Kulak temizleme

Bundan 1 sene öncesine kadar hiç sıkıntı yaşamazken son 1 senedir kulaklarım kirden tıkanıyor.

Bu kulağın içeride ürettiği şeyden dolayı tıkanıyor. Kendi imkanlarımca temiz tutmaya çalışıyorum ama çok içeride olduğu için tamamen temizlemek mümkün olmuyor gene kirlenip tıkanıyor.

Kulak pamuğu zararlı diye kullanmıyorum, ama evde kendi imkanlarımızca nasıl kulağımızı temizleriz acaba?

3-6 ayda bir doktorda temizletmek çözüm müdür?

Son 1 sene ye kadar birşey yokken neden birden bire bu tip bir şeyle karşılatım acaba sebebi ne olabilir?

Teşekkürler.

kulak zarınızda delik yoksa gliserin ve oksijenli su yardımıyla temizlik yapabilirsiniz. 1 ölçek oksijenli su ve 1 ölçek suyu karıştırıp iğne kısmı olmayan şırıngayla kulağınızın içine biraz damlatın. bu karışım köpürerek mekanik temizliğe yardımcı oluyor. gliserin ise kiri yumuşatıyor, temizlenmesine yardımcı oluyor.

fakat bu işlemleri uygulamadan önce kulak zarında delik olup olmadığından emin olmak gerekiyor. yoksa iç kulak iltihabı olma riski var. bu yüzden bir doktora danışmadan bu işlemleri yapmamak gerekiyor. hatta kirden dolayı doktor kulak zarının hepsini göremeyebilir. delik varsa da gözden kaçabilir. o yüzden önce bir doktora gidin sonrasında ise doktor aksini söylemezse oksijenli su ve gliserin yöntemiyle temizlik yapılabilir.
  • bellbane  (29.08.16 13:10:50)
Bir doktora gidebilirsiniz. Düşüncenizin aksine pislik çıkaran kulak sağlıklı bir kulaktır. Normalinden çok fazlaysa bir doktora gösterin ama çok endişelenmeyin.

Yıkatma çözüm olmuyor + yıkattıktan sonra bu işlemi her sene yaptırmanız gerekiyor. Ciddi bir sıkıntı yoksa, doktor tavsiye etmezse yaptırmayın.

.
  • kartallar yuksek ucar  (29.08.16 13:48:01)
kulağınızı sıvı yöntemlerle temizlemek kulak kanalında normalde sadece dışarı yatarak çalışan tüylerin içeri de yatmasına sebep olur. bu da kulağınızın dışarıdan gelecek tehlikelere daha açık olmasına sebep olur. o nedenle bilip bilmeden kendi kendinize bir şeyler damlatmayın kulağınıza. gidin bir kbb uzmanına. gerek duyarsa oradaki vakum aletiyle kulağınızdaki kiri temizler zaten.

  • kedili madam  (29.08.16 13:59:15)