[]

ikinci el alım satım kavramının ekonomi üzerine etkisi

arkadaşlar, ben bir işletmeciyim, iktisatı da ekonomiyi de severim, ama hiç kafa çalıştıracak güçte görmüyorum şu an kendimi ve daha iyi bilenlere soruyorum. piyasada ikinci el alışverişinin artması nasıl sonuçlar doğurur, totalde pozitif bir şey midir negatif etkileri mi fazladır?
 
valla ben de işletmeden mezun oldum da, okula gitmeyenlerdendim. şimdi direkt olarak alana dair terimlerle belki açıklayamam ama, şöyle bir örnek verebilirim;

piyasanın yüzde 90'ının ikinci el üzerinden döndüğünü düşünün. vergilendirme yok, üretim minimuma inecektir falan filan. bir noktada eski zamanlardaki takas usülü alışverişin paralı haline dönüşüm olur gibime geliyor.

sokaktan geçen adam olarak yorumum bu şekil olur.
  • zoque  (08.09.16 17:40:06) 
ama ikinci elde e dolaylı vergiler var, ve bir bakıma tasarrufa da yönlendiren bir tutum, bunun etkileri ne olur acep?


  • eksisozlukokuryazari  (08.09.16 21:04:13) 
benim şahsen 2. el denildiğinde el altından para alışverişiyle gerçekleşen işlemler geliyor aklıma. banka üzerinden ya da gittigidiyor üzerinden falan yapılma durumları istisnai oluyor. kaldı ki yurtdışından ürün getirtip türkiye'de pazarlayacak olsak bile aslında bir noktaya kadar devletin dikkatini çekmemek mümkün. farklı adreslere, ufak ufak ürünü getirtmek gibi.

0 ürün üzerinden bile bu şekliyle alışveriş yapılabiliyorken ikinci elde vergi ödemekten vatandaş kaçmak isteyecektir.

en azından şahsen ben kaçmak isterim ikinci el bir şeyler alsam ya da satsam.

bir de benim varsayımım direkt olarak ikinci ele yönelmek üzerineydi. yoksa şimdiki harcama alışkanlıklarına nazaran ikinci el alışveriş olayı artsa tabi ki tasarrufa etki edecektir iç ve dış borçlanmada.
  • zoque  (09.09.16 15:25:43 ~ 15:25:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.