boşandığın zaman soyadın düşüyor mu?

kadın kişisi boşanınca soyadı otomatik olarak düşer mi?
isterse kullanabilir mi ? (eş izin veriyor diyelim)

Otomatik değil sanırım. Annem değiştirene kadar kullandı. Bir sorun yaşamadı. 7-8 yıl önce değiştirdi. Belki şimdi durum farklıdır tabi.

  • petekpare  (03.09.16 17:38:36)
Isterse kullanabiliyor, annem yeniden evlenene kadar kullandi.

  • evrim halkasi  (03.09.16 17:38:53)
cevap degil ama merak ediyorum: bosanan kisi ne diye bosandigi esinin soyadini kullansin? niyeti ne olabilir?

  • idexo  (03.09.16 18:36:18)
@idexo

var olan ününü korumak isteyebilir.
o soyadıyla tanınıp kariyer yapmış olabilir.
birçok yere gidip ismini değiştirmeye üşeniyor olabilir.
  • supermatik  (03.09.16 18:39:26)
@idexo Kardesimin velayeti annemdeydi ve o zaman yasi kucuktu. Okulda falan "annenle niye soyadiniz farkli" diye sorulmasini istemediler, malum cocuklar cok acimasiz olabiliyor. Bizim cocugun psikolojisi bitmisti zaten.

  • evrim halkasi  (03.09.16 18:53:02)
@supermatik bana bu sebepler pek gecerli gelmedi fakat cevap icin tesekkurler.

@evrim halkasi bu gecerli bir sebep bence. cevap icin tesekkurler
  • idexo  (03.09.16 18:54:52 ~ 18:55:23)
boşandığını kimse bilsin istemiyor sonuçta kadın.

  • lonelyman  (03.09.16 19:51:28)
bildiğim kadarıyla
boşanmadan eşin kütüğünden babanın kütüğüne geri dönüyorsun. bir sonraki kimlik değişiminde otomatik değişir o

  • zugas  (03.09.16 21:42:58)
üniversitedeki hocam yazdığı kitaplar yüzünden boşandığı eşinin soyadını kullanmaya devam ettiğini söylemişti geçen yıl. bu da bir neden bence. demek ki kullanılıyor.

  • ruhen hastayim ben  (04.09.16 00:22:08)