Yeşil yeşil pasaportlar

geçen yıl da sormuştum yine soruyorum 1 kişi cevap verebilmişti;

yaş 32, öğrenci değilim, evli değilim, ssk lı işim var. 4-5 sene önce işe başlamadan öncesine kadar yeşil pasaportum vardı annemden.. (1. kademeden memur emeklisi olduğu ve onun kızı olduğum için) hiç kullanamadan okuldan mezun oldum, işe başladım yeşil meşil gitti elimden..

şimdi ben ssk dan çıksam yurtdısına gezmeye yaşamaya gitmek istesem bana yenıden yeşil mi verirler? verirlerse hangi şartta geri alırlar? mesela en az 10 sene ssk olmasa üstümde yeşile devam mı? ya da evlensem?

son soru; yeşil pasaport amerika için avantaj mı?

"Hususi Damgalı Pasaport alabilecek durumda bulunanların yanında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan kız çocukları ile yine yanında yaşayıp reşit olmayan erkek çocuklarına bu neviden pasaport verilir veya baba ve annelerinin pasaportlarının refakat hanesine kaydedilir. Refakat hanesine kayıtlı bulanan çocuklar, pasaport sahibi ile seyahat etmedikleri takdirde yurt dışına çıkamazlar.
Hususi Damgalı Pasaportlar 4 yıl süreli olarak İl Emniyet Müdürlükleri tarafından verilir.
Harca tabi olmayıp yeni pasaportlarda sadece cüzdan bedeli alınır."

tekrar verip vermeyeceklerini bilmiyorum; ama evli olmadığınız sürece verdiklerini anımsıyorum sanki. evlendiğiniz veya çalıştığınız anda yeşili unutun!

değil yeşil pasaport kırmızı pasaport bile amerika için avantaj değildir.:)
ama amerikan konsolosluğunda biraz hoş karşılanırsınız.
  • anuk kokulu sair  (03.12.09 22:18:14)
sizin yine iyi, ben erkek olduğum için 18 yaşını doldurduğum an uçtu gitti yeşil pasaportceğizim. sniff :(

  • sly cooper  (03.12.09 23:42:46 ~ 23:42:57)
yeşil pasaport için kamu görevlisi olmanız ve belli kıdeme erişmiş olmanız şart.
ssk'lı olmanız size yeşil pasaport sağlamaz. ancak tsk,egm,mit gibi kurumlarda çalışıyor olmanız halinde bu pasaportu temin edebilme imkanınız vardır.

  • icemanr  (04.12.09 13:35:55)
@icemanr sorudan o kadar uzaksın ki tüylerim ürperdi :)

  • medre  (04.12.09 14:16:44)