Para yonetimi ile ilgili, isin icinden cikamiyorum

Yaptigim bir is sonucu eylul sonuna kadar toplamda 2500 lira gecmis olacak. 1200 lirasini simdi aldim. 1300 daha alacagim.

Simdi 1750 lira kredi karti borcum var. Bunu bir ayri tutalim.

1. Bankaya 1499TL kredi borcum var. 10 Ay vadesi kaldi, ayda 149 lira oduyorum. Bugun kapatirsam 1393 lira odeyecegim.

2. Bankaya 1051.62TL kredi borcum var. 9 Ay vadesi kaldi, ayda toplam 116.85TL ariyorum. Bugun kapatirsam 972.80TL odeyecegim.

3. Bankaya 454.12TL kredi borcum var. 7 Ay vadesi kaldi, ayda toplam 64.86TL oduyorum. Bugun kapatirsam 430.29TL odeyecegim.

Kredi karti borcunu ayri tutarsak bu kredi taksitlerini oderken zorlanmiyorum. Fakat kredi karti da zorlayacak gibi.

Bu ekstra 2500TL'ye ihtiyacim yok, olmayacagindan da onemli birsey cikmazsa emin gibiyim. Yani elimde tutayim gibi bir derdim yok, derdim su kredilerin bir an once bitmesi.

Bir yandan da dolar yapip kenarda tutayim istiyorum cunku kredi kapatmaz ve onu TL olarak tutarsam parayi carcur edecegimden %100 eminim. Simdi ayda 150TL az kredi odesem, o 150TL'yi de kenara atmayip harcayacagimdan da %100 eminim. Isin icinden cikamiyorum. Yardimci olur musunuz? Bu 2500 lirayi en mantikli sekilde nasil degerlendiririm?

Kredi kartı borcun olmasaydı 2 ve 3 numaralı kredilerini kapat diğer kredini ay ay öde ve kalanın ile dolar yap yatırım yap derdim ancak, kredi kartı borcun dönemiçi borç ise öncelikle onu hesap kesim tarihinden sonra öde faize binmesin yoksa hertürlü zarardasın. Kredi kartına vereceğin faiz diğer yöntemlerle kazanacaklarından fazla olur.

KRedi kartını ödedin kapattın. Ayrıca gelirin var ise de bu sefer en küçük krediden başlayarak kredilerini kapat derim. yatırım yapmayı borçlarını ödedikten sonra düşünmeni öneririm.
  • gonulcelen87  (03.09.16 14:33:22)
Ben olsam kredi kartı borcunun tamamını, 1. ve 2. kredinin taksitlerini ve 3. kredinin tamamını öderdim, böylelikle 2446 lira oluyor zaten.
Bu kadar borç varken kenardan para tutmanın hiç bir şekilde mantığı yok.

  • tss  (03.09.16 14:34:52 ~ 14:43:23)
Şu anda 2. krediyi kapat. Geriye kalan 200'ü harca. Çünkü para kazandığın için ödül olarak düşünmen gerek. 1300 gelince 1. krediyi kapat. 3. krediyi ve kredi kartını azar azar ödemeye devam et. Yatırım riskine hiç gerek yok.

  • dissendium  (03.09.16 15:57:43)
ben kredi kartının 1250'sini öderdim. o bayağı önemli ve kontrolden çıkabilecek gibi görünüyor, önce onu bir sağlama alıp hem borç miktarını hem de muhtemel faizi kontrol altına almak iyi olur.

kalan 1250 lirayla da ikinci kredi borcunu kapatırdım. o da önemli kalemlerden biri ve nerden baksan 100 lira avantajın oluyo şimdi kapatırsan.

geriye de zaten 300 lira falan kalıyo, onu da kendine harca bence. 2500 liralık iş yapıp da bir kuruşuna dokunmamak psikoloji ve motivasyon anlamında beni üzerdi açıkçası, atla deve değil o kadar borç ödedik yav 300 lirası da bizde kalsın. illa harca demiyorum, bi kenara atarsın sonra bakarsın lazım olmuyo onu da ödersin ama hani işte psikolojik olarak "bu işten benim payım da bu olsun" deyip 300'ü ayırırdım ben olsam.
  • der meister  (03.09.16 16:10:25)
@der meister

karti ve kredinin birini odeyince nasil 300 kaliyor ya? daha onun disinda 1500 daha kredi + 500 kredi karti borcu kaliyor borcu kaliyor
  • bollocks44  (03.09.16 16:35:34)
ben olsam: bu fazladan 2500 lirayla once kredi kartinin borcunu kapatirdim. kalan 750 lirayla da 3. bankaya olan 430.29tl olan borcu kapatirdim ve oradan kalan parayla da diger kredilerden birinin taksitini oderdim.

borctan kurtulmak, para harcayip kendini mutlu sanmaktan daha tatmin edicidir bana kalirsa.
  • idexo  (03.09.16 17:03:43)
ödediğimiz borçların üzerine 300 kalıyor diyorum, hepsinin değil. tek seferde hepsini kapatmaya çalışma bence, 3-5 kuruş da olsa kendine al. 2500 lirayla zaten hepsi kapanmayacak.

  • der meister  (03.09.16 17:04:54)