Bence neye gerçekten inanıyorsan o oluyor. Bu kadar.

  • yirmisantim  (12.09.16 23:58:45)
Doğru diyorsunuz. İnanç en önemli etken. Başta da dediğim gibi bilimsel veri yok belki hepsi plasebo.

  • kaledekiyalnizlik  (12.09.16 23:59:59)
ben bunun mantigini anlamiyorum. iliskisi olmayan birinin 150 gun boyunca bosalmamasi korkunc bi sey bence. porno ya da osbir bagimlisi olmadiktan sonra insan neden kasar kendini bu kadar? osbir cekmeyince ozguveniniz artiyosa sorun masturbasyonda degil de daha derindedir bence. bi insan neden no fap challenge yapar yav ilk kimin aklina gelmis acaba.

  • der meister  (13.09.16 00:06:46)
dinleyince çok saçma gelmiyor bana. bu da bi çeşit oruç. disiplin getiriyorsun hayatına.

  • sttc  (13.09.16 00:12:37 ~ 00:13:25)
Güzel cevaplar geliyor teşekkürler

  • kaledekiyalnizlik  (13.09.16 00:16:03)
Deney tasarımı ve regresyon analizi konularına göz gezdir kanka bence

  • glamdr1ng  (13.09.16 00:21:37)
Yazdığın artıların no fap ile zerre alakası yok. Bütün bu başlığı günde iki kere götüme pipet takıp çıkarıyorum diye açsan da yaptığın diğer Aktiviteler pipet olayını o kadar büyük gösterecek ki gözünde yine inanacaksın.

  • gozu acik sevisen yahudi  (13.09.16 00:31:42)
bilimsel dayanağı yok diyenler bu videoyu izleyebilirler. son yıllarda porno hakkında yazılan makaleler ve araştırmalar hızla artıyor. ben de martta nofap'e başladım ve senin saydığın faydaların çoğunu gördüm.

www.youtube.com
  • Goldstein  (13.09.16 00:36:28)
sen şuna aseksüelim desene kardeş, nedir nofap falan ya.

sekssiz, mastürbasyonsuz hayat mı geçer. o enerjinin dışa atılması lazım abi insanlar sevişemiyorum diye kılıktan kılığa girip karşı tarafın kuklası oluyor, o derece mühim bir şey insanoğlu için.

başka bir örnek ise; kimi aşırı stresli, kızgın görsek sevişse geçer deriz ve sevişir gerçekten geçer.

bana kalırsa seks, mastürbasyon insanı insan yapan 10 gerekli şeyden biridir. aksi düşünülüyorsa bu çok güzel bir şey değil bilakis aseksülelliktir. doğru partneri bulunca geçecektir. saygılar.
  • thevalentino  (13.09.16 00:43:34)
hayatımda hiçbir sınav dönemi olmamıştır ki (ilkokuldan sonra) mastürbasyon yapmadan çalışabileyim. o yüzden o madde garip geldi.

mastürbasyon yapmadan ya da sevişmeden ders çalıştığım bir zaman dilimi varsa, burada ders çalışmak mastürbasyona ulaşan bir araç muamelesi görür bende.

önce mastürbasyon.
  • bohr atom modeli  (13.09.16 01:17:18)
mastürbasyon gerekli buna bir şey demiyorum. hele ki düzenli bir seks hayatınız yoksa. değinmek istediğim konu porno ve porno bağımlılığıydı ama net şekilde anlatamadım, benim hatam.

@bohr atom modeli

ödül mekanizmanı öyle oluşturmuşsun bu kişisel bir şey. peki ya daha önce bulunmadığın bir ortamda bulunsaydın, orda da asılacaktın?

@thevalentino

aseksüel falan değilim. bu süreçte yaşadığım zorluklara değinmediğim tabi girişte o yüzden öyle anlamış olabilirsiniz. önceki hayatımda da porno bağımlısı değildim haftada 1-2 izlerdim. internette nofap olayını görünce deneyeyim dedim sadece. kaldı ki yazın 12 saat işten sonra buna ayıracak zamanım dahi olmuyordu o yüzden 150 güne ulaşmam kolay olmuş olabilir. ayrıca insanların ne yaşadıklarını bilmeden onları önyargıyla ".bne, aseksüsel" gibi kelimelerle yaftalamak hoş değil.

@Goldstein

teşekkürler bunlar da epey faydalı;
www.youtube.com

@yere dusup kirilan sarap kadehi

kendim de dediğim gibi bir çoğu diğer alışkanlardan veya plasebo etkiler olabilir buna bir şey demiyorum. bir insanın her gün mastürbasyon yapması da bana göre normal. ama bunu her gün porno izleyip yapıyorsa sıkıntı vardır. lakin dopamin beynini o kadar ele geçirmiştir ki farkında bile değildir.

@der meister

madem mantığını anlamıyorsunuz ve ilk kim başlatmış merak ediyorsanız gogıllayıp buna ulaşabilirsiniz. üstte de verdiğim cevapta söylediğim gibi yazın 40 derece altında 12 saat çalışınca değil osbir uyumaya bile hali olmuyor insanın.

@sadakatsiz

vücudumu tanıyorum hocam orada sıkıntı yok. uygun bir sürecim vardı ben de bunu nofap ile değerlendirdim. yukarıdaki maddelerin hepsini de nofap ile kazandım demiyorum. osbir'e ayırdığım zamanı bunlara ayırmaya başladım sadece.
  • kaledekiyalnizlik  (13.09.16 09:37:42 ~ 09:47:43)
bu ödül mekanizması değil. nasıl ki açken ders çalışıp miden kazınırken odaklanamıyorsan, ya da nasıl ki içerisi çok sıcaksa da klimayı açayım rahat rahat çalışayım diyorsan bu da öyle bir ihtiyaç.

ya da bana öyle oluyordu. her türlü ihtiyaçlarımdan arınıp başlıyordum ders çalışmaya. başka bir ortamda çalışmayı hiç tercih etmedim. hep kendi odamda çalıştım. öyle olsaydı da bir şekilde tuvalette falan hallederdim herhalde. skdajfh

(bkz: the wolf of wall street)
  • bohr atom modeli  (13.09.16 10:53:00 ~ 10:53:19)
filme güzel gönderme oldu :D

  • kaledekiyalnizlik  (13.09.16 10:59:19)
bu konunun ekşi'de hiç konuşulmamasını anlayamıyorum.

  • kaledekiyalnizlik  (10.10.16 19:57:50)
plasebo kesinlikle degil. ama belki de herkesin uygulamamasi daha iyi...

  • qazwsx  (13.11.17 20:53:11)
@qazwsx
aynen öyle. bazı insanlar cidden uyumak ve kandırılmak istiyor.

  • kaledekiyalnizlik  (17.11.17 17:47:10)
açılın ben de yaptım,
toplamda 8 ay falan bir süreç ve sadece meraktan yaptım.
benim aldığım sonuç sadece seksüel düşüncenin önce tavan yapıp-ilk bir ay- sonrasında düşüşe geçmesi bir süre sonra akla seksle ilgili bir şeyin gelmemesi, aseksüelliğe doğru gidiş vs. aslında fena değil kafa oldukça rahat oluyor, karşı cinse cinselliği tamamen soyutlayarak bakabilme yetisi veriyor. sorarsanız ne işine yaradı hiç bir işime yaramadı sadece deneyip gördüm. cildim güzelleşti mi sesim değişti mi valla bilmiyorum. onlar muhtemelen sigara-alkolün hayattan çıkması ile alakalı.
  • ilkot  (17.11.17 18:20:00)
NoFap biraz talihsiz bir isim olmuş aslında. Bu oluşumun temelinde aslında porno bağımlılığı yatıyor. İnsanlar NoFap'i duyunca "ee mastürbasyon da mı yapmayalım yani ?" diye düşünüyor haliyle. Ancak olayın temeli pornoya bağımlı hale gelerek mastürbasyon yapıyor olma durumu.

Pornonun bağımlılık yapıcı bir etkisi olması bilimsel olarak gayet ortada. Ayrıca uzun süre bu şekilde devam edince porn induced erectile disfunction denen olayın görülme olayı da gayet yüksek. Bu da sonunda ciddi krizlere neden olabiliyor cinsel hayatta veya sosyal hayatta.

NoFap denilen olay temelde bağımlılıktan kurtulmak üzerine oluşturulmuş aslında gayet mantıklı temelleri olan bir hareket.

Kimseye mastürbasyon yapma monk ol falan denilmiyor. Yalnız porno bağımlısı haline geldiysen veya PIED varsa, gerçek cinsel hayatın yoksa durum sadece "mastürbasyon yapmak"tan öteye geçiyor. Kişiyi günümüz toplumunda entegre olamamış bir birey haline getiriyor. Kriz durumu ortaya çıkıyor.

Bağımlılık artıyor, sosyalleşme azalıyor, cinsel hayata karşı gerçeklik algısı kayıyor vs. vs. NoFap ise aslında çok basit aslında sağlıklı herhangi bir insanın yapması gerkenleri bir community zihniyetiyle motivasyon haline getiriyor.

Spor yap, hobi bul, sosyal ol, comfort zoneundan çık, pornuyu bırak, kendini geliştir. sağlıklı beslen vs. vs.

Genç yaştaki insanlar aslında bunları tepeden inme bir nasihatla duyunca belki de ciddiye almıyorlar. Sanıyorlar ki Amerikan filmlerindeki gibi hergün bira içip, pizza yiyip, porno izleyip yine de sosyal hayatları olacak, karşı cins ya da hemcinsleriyle cinsel hayatları olacak falan fistan. Ancak bu bir community motivasyonu altında yapılınca işte kendilerini hissedebilecekleri bir aidiyet buluyorlar, her şey daha kolay oluyor.

Eyyorlamam şimdilik bu kadar.
  • AlsterWasser  (17.11.17 18:33:07)
Sizin için güzel etkileri olmasına sevindim ama porno/mastürbasyon bağımlısı olmdıysanız içinizde biriken libidinal enerji kaynaklı gerfinliği nasıl yönetiyorsunuz? Bir kadın olarak saydığınız tüm faydaların (en azından kadınlar için) orgazmın güzel yan etkileri olduğunu bilimsel olarak da biliyorum, kendi hayatımdan da biliyorum. Örneğin, sık orgazm olan kadın dünya ile daha barışık olr, cildi parlar, yüzü güler ve başka bir etken yoksa olumlu ve kendine güvenen bir insandır libidinal enerji birikmiş haline göre. Bağışıklık sistemi daha güçlüdür, vb. Faydaları saymakla bitmez, öyle diyeyim. Libidinal enerji birikenin cildi matlaşır, daha sinirli hale gelir, huysuzlaşır, daha yargılayıcı ve katı olur. Yani tabii 180 derece değil de, önce sonra karşılaştırması olarak. Normalde çok çok yüksek bir farkseğil ama fark elien bir fark.Bazı kadınlarda ise gerçekten çok fark diyor; Dr Jekyll/Ms Hyde gibi değişim olabiliyor.

Kadınları anlattım, çünkü erkeklerde çok da okumadım. Ancak, biriken libidinal emerji Türkiye'nin gerçekten büyük bir sorunu ve tacizin, şiddetin büyük kamçularından biri. Faydasını gördüğünüze çok sevindim ama libido bastırmanın iyi bir şey oldığuna inanmıyorum. Daha doğrusu porno bağımlılığından ya da mastürbasyon bağımlılığınız varsa, ondan kurtulmak güzel ama o aradaki libidinal enerji ne olacak? Bu etkilerle nasıl başa çıkıyorsunuz?
  • aychovsky  (17.11.17 18:34:08 ~ 18:35:45)
2016da açılmış konu, kim nasıl buldu, neden hortlarttı...

  • elorelia  (17.11.17 18:44:35)
Konunun uzmanı falan değilim ama birkaç bir şey okumuştum ve madem hortlamış, ben de fikrimi paylaşayım madem.

Öncelikle bence de bu nofap olayı tam olarak mastürbasyonu bitirmek değil de porno izleyerek mastürbasyon yapmayı bitirmeyi daha öncelikli hedefleyen bir şey gibi geliyor.

Ama bunun ötesinde, mastürbasyonu komple bitirmeye çalışmak bana da saçma geliyor. Kaldı ki, bunun öyle bir etki yaratacağını da düşünmüyorum. Bence buradaki sistem, mastürbasyonu kısıtlayarak ya da yasaklayarak insanı çiftleşmesi için zorlamak. Yani red pill ile bağdaştırıyorum ben bunu ve bu nofap olayının sonucu olarak, mastürbasyon yapamayan birey bu ihtiyacını partner bularak giderme yoluna gidecektir daha yoğun biçimde ve eskisinden daha özenli olacak, daha çaba sarf edecektir. E, bu süreçte de haliyle özgüveni de artacak, kendisine de daha iyi bakacak vs. Niye? Çünkü mesele en nihayetinde bu ihtiyacı bir şekilde karşılamak. Haliyle spor da yapılacak, yeme içmeye de dikkat edilecek; pek tabii cilt de güzelleşir, bu yukarıdaki diğer şeyler de gerçekleşir.
  • skooma  (17.11.17 19:19:48)
bir hort da biz atalım; sözlükten güzel bir entry ile

eksisozluk.com
  • kaledekiyalnizlik  (26.06.18 19:08:37)