bir telefona 2-3 bin vermek

not: Note 4 um var, 1400'e aldım.

ya ben yemin ederim anlayamıyorum ınsanlar nasıl bu kadar para döküyor telefonlara? telefon lan bu konusuyosun bitiyo, 8210 da aynı şey be yahu.

tamam hadi multimedya kullanıyosun, ok ama androidin en kral telefonu bin liraya alıyorsun ki o da lenovo vibe p1 dir. hadi lükse kaçtın benim gibi 1500 lira lan maksimum... Her işini görür, fotografsa fotograf, webse web...

insanları anlamıyorum ben yemin ederim...

soru: bi telefona 2-3 bin lira verir misiniz? verenlere karşı bakış açınız nedir? tartışınız.

Bin lira üstü vermem. Gider bilgisayar alırım 2-3 bine.

  • utkumon  (10.09.16 16:06:06)
Akıllı telefonu mecburiyetten aldım iş sebebiyle 2.5 sene geçti hala taş gibi maşallah en ufak bir yavaşlama bozulma olmadı iphone 5s telefon bozulur kullanılamaz hale gelirse gider gene iphone alırım.
Android ürünlerde kullanıyorum çoğunun arayüzüne alışamadım. Telefonda i phone u seçerim
Edit:haliyle 2 bin veririm ama 3 bine bulaşmam
  • basond  (10.09.16 16:07:09 ~ 16:08:16)
Note4 ilk çıktığında, 5 ay çalıştım ve telefonu aldım.

Teknoloji, artık bir aşk. Bir üste çıkma aracı. Senin note4'ün, iphone 7 karşısında bir hiç. Çünkü 3 yıl önceki model. Bu donanım özelliği olarak değil, getirdiği prestij açısından öyle.

Sen telefon konusunda anlamıyorsun, ben ilişkiler konusunda, başka biri arabalar konusunda. Tek ana nokta, getirdiği prestij.
  • pomknos  (10.09.16 16:07:23)
ihtiyaçtan aldıklarını düşünmüyorum. çevremdeki bir sürü kişide iphone'un son versiyonları var. telefonda yaptıkları sosyal medyaya bakmak ve arada döküman açmak. e aynı işi benim 1,5 yıllık 450 liraya aldığım android telefon da yapıyorken kimse ihtiyaçtan almıyor bence. tamamen gösteriş. yok stabilmiş bilmem ne hepsi hikaye. ha aylık 10.000 ve üzeri kazanırsın o zaman git bir telefona 3500 tl göm ama bir maaşı kadar parayı ya da onu geçtim kredi çekerek, taksitle, kontratla telefon alanı hiçbir zaman anlayamacağım.

  • zoghurt  (10.09.16 16:12:23)
Ben şahsen ne alacağımı bilmiyorum. Eski telefonum s2 idi şimdi note 3. Bu da yakında nalları dikecek, ne alayım bilmem. Özellikleri toplayabilsek keşke bilgisayar gibi.

  • yaren  (10.09.16 16:12:29)
Bende bu kadar eleştiriyorken senin bu tavrını anlamıyorum. Senin elindeki telefonda zamanında 2500-3000 di anasının karnından 1400 çıkmadı. O zaman kimin parası varda alıyordu seninde paran olsa sende note 7 alırsın kim istemez mk.

Senin bütçen el veriyor kendini 1000 değil 1500 ile şımartıyorsun başkası başka tutarlar ile. Milleti aldıkları telefonlara göre kategorize etmekten vazgeçin artık abi. Her yeni ayfon çıktığında aynı muhabbet dönüyor.
  • gozu acik sevisen yahudi  (10.09.16 16:13:17)
@gozu kapalı esişen ortodox

abi hayırlı olsun yeni ayfonun :)
  • anonymice  (10.09.16 16:19:07)
her anlamda hayat kolaylaştırıyor ve bence değiyor

  • fragile lady  (10.09.16 16:21:39)
Isteyen istedigini alir. Isteyen statu nesnesi olarak gorur.

Hoslanmadigin sebeplerle telefona sahip olan insanlarla gorusmezsin olur biter.
  • kuehles blondes  (10.09.16 16:24:42)
adam senin cebindeki parayla mı alıyo?
Hayır
adam aldığı telefonla seni rahatsız etcek bişi mi yapıyo
Hayır
adamın ekmeğini, aşını sen mi veriyosun, anası mısın, babası mısın?
değilsin.
o zaman niye çeneni ve beyninini yoruyosun(uz)?
Asıl soru bu
  • rentts  (10.09.16 16:25:17 ~ 16:26:22)
Telefona 2-3 bin lira gömmem. Eline geçen para aylık 10 binden azken gömen de bilinçsiz tüketici ve statü manyağıdır. Çocukluğundan bir kompleksi filan olması muhtemel. 3 bin liraya yapılabilecek o kadar çok şey var ki.

  • gmzo  (10.09.16 16:29:02)
tiphone7 ya da türevlerini alanlara bakış açım..

Ey Rahmeti sonsuz;
Fakiri donsuz
Seveni onsuz
Görgüsüzü tiPhone 'suz
Bırakma, aminn...
  • redeath  (10.09.16 16:29:58)
@anonymice Abi ayfon se var bende 1638 TL'ye aldım yani senden 200 lira fazla marjinalim.

Bundan önce en az senin kadar hayatı sade yaşamayı tercih etmiştim ve note 4 almıştım. Beğenmedim android dünyasını ve sattım. Ondan önce de yine sefa pezevenkliğim tutmuştu malum iphone 4s kullanıyordum 2-3 senedir.
  • gozu acik sevisen yahudi  (10.09.16 16:31:45)
Sanırım o kadar para verip alıcam. 2007de Nokia n70 aldım kullanıyorum hala. Arkadaşım eşim dostum yok buna rağmen gereksiz zamanlarda whatsapp soran oluyor. Sadece whatsapp için 2-3bin vermek saçma kabul ediyorum ama bozulmadığı, unutmadığım, çalınmadığı sürece, tamiri çok fazla tutmadığı sürece, sadece yenisi çıktığı için değişirmeyeceğimden o kadar para vermek mantıklı geliyor. En az 5 sene kullanmak için o kadar para vermek normal gözüküyor. Iphone düşünüyorum. Kanada'dan alma şansım doğdu. Oradan getirticem. Iphone 7 yerine 6s veya plus alıcam sanırım.
Note7ye niyetlendik ama o da tabiri caizse elimde patladı :) iphone 6s ile aynı fiyattaydılar.
Benim gibisenelerce telefonu kullanacaksa normal karşılarım.
  • sutlu nescafe  (10.09.16 16:34:02)
tamamen gösteriş yapmak ile alakalı bir durum. bir önceki telefonum nexus 4'tü geçenlerde batarya olayından gına gelince vibe p1 aldım. allaha şükür iyi para kazanıyorum istesem alırım en alasını öyle kontratla falan değil şak diye. ama gereği yok. benim kullandığım uygulamalar çalışsın, pili uzun gitsin yeter bana. işte insanlar ne zamana malı kazandırdığı pozitif faydaya göre değelendirecekler. o zaman belki bir yerlere gelmiş olacağız.

  • delidir yakalayin  (10.09.16 16:38:13)
1400 lirayi bir telefona verenleri hic anlamiyorum. 500e gm var, lenovo var. Whatsappsa whatsapp facebooksa facebook hepsi bunlarda da calisiyor.

Saf gibi gidip 1400 veriyorlar, cok ilginc !
  • brkylmz  (10.09.16 16:44:30)
@brkylmz

kinayeyi anladım evet vefakat gm ve lenovo'nun S-pen denilen kalemi -stylusu- var mı?
  • anonymice  (10.09.16 16:46:45)
1400 de vermem. Duruma objektif bakamıyorsunuz. İlk olarak sizin aldığınız ve söyledikleriniz arasında ciddi bir fark yok. İkinci olarak bu durumda sadece bir s pen kullanmak için 1000 TL fark vermiş oluyorsunuz, değil mi? :)

  • elitist  (10.09.16 16:54:21)
Isimi telefonla goruyorum genelde o yuzden acimam telefona verdigim paraya. Iphone 6s plus kullaniyorum verdigim paraya hic acimadim bu zamana kadar. Android olarak htc ve samsung kullandim hemen geri sattim telefonlari. Paran yoksa gidip dandik telefon kullanirsin isini gucunu telefonla halletmezsin.

Bana para kazandirdigi surece her zaman en iyisini alirim telefonun.
  • England  (10.09.16 16:54:58)
aylık gelirim 6 bin üzeriyse ve geçim sıkıntısı yaşamıyorsam ben de veririm 2-3 bin lira telefona. ama gidip de taksitle almam mesela o kadar para verdiğim telefonu. trink keş çalışır. he o kadar gelirim var mı? yok. şuan o telefona o kadar para verir miyim? hayır. olay benim için bitti :d

  • golgi aygıtı  (10.09.16 17:05:15)
2bin verenler neyse de, yenisi çıktıkça koşturanlara hem çok gülüyorum hem de acıyorum. Telefonla sosyal statü sağlamak ancak ergenlere özgü bi durum.
2bin veren bi insan kafadan 2 yıl o telefonla her ihtiyacını görür. Zaten telefon teknolojisi artık durma noktasında. Mesela iPhone 6 ile 7 arasında temel düzeyde bi kullanıcı için pek bi fark yok. Androidden de örnek vermem gerekirse note4 ile note7 arasında nitelik bakımından öyle abartı bir fark yok. Hep işlemcide, kamerada iyileştirme yapıp biraz da dizaynı değiştirip fanboy avlıyorlar. E bizim gibi toplumlarda da insanlar birikimiyle, ahlakıyla değil de son model iPhone telefonuyla kendini belli bir statüde görüyor.

  • Tyler89  (10.09.16 17:06:11 ~ 17:46:08)
çok saçma bir eleştiri. hele 1400 liralık telefon kullanıp da bir tık üstünü eleştirmek komediymiş.

gayet normal, herkesin öncelikleri farklı.
  • prodeq  (10.09.16 17:17:43)
5 yıl önce galaxy s2 almıştım 1650 liraydı. o zamanki kurla 900 950 dolar bir şeydi. Amerika'da 600 700 doları civarıydı herhalde.

Şöyle bir durum var yeni çıkan en üst düzey telefonlar yine bu fiyatlardan çıkıyor.
E şimdi 5 yıl önce dolar 1.6 idi şimdi 2.9 3
Kaç kişinin maaşı 5 yılda 2 katına çıktı? Özelde çalışanlardan bazıları belki, kamuda çalışanlar pek sanmıyorum.

Haliyle şu an yeni telefonlar bize pahalı ama aslında o kadar da pahalı değiller biz fakirleşiyoruz.
  • senolll  (10.09.16 17:21:19)
Geçen yıl 3 gün çalıştığım parayla a101 den microsoft lumia almıştım 350 liraya. Ona bile içim acımıştı. Sen düşün. Teknoloji meraklısıyım diyip telefonlara binlerce lira bayılıp 2-3 app kullanan ise ağır morondur.

  • kaledekiyalnizlik  (10.09.16 17:46:17)
Bilişim sektöründe çalışıyorum. Telefon, bilgisayar ve araba benim bir nevi ekmek teknem. En iyilerinin olması lazım ki çalışırken "hay aq telefonu yine takıldı" diye imtina etmeyeyim, motivasyonum düşmesin. Çalıştığım şirketlerden olabilen en iyi modellerini istiyorum, alamazsam da kendim cepten para verip kendime en sevdiğim aleti alıyorum. Genel olarak bakış açım bu, bir şey alıyorsam en iyisini almaya çalışırım ki kendimi işime ve hayatıma verebileyim. (Mesela şu an windows laptop kullanıyorum, zırt pırt güncellemeden dolayı bekletiyor beni, beklerken yapacağım işi unutuyorum, vs. vs. En kısa zamanda tekrar Mac'e geçicem)

  • roket adam  (10.09.16 17:48:55)
veririm, hatta veriyorum. zevk meselesi bu. ona bakarsan 50 bin liralık araba da gidiyor, 500 bin liralık araba da. üstelik her yer radar, belki aynı hızla gidiyosun. sadece ihtiyaç diye düşünme.
ben telefonla konusmanın yanı sıra oyun oynuyorum, müzik dinliyorum, navigasyon olarak kullanıyorum, not almak için kullanıyorum, günlük programımı, bütçemi takip ediyorum. internette geziniyorum. maillerimi okuyorum, cevap veriyorum. fotoğraf çekiyorum ve daha birsürü şey...
alma gücü olan alır, her şeyi herkesi yargılamayı bırakın yaw.
  • animalman  (10.09.16 18:24:14)
telefon elimiz ayağımız oldu her işi ondan görüyoruz. Bu bakımdan iyi bir telefon şart. Lakin orta seviye denen 1000-1500tllik telefonlar da artık gayet iyi. Ben 1500'e aldım gayet memnunum.

Bence esas olay harcama/maaş dengesi. Elin adamı asgari ücret 1000 küsür dolarken 700 dolarlık telefona pahalı diyor. Bizim öyle bir şansımız yok ama bari 1 maaşımızı geçmesin. Benim görüşüm bu. Çünkü iki üç yıl sonra bir maaş daha vereceğiz çok büyük ihtimalle. Ha laptop, masaüstü pc vb. 5-7 yıl kullanacağım (evet ben o kadar kullanıyorum) alete 2-3 maaş gömerim hiç acımam. Onları yere düşürüp kırma tehlikemiz de pek yok mesela. Telefon risk.

teknoseyir.com
  • rodriguez2  (10.09.16 18:52:18)
ben note 3 aldım 2,5 yıl önce, aldığımda iphone 5 yeni çıkmıştı galiba. 2200 lira ödedim. ilk akıllı telefonumdu.

sosyal medyanın dışında ekranı büyük olduğu için hem dizi izleyebilmek hem de birşeyler okuyabilmek için tercih ettim. laptopum 2007 model, 4 gb ram, win xp. artık video dahi oynatmıyor. laptopu da değiştirmem lazımdı ama laptop mu telefon mu ikileminde telefon almak daha ağır bastı.

telefonu alabilmek için aylarca para biriktirdim ben. telefonumdan memnunum. birkaç sene daha kullanırım eğer parçalanmazsa.

o dönem samsung j7 olsaydı piyasada; o telefonu da alabilirdim. 5 ay önce 1100 liraydı. hoparlörünün arkada olması dışında gayet güzel telefon.

soru biraz şunun gibi aslında. tost mu yersin yoksa iskender mi? halbuki ikisinde de karnın doyacak. bu da ona benziyor. paran varsa iskender yersin. parası olan adam istediği telefonu alır; yadırgamam. hayatım boyunca sigara içmedim; sigaraya yatıracağım parayı telefona yatırdım gözüyle bakıyorum.
  • montauq  (10.09.16 18:55:11)
Şimdi şöyle bişey var. Mesela benim çok şükür 10 bin tl üstü maaşım var. Bu ay ve gelecek ay 2 bin tl Enpara hesabıma atacağım. 4 bin ile kasım gibi Paris'ten bi 7 plus almayı düşünüyorum. Paranın kalan kısmını bir vakfa bağışlayacağım. Neden 1000 tl lik telefon almıyorum dersen onunla uğraşamam. Öğrenci iken aldığım dandik bir telefon vardı bahsettiğiniz gibi. Şarj gitmesin diye interneti açamazdım ekranı kısardım. Paso güncelleme gelir telefon kasılırdır. En sonunda hafıza sorunları başladı. Birgün swarm ı yüklemeyemedim. O ara iPhone 6 yeni çıkmış gittim aldım. Kardeşler böyle bir rahatlık Yok. 4g açık WiFi açık Bluetooth açık parlaklık açık. Yahu alet o kadar akıllı ki gece şarja takıp yatınca güncellemeleri yapıyor hissetmiyorsun. Kamera mükemmel hata takılma kasma Yok. Sınırsız özgürlük.

Kısaca benim derdim statü filan değil. Eğer kullanmadıysan al bi iPhone 7 1 hafta kullan. Eğer dediklerimi hissetmezsen ben buradayım
  • infernalcadre  (10.09.16 19:47:34)
Veririm ama 4-5 sene kullanirim

  • chavezding  (10.09.16 20:56:19)