biranın yanında fıstık vs. getirmeyen mekanlara

siz de uyuz oluyor musunuz? zaten baya yüksek karla satıyorlar içkileri, üstüne fıstık denen şeyi zaten azcık bir şey getirecekler ki bedava gibi bir şey o kadarcık fıstık ama onu bile getirmiyorlar. sipariş verince de bi avuç şeye 5 lira yazıyorlar. çok ufak hesapların adamları gibi geliyorlar bana, halbuki her bira söylediğimde azcık bi fıstık getirse 2 içiyorsam 3 bira içerim daha keyifli olacağı için.

bu düşüncelerimi paylaşan arkadaşlar olarak fıstıksız birayı kınıyoruz kampanyası başlatabiliriz.

Yaşadığım şehirde 10 mekanın sadece 1 tanesinde ikram fıstık verildiğine şahit oldum.

  • steve rogers  (29.08.16 03:15:43)
valla bana gittiğim her yerde , istisnasız verirler, çerezi, söğüşü falan, sanırım 2 tane bira içmekle olmuyor, biraz daha çalışman lazım :) şöyle bi 10u 15i devir :) ilk gittiğin mekanda bekleme zaten.

bunun dışında avrupada bi tek yunanistan ve italya civitaveccia da gördüm . bi biraya fıstık falan ordada zaten ufak şişeler 4.5 euro falandı.
  • killerbee  (29.08.16 03:26:11 ~ 03:26:50)
Ben vermeseler de istiyorum. Eğer menülerine "fıstık 5 lira" diye eklememişlerse isterseniz fıstık ya da mısır getirirler.

  • Adramelekhh  (29.08.16 03:30:45)
oha ne 10-15'i, ne ilk mekanı. zaten her seferinde farklı mekana gitmiyorum, keyif için 2-3 bira içiyorum. bi tane küçük esnaf da coşmuş. hadi hepsini anladım, senin garsonun güler yüzlü ben asık suratlı "tip" bırakmayan orço müşteriyim eyvallah da kasada hesap ödemenin nesine takıldın bre adam? sen kasada hesap ödeyen müşteriyi küçümseyen kafadaysan o kafayla o işletmende başarılar sana. sonra ağlamayın müşteri 1 bira içip 2 saat oturuyor diye, oturur tabii sen ergen müşterini müşterini küçümseyip bi yandan da söğüşleme peşindesin o da seni.

@Adramelekhh, çoğu barda fıstık çerez vs. menülerde fiyatlandırılmıyor. öyle gidip en ucuz birayı da içmememe rağmen leş gibi bayat ve kalitesiz üç kuruş fıstığı ikram etmeyip bir de üstüne miktarına ve kalitesine göre hatırı sayılır bir para almalarına uyuz oluyorum ben.
  • floydian  (29.08.16 03:43:38 ~ 03:45:41)
valla arkadaş bilmiyorum mekan sahibi mi ama, sadece içkili mekan olarak değil, lokanta, restaurant köfteci falan, mesela burada çok nezih mekanlarda çok suratsız insanlarla karşılaştığımı biliyorum, mekan sahiipleri herşeyin çok yolunda olduğunu sanıyor.

mesela en son yakın zamanda, edirnede meşhur bi yerdeydik, 3 tane bayan garon karşımda durup yüzüme bakıyordu, bi 5 dakka baktılar ne menü ne bişey, 1.5 metre ötemde duruyolar, pardon dedim sipariş almıyacakmısınız? aldılar falan gerekli miktarda bahşiş bıraktım, kız ağzına soksun o bahşişi dedi ve bende duydum, mekanın sahibi de abimiz, siklemedim tabi böyle olaylarda oluyo, abi hizmet güzelse, insanlar güzelse tip oluyor, ama öteki türlü yapmacık, ne vereyim abime falan filan geçin onları.

10 15 içerim evet, içmeyi seviyorum hele 2 kişiysek falan garanti, zaten abi 5 6 dan sonra otomatik geliyor, istemene gerek yok

hatta bazı yerleratıyorum 5 yerine 6 7 lira diyip bira fiyatına, seni hiç boş bırakmıyor, böyle yerde var. bunlarada denk gelmişsindir eminim
  • killerbee  (29.08.16 03:48:03 ~ 03:51:23)
şimdi birayı nasıl ve hangi mekanda içtiğine bağlı. sen her bira istediğinde şişe açmıyorlar. orada fıçısı var adam çeşmeden doldurur gibi dolduruyor. onun da maliyeti çok değil. sıfır demiyorum ama yanında fıstık verirse kazanamaz değil yani. mersin'de mekan vardı hala duruyor mu bilmiyorum 'yer fıstık' adıyla gayet güzeldi. çalışanlarının arkasında 'her yer fıstık' yazısı vardı. yer fıstığı var orada çuvalla sınırsız istediğinde getiriyorlar ve kabukları da yere atıyoruz. fıstık içi değil ama kabuklu fıstık. her yer fıstıkdı yani anlayacağınız.:):)
fiyatlar da abartı değildi. olunca oluyor ama neden bir avuç fıstığı 5 liraya satmak varken adam sana bedava versin? müşterisi var zaten.

  • cahs  (29.08.16 03:53:17 ~ 03:54:16)
herkes sadece kendi onune gelen ikrami goruyor, bir avuc fistiktan ne olacak diyor. senin onune 50 gr fistik koysa ortalama bir mekan olup gunde 100 tane bu sekilde yapsa 5 kg eder ayda eder 150 kg. 14 tl den alsa ayda 2100 tl eder. buda bir asgari calisanin sigortasiyla beraer gideri demektir. cogu mekan 2 3 bira icildikten sonra jest olarak bunu yapabilir. ya da ilk birada bunu yapar ama zaten bira fiyatina yedirmistir onuda. yani o bir avuc fistiktan ne olacak ile olmuyor mekan isletmek, kurusu kurusuna hesaplaniyor her seh ayakta kalabilmek icin. not: bir isletmeci

  • oscar  (29.08.16 05:03:33)
50lik birayı 15 liradan satıyoruz. Çerezin menü fiyatı 5 tl. Ama benim onu girip girmemem benim zerre umrumda değil. Fakat her müşteriyi merhaba diye karşılayan biri olarak buna bir cevap alamadan istediği gibi gidip bir yere oturup bir de emir verir gibi sipariş verirse, değil çerez ikram etmek o müştetiye servis bile yapmam. Ha tam tersi durumda da 10 çerezi 20 patlamış mısırı 50 kezde turşuyu ikram ederim.

  • onheil  (29.08.16 05:34:55)
Burda arkadasin demek istedigi musteriyi baglamak. Sen 5 e verecegin birayi 8 e ver ama yanina fistik vs koy o musteri o ikrama tav olur, kendini onemli hisseder yine gelir, 3 icecegine 5 icer. Bu pazarlamanin altin kurallarindan biridir. Omonun yanina limonlu cifi bantlicaksin bu devirde yoksa secenek cok musteri icin. Misal bi corbaci abimiz var corbasi mukemmel olmayan ama icilebilir kivamda olmasina ragmen her gittigimizde masayi onden kucuk kucuk mezelerle oyle bir donatiyor ki, toplasan verdiginin tutari 10 lira etmez ama, cikip da baska corbaciya gitmeyi hic dusunmedik simdiye kadar.

Allah askina yalniz barmenlikten anlayan, islettigi barda musteri baglamayi bilmedigi icin ancak ucu ucuna kar edebilen kucuk esnaflar gelip burda "vergi,algi vs.."diye aglamasin bi zahmet.

Bu arada 10 yil barlarda calistim ama kasada hesap odemenin o.cocuklugu oldugunu yeni ogreniyorum vay arkadas. Mekan kalabaliktir sen garsonu bekleyemeyecek durumdasindir alir adisyonu gider kasada oder bahsisini de tip kutusuna atarsin. Hatta orda cogu zaman barmenle de yuzyuze gelindiginden daha cok bahsis verilir. Ha sen o bahsisi hak etmediysen adami arabasina kadar gecirsen yine alamiyorsundur o ayri.
  • sindustrial  (29.08.16 05:55:28 ~ 06:17:17)
Duyuru sahibi efendice kendi dusuncesini dile getirmis ve diger insanlarin fikirlerini merak etmis.

Sanki anasina kufur etmis gibi tepki vermek nedir ya? Cebine para koy da gel falan diye konusma hakkini elde edebilecegini dusunecek kadar psikolojik sorunlar mi yasaniyor anlamiyorum ki. Kac yasinda cocuklarsiniz ya da kac yasinda kaldiniz acaba? Hadi aileniz yapamamis ama siz kendinizi buyutemediniz mi?

SORUYU BEGENMIYORSAN CEVAP VERME ASLAN PARCASI.

Soruya cevap:
Maalesef ulkemizde insanlar ac. Bildigin ac.
Bak @oscar hesap yapmis. Kendince nedenini soylemis. Her masaya 50 gram fistik cok fazla. 30 gram hayli hayli yeter. Bu da masa basina sadece 40 kurus gibi bir maliyet olacak. Bugun en kotu yer birayi 9-10 liraya satiyor. Premix'ten verilen biranin (maliyeti en dusuk secenek) maliyetine masa basi 40 kurus ekleyeceksin. Yani bir masada ortalama 4 bira icilse, bira basina 10 kurus eder.
Ama dedigim ve duyuruda da goruldugu gibi insanlar ac; bira basina 10 kurus ek masraf bile cok gelir. Cunku adam gibi isimi yapiyim, musteriyi hos tutuyum, cebime de her biradan 10 kurus eksik girsin diyecek insan sayisi maalesef cok az.

Ona buna orco vb. sifatlar takan, bi' fistiga 5 lira vermiyorsan seni kovarlar diyen, paran yoksa gelme diyen adam bir biranin 10 kurusluk maliyet artisi gostermesine tahammul edemiyor.

Genelde bar/pub isletmecileri burada da goruldugu uzere insana saygisi olmayan, cebi 3 kurus para gordu diye milleti begenmeyen, calisinana esek muamelesi yapan, musterisini sadece para seklinde goren barzolardan olusuyor. Sikma canini bosver. Memleketin kaderi bu.

Bi' soz vardir. Hayati boyunca bir sekilde bir sey satmis hemen hemen herkes duymustur.
işten artmaz dişten artar

Esnafligi, ticareti, isletmeciligi ve her seyden once insanligi ogrenememisler babasina, dedesine sorabilir bu sozun ne demek oldugunu. Neden sadece tutumlu ol degil de isten artmaz denmis bi' ogrensinler.

Not: gayet duzgun ve kibar bir sekilde sorulmus bu soruya bir bar isletmecisi olarak "ya kardes haklisin ama soyle soyle durumlar var, kolay degil" vs. seklinde duzgunce cevap veremeyecek ve karsisindakini kirmak, asigalamak icin salya sumuk akitan birinin burada olmasi beni gercekten rahatsiz etti. O nedenle yazdim bunu.
  • isott  (29.08.16 06:12:16 ~ 06:15:58)
@bardakigüneşgözlüğü mekanin adini soyle de onunden gecmeyelim bir dahakine.

Fistik olmadi patlamis misir da olumlu. Cok fazla gider kalemi var barlarin evet, bari 2-3ten sonra getirsinler. Her seyin raconu var bunun yok. Bar esnafinin geneli tuttuguna geciren, geciremedigine orco diyen tipler zaten.
  • fakyoras  (29.08.16 07:58:23 ~ 07:59:47)
Parayı bulmuş işletme sahipleri çok görgüsüz ya. Suratsız esnafla hiç işim olmaz. Popüler olmayan mekanları tercih etmek en güzeli bu konuda. Ben kuruyemiş aramıyorum biranın yanında. Çok seviyorsan yanında götür, kap iste. Verirler. Yada cebinden ye. Kimse bişey demez.

  • hasmetizm 2046  (29.08.16 08:34:56)
Bu zamana kadar gittigim yerlerde hep birayla birlikte getirdiler cerezleri, bitince yenisini bile getirdiler. Nerelere gidiyosunuz olm cerez bile getirmiyolar?

  • England  (29.08.16 09:03:48)
Ayrıca bahsedildiği gibi fıstığın kilosu 14 lira falan değil. Ben perakende 12 liraya alıyorum, toptan alan 10 liraya bile alır. 50 gram 50 kuruş, biraya 1 lira zam yapsan millet "şurada fıstık da ikram ediyorlar" diye tercih eder. Çirkinleşmenin alemi yok.

Duyuru sahibi, sana katılıyorum kardeşim.
  • yirmisantim  (29.08.16 09:13:34)
bizde hizmet sektorunde kalite surunuyor maalesef. nezaket, gorgu zaten unutulmus kavramlar. bu bok gibi hizmetin alicisi da hazir ustelik. yuksek hesap odemeyi, cok icmeyi marifet sanan gorgusuz tayfasi da damlamis hemen. o yuzden mudavimlik kafasi iyidir. anlayisiyla, hizmetiyle sana uyan yeri buldum mu yapisican.

yunanistan'da yemekten sonra magnum gibi dondurma Veriyor adamlar. turkiye'de rahat 10tl kitlersin o dondurmaya. orda ikram. sakiz'da minicik sahil kasabasinda o sirada hic musterisi olmayan barda bir sise bira ictim. bir de su. yaninda bir kase cips getirdi kadin. oyle extra bir nezaket sicakkanlilik da gostermis degiliz. sevgisinden yapmadi yani.

vergi vs. gibi dezavantajlari bir kenara koyalim, ikram eden edebiliyorsa demek ki olay hizmet anlayisiyla ilgili. ayni biraya 10tl de verebiliyorsun, 20tl de. 20 veren de mutlu duduklenmekten. ben o parayi mekana veriyorum diyor.
  • jimicik  (29.08.16 10:05:35)
Kadıköy'de Muhit diye bir yer var. Mısır patlatıyorlar makinede. Öyle masaya 1 tane getirme falan değil. Gidip istediğin kadar alıyorsun, istediğin kadar gidip. Bence dünyanın en mantıklı hareketi. Bir avuç karışık kuru yemiş getirip, minimum 5 liradan kitlemek ise tam şark kurnazlığı. Onun dışında mısır-fıstık ikram eden yerler, bittikçe getirenler olduğu gibi, 100 liralık harcama yapsan da fıstığı yine 5-6 liradan kitleyenler var. Çok gereksiz bence.

Kadıköy'de her mekan ağzına kadar dolu zaten. O yüzden hiç bu tip hareketlere girme ihtiyacı duymuyorlar. Oysa ben bir mekan açsam dayarım mısırı, dayarım fıstığı. Hem insanlar susadıkça daha çok içer hem içerken ağızları tatlanır hem de harika bir jest bence.
  • nawar  (29.08.16 19:04:01)
biranın yanında patlamış mısır?

  • kosun lan mevzu var  (29.08.16 19:10:52)