Evren ve varoluş ile ilgili kitap önerisi?

Ama o kadar basit anlatacak ki "evren for dummies" diyebilelim.Çocuğa anlatır gibi.
-Richard Dawkins'ten bişey anlamıyorum bir türlü.Ama çok isterim anlamak :)
- Stephen Hawking in "Zamanın Kısa Tarihi" ni okudum, anlamamaya ramak kalmıştı.
- "Dünya neden var?"Jim Holt, okudum, bazı kısımları anlamadım ama çok hoşuma gitti.
Bu doğrultuda bana kitap önerebilirseniz, ama basit anlatımlı olursa çok sevinirim,sözelciyim ben :/
Edit; Deistim galiba belki de agnostik gibi bir şey, kategoriden hoşlanmam ama, her türlü görüşe açığım,maksat bilim olsun.

belki evren kısmı biraz eksik kalıyor ama sartre bulantı'yı okuyabilirsin.

  • iddaaci  (02.09.16 22:19:53)
@iddaacı okudum,çok iyi, filmi de çıkacak ama bana bilimsel bir yayın lazım :)

  • işteöylebirşey  (02.09.16 22:21:25)
hiç yoktan bir evren - lawrance krauss
www.idefix.com

hemen herşeyin kısa tarihi - bill bryson (bunun baskısı yok ama e-kitap meritokraside var)

yıldızların zamanı - alan lightman (bunun da baskısı yok meritokraside vardı diye hatırlıyorum)

kitaplar güzel fakat nedenlerle değil nasıllarla ilgileniyor, aradığın cevaplar daha çok felsefik sorular o tarafa bakman lazım

gerçi hayat evren ve her şeye dair sorunun cevabı 42 kesin bilgi :)
  • freebird5406_2  (02.09.16 22:22:40 ~ 22:36:36)
@piotrsuss, izliyorum ama bana biraz da felsefik yönü de lazım gibi, Dawkins bana sivri geliyor bazen,çok haklı yanları da var tabi.Discovery,BBC,Nat Geo belgesellerini izledim, ama neden? demek zorunda hissettiğim için kitap önerisi sormuştum.

  • işteöylebirşey  (02.09.16 22:39:49)
@piotrsuss +1 stephen hawking de kitaplarında oldukça açıklayıcı anlatıyor her şeyi. bence senin daha temelden başlaman lazım. evrimagaci makaleleri işine yarayacaktır.

  • ruhen hastayim ben  (02.09.16 22:45:45)
@ruhen hastayım ben öncelikle bu ne biçim nick :) Evrim ağacını takipteyim,Darwin'in teorisinden,Dawkins'in söylemlerinden yana tavrım yok, tamam evet, öyledir, ama neden? demek benim soruşturmam.Yine de "quark" dendiğinde dönüp, tanımına tekrar bakmam gerekiyor, eksiğim bu şekilde.Dawkins'in "Kör Saatçi"'sini okumaya çalıştım ama yarasaların , bizim bazı yetilerimizi ikiye katladığı gerçeğinden öteye gidemedim, çünkü karmaşıktı :/ diyosunuz ki anla da öyle gel ? Ben evrim teorisinden yana sıkıntılı değilim ama neden? bunu aramak üzere bilgilenmek istiyorum

  • işteöylebirşey  (02.09.16 22:54:24)
Ali demirsoy evrenin cocuklari da anlasilir bir kitap

  • curukturpkokusu  (02.09.16 23:18:31)