tişörtten ter kokusu çıkarmak

her sabah mis gibi duşumu alıyorum, deodorantımı sürüyorum, tertemiz tişörtümü giyiyorum. aradan daha 1-2 saat geçmeden affedersiniz koltuk altımdan kokular yükselmeye başlıyor.

bugüne kadar bunun 1-2 saatte hem de ofiste otururken nasıl olduğuna anlam verememiştim. meğersem o tişörtü tüm gün koşturmalı terlemeli bir günde giydiğim zaman haliyle ter kokmuş. ama bu koku da yıkayınca çıkmamış. bir sürü tişörtüm böyle. daha yeni yıkanmış, askıdaki tişörtü aldım kokladım leş gibi kokuyor. ne kadar yıkansam da, deodorant sürsem de aşırı terleyen ve kokan bir adamım. doktor bana çare bulamadı. bari tişörtleri kurtarayım. çöpe gitmesin. persil jel deterjanla 40 derecede ön yıkamalı yıkıyorum, asarak kurutuyorum. daha ne edeyim? 90 derecede kaynatsam rengi kalmayacak, çekecek. nasıl temizlerim ben bu tişörtleri?

acik havada havalandirin bir kac gun.

  • for the record  (07.09.16 12:01:02)
yıkadıktan sonra balkonda güneşte ve rüzgarda kuruyor zaten. çözüm olmadı.

başka?
  • kibritsuyu  (07.09.16 12:03:07)
yumuşatıcı kullanıyor musunuz? parfümlü yumuşatıcılar var, derdinize derman olabilir. yalnız o nasıl bir ter kokusuymuş, tişörte nüfuz ediyor ben anlayamadım gerçekten. acaba sentetik kumaş yerine keten, pamuklu gibi doğal kumaşları mı seçseniz?

  • evde liyakat kalmamis  (07.09.16 12:07:54)
Yıkama esnasında sıkıntı var bence. Çamaşır çok yada deterjan az gibi

  • hasmetizm 2046  (07.09.16 12:09:56)
yumuşatıcı kullanmıyorum. son durulama suyunda kalıp durulanmadığı için beni rahatsız ediyor. deterjan yeterince parfümlü zaten. hem parfümle baskılamak da istemiyorum.

kumaş %100 pamuk zaten. sabah giydiğim tişörtü akşam çıkarıp kirliye atıyorum, birkaç gün giymiyorum. nasıl bir ter kokusu ben de bilmiyorum.

çok deterjan koydum, son durulama suyu bile hala köpürüyordu, yine olmadı. çamaşırı az koydum, rahat rahat yıkansın diye, yok yine olmadı.

aynı tişörtler yazlıktaki başka makinede de yıkandı, sonuç aynı.

böyle zottiri otuyla hombiri kökünü karıştırıp ez, onunla yıka falan gibi bir çözüm arıyorum. zira yapılabilecek her şeyi denedim. tişörtleri günlük giymeyip pijama yapayım dedim, bu sefer de gece rahatsız ediyor. cidden terleyen bir insanım. hormonal bir bozukluğum yok.
  • kibritsuyu  (07.09.16 12:10:10 ~ 12:12:44)
Deterjan değiştir, olmadı makine değiştir. Kardeşimde de vardı o sıkıntı, ev değiştirdi düzeldi. Makine mi deterjan mı bilmiyorum o yüzden.

Deterjan al daha pahalı bişey, yumuşatıcı al, bi de kireç çözücü toz al. Bak bakalım işe yarayacak mi.
  • harzem  (07.09.16 12:12:03)
bir tişörtümü spordan çıkınca terli olarak çantada unutmuştum, leş gibi kokmuş tabi, yıkadık yıkadık çıkmadı. anneme sordum, sirkeli suda beklettik bir süre -sanırım bi 14-15 saat falan- ondan sonra yıkayınca çıktı kokusu. deneyeceksen eğer tam detayları bi tekrar anneme sorarım :) ama işe yarıyor yani.

  • kivanc1  (07.09.16 12:14:31)
Kaliteli bir deterjanla doğru yıkanmış bir tişört ıslak bırakılmaz ve hemen asılıp kurutulursa kötü kokmaz. Bu benzin mi yahu. Bence de yıkamada sıkıntı vardır.

  • alaimisema  (07.09.16 12:19:17)
aşırı terleme için botox'un çözüm olarak kullanıldığın hatırlatayım. aşırı terleme için yaptırmış ve kurtulmuş insanlar tanıyorum.

bir de ter kokusu yenen yiyeceklere göre de şekil alıyor, malum. bir süre soğan, sarmısak, ve diğer bilimum kokan yiyeceklerden uzak dur bakalım. hatta düzenli olarak tarçın ye, bala karıştırıp yiyebilirsin.

böylece yediğin yiyeceklerin ne kadar etkili olduğunu gözlemlemiş olursun.
  • holy diver  (07.09.16 12:21:55)
Burda öneriler var bakıver. (git: )www.wikihow.com

  • old possum  (07.09.16 12:22:41)
kuru temizleme?

  • azizakin  (07.09.16 12:25:03)
asiri terleme icin botox +1 mutlaka deneyin
ayrica tisortleriniz uygunsa koltuk alti pedi takabilirsiniz, bir nebze alir teri.

  • kassiopeia  (07.09.16 12:35:08)
bundan sonraki tişörtlerin ter kokmasını önlemek için kristal deodorant kullanabilirsin.

  • lemmiwinks  (07.09.16 12:56:29)
camasir icin yumusatici gozune beyaz sirke koyuyor cogu insan.

koltuk alti icin de joli fresh var rollon yerine. harika bir sey.
  • jimicik  (07.09.16 13:00:17)
sorun tişörtte değil deo yerine stick kullanın ve bolcana sürün. kokunun sebebi o.

  • cekilmis gayfe  (07.09.16 13:01:06)
Stick kullan deodorant değil. Rexona stick var migroslarda 7-8 lira cok başarılı. Bi de omo parfumlu deterjan kullan yumusaticidan ziyade.

  • westblack  (07.09.16 13:22:28)
Çamaşırları kirli kirli uzun süre bekletme.
Sirkeli suya bastır.
Tersten yıka.
Deotak kullan.
  • Lim5  (07.09.16 16:14:50)
benim dekısa süreli programda yıkadığımda polyester içerikli tişörtlerimde oluyor. 40 dereceli ve 1 saatten fazla süreli programlarda koku kalmıyor.

  • boyalı kuş  (07.09.16 16:21:35)
bir de en cok kokan tshirtlerin malzeme iceriklerini bir not al, belki ortak ozellik kesfedersin.

  • jimicik  (07.09.16 16:23:47)
tersten yıkama +1.

ek olarak bence de makinede bir sıkıntı var. bir de makinelerin suda bekletme durulama gibi gibi bir süre suyun içinde beklettikleri programlar var. onları da deneyebilirsiniz eğer varsa. ama ne olursa olsun, eğer materyal kaynaklı değilse makine kaynaklıdır.
  • windowsguvenlikduvari  (07.09.16 16:28:23)