Yeşil pasaport sorusu

Geçerli yeşil pasaportu olan bir kişi sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra yeşil pasaport hakkını kaybediyor sanırım.

Yani çalışmaya başladıktan sonra elinde yeşil pasaport varken yurtdışına çıkamaz mı, ordaki sınır polisi sistemden falan görebilir mi bu tarz bir durumu?

evet gorebilir, ozellikle ohal halinde buna kalkismak cok mantiksiz. ayrica kimin uzerinden aldiysaniz ona da dava acilir.

eskiden pek sallamiyordu, arada ordan buradan duyuyorduk haberleri olmus diye - arkadasimin da basina gelmisti-, polis arayip gelin teslim edin pasaportu diyordu ya da sinirda cikarken yakalaniyordun. ama artik dedigim gibi muhtemelen kus ucurtmazlar.
  • kassiopeia  (31.08.16 16:00:58)
oradaki sınır polisi şöyle görüyor.

sigortalı işe girildiği anda iade edilmesi zorunlu. sgk kaydı ile bu sizin sisteminize işlenir ve buradan polis sizin yeşil pasaport hakkınızı iptal eder. bu sırada iptalde gümrük çıkışında iptal edilmiş pasaportla çıkış yapmak isteyen biri olursun.

bu olay oluyor, son zamanlarda denetimler ve sistem güncellenmesi ohal nedeniyle günlük. yani sigortalı başlar başlamaz 1-2 gün taş çatlasın 1 haftada sistemin güncellenir.

kısaca çok riskli ve ailen ve senin hakkında dava açılır eğer iade etmezsen.
  • kurnaz  (31.08.16 16:04:59)
akıl kârı değil. uçak biletini ve rezervasyonunu yakmanın yanında uzun sorgulara maruz kalıp günlerini nezarette geçirebilirsin. bir insan geçersiz pasaportla niye yurtdışına çıkmaya çalışsın, di mi?

  • zgrydn  (31.08.16 16:12:26)