Şu İki Monitör Arasında Fark Açıklar mısınız?

Merhabalar,

Birinci Monitör;

www.vatanbilgisayar.com

İkinci Monitor;

www.vatanbilgisayar.com

ilk monitör ile ikinci arasında ki 100 TL ve 3 inchlik fark varken sırf monitör de Freesync özelliği var diye neden tercih edilsin biri açıklayabilir mi lütfen?

Farkedemediğim başka fark var mı?

"bir monitör e daha iyi görüntü sunuyor diye niye fazla para vereyim " demişsin sanki.

not: FreeSync neymiş diye az önce baktım , pek anlamam
  • bnmzz  (01.09.16 10:50:58)
@3D Waffle FreeSync AMD için mi uyum sağlıyor. Ben NVİDİA kullanıyorum G-Sync mi almak zorundayım?

  • bir peynir kutusu kibrit  (01.09.16 11:14:20)
Freesync yakın tarihte piyasaya çıkan, mühim bir özellik. oyun oynayan insanlar için tabii.
biraz açıklamaya çalışayım.

şimdi monitörlerin belli refresh rateleri olur. 60 hz 144 hz gibi. bir de biliyosunuz vsync diye bir şey var. Vsynci açıp açmamak bize kalmış oyunda.
Vsync kapalı iken, ekran kartı görüntüyü çözümleyip direkt monitöre yolluyor. Monitör refreshini bitirdi mi, bitirmedi mi taklmıyor ona hiç. Bu da görüntüde sıkıntıya, çatlamasına sebep oluyor bazen. tearing deniyor bu olaya

vsync açıkken de ekran kartı, monitör refreshini bitirene kadar bekleyip sonra bir sonraki görüntüyü yolluyor. bu olay yukarıda bahsettiğim tearing meselesini önlüyor ama bu sefer de frame rate düşüyor ve ister istemez görüntüde bir lag, gecikme oluyor.

freesync de bu iki yönlü sıkıntıya çözüm olan bir teknoloji. o yüzden de güzel bir şey işte.
  • naberabi  (01.09.16 11:21:28)