gıybet mi? çok mu etik yoksunu?

şimdi diyelim ki bir arkadaşımızın sırrı bizde. çok alakasız başka bir yerden bir arkadaşınızla da bir şey konuşurken örnek olarak diğer arkadaşınızın yaşadığı olay aklınıza gelse, isim ya da başka bilgi vermeden olayı anlatır mısınız? Olayın gerçekten istisnai bir durum olduğunu varsayalım.

o kişi, sırrı anlatan kişiyi tanımıyorsa anlatırım.

  • matilda  (09.09.16 11:38:46)
Gerçekten işe yarar bir örnek olarak söyleniyorsa ve birbirlerini tanımıyorlarsa problem değil bence. Ama ben yine de yakın arkadaşımın sırrını söylemezdim bir başkasına.

  • aioniotita  (09.09.16 11:39:49 ~ 11:40:05)
O kişi, arkadaşımı tanımıyorsa ve tanıma ihtimali çok çok düşükse anlatırım.

  • fragile lady  (09.09.16 11:41:03)
Kutu acilirsa hersey ortaya cikar,acmamak lazim.

  • duptıs  (09.09.16 11:41:28)
yeterince üstü kapalı anlatabileceğime eminsem anlatırım.

  • jack of hearts  (09.09.16 11:55:31 ~ 11:55:57)
-Bir derde deva olacak mı?
-Tanışma ihtimalleri olsun/olmasın isim vermeden anlatabilir miyim?

bu iki sorunun cevabı evet ise anlatırım.
  • theli  (09.09.16 11:55:32)
Anlatmam.

  • nawar  (09.09.16 12:00:14)
Önemli bir konuda önemli olabilecek bir örnekse, isim vermeden anlatılabilir. Tabii söylendiği gibi tanışmıyorlarsa ve kişi örnek verildiğinde kim olduğunu anlamayacaksa.
Atıyorum ben yapsam bunu zaten 3 tane arkadaşım var birinden birine bir örnek versem hemen anlar kimden bahsettiğimi tanışmasalar bile durumu bilir bu yanlış olur haliyle.

Mesela benim çok yakın ve çok sevdiğim bir arkadaşım başka bir arkadaşı hakkında bana bir şeyler anlatmıştı zamanında, tanımıyordum ismen biliyordum ama daha sonra tanıştık ve ben daha önce yaptıklarını bildiğim için hep temkinliyim kıza karşı.
Haliyle yakın arkadaşıma karşı da öyle, eğleniriz falan ama ortalığa dökülsün istemediğim şeyleri paylaşmam onunla.
  • mutekebbir  (09.09.16 12:01:26)
Sırrın sahibi kişinin ifşa olmayacağından emin olman lazım. Yine de gereksiz.

  • arnold schwarzeneger  (09.09.16 12:04:37)
Sırrı anlatmam, başa gelen bir olayı anlatırım. İkisi farklı şeyler.

  • mete kudur  (09.09.16 13:36:00)
alakasız biriyse söylenebilir. tanımıyor etmiyor sonuçta nolacak

  • cekilmis gayfe  (09.09.16 14:23:38)