Uyanamama sorunu

Yaklaşık 3 aydır bir yerde çalışmaktayım. Dolayısıyla haftaiçi hergün saat en geç 7 gibi kalkmam gerekiyor. Okul zamanımda da zor uyanan birisiydim fakat bunun nedeninin kafama göre okula gidip gelmem, bir uyku düzenimin olmaması ve az yatmam olarak düşünürdüm.

Bu 3 ay içerisinde iyi kötü bir düzen tutturdum. Yaklaşık hergün saat 12.30-01.30 arasında yatıyorum ve sabah 6-7 arasında kalkıyorum. AMA OLMUYOR. Kalkamıyorum yani. Alarm saat 6'da çalmaya başlıyor ve ben 7'ye kadar erteliyorum. Hatta 7 uyanma vaktim için bir sınır noktası olmasına rağmen 7'de bile erteleyip gecikmeyi göze alabiliyorum.

Bu sorunu çözmek için alarmı uzak bir yere koymaya karar verdim, hatta banyoya koydum ki kapattığım sıra yüzümü de yıkayayım. Ki bakın burası önemli, hedefime ulaşıp yüzümü yıkadım fakat GİDİP GERİ YATTIM.

Herhangi bir uyku sıkıntım yok bu arada, ölü gibi tertemiz yatıyorum. Sıfır horlama/nefes alamama sorunu.

Ne yapayım ben şimdi?

daha erken yat. 11-11.30 gibi
bir de uyumadan en az yarım saat evvel tüm teknolojik aletlerle bağını kes.

  • interview with the vampire  (23.08.16 14:41:24 ~ 14:42:59)
odanı havalandır, ses - ışık yalıtımını sağla. alarm erteleye erteleye uykunu bölmek yerine mümkün olan en geç saate alarmını kur. eski eşyalar satan dükkanın birinden bir kaç tane gürültülü saat al. odanın çeşitli yerlerine koyup hepsini aynı saate kur.

  • zgrydn  (23.08.16 14:44:13)
aynı dert bende de vardı, evlenince çözüldü :)

  • re noreno  (23.08.16 14:58:11)
kan degerlerine baktir.

  • jimicik  (23.08.16 15:00:05)
bi sise su icip yat. sabah net kalkip kosarsin tuvalete.

  • superfluid  (23.08.16 15:17:55)
çözüm daha erken yatmak kesinlikle

  • azeriturku  (23.08.16 15:42:49)
kimse söylememiş ama daha erken yatmalısın..
erken yattığında vakit yetmiyor, hayatın iş-uyku ile geçiyor gibi gelecek ama işin gerçeği bu, belli ki diğer türlüsü yetmiyor vücuda.

  • manuel mandalina  (23.08.16 16:00:11 ~ 16:00:45)
su içip yatmak kesin çözüm:) sabah testislerin patlamasın diye kalkıyorsun korkudan.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (23.08.16 16:07:58)
çok bariz geç yatıyorsun en geç 7de kalkman gerekiyorsa ama bence sorun bu değil. sorun iş hayatına henüz alışamaman, muhtemelen işini sevmemen, bunu yük gibi görmen.

ben pazar günü hariç her gün 8 buçukta sürünerek uyanıyorum, mesaim 9'da başlıyor, üç senedir şirkete 9'da girdiğim günler yirmiyi geçmedi. pazar günü 7 buçukta son derece keyifli uyanıyorum. ne yapayım demişsin, kendini gün içerisinde yapacağın aktivitelerle motive et. aklıma bi' bu geldi.
  • evde liyakat kalmamis  (23.08.16 16:08:18)
akşamları bir saat erken yatmak o kadar çok fark yaratıyor ki. 11:45 te yatakta olmayı dene.

  • sttc  (23.08.16 20:40:30)
antidepresan vs. kullanıyor musun?

  • bushido77  (23.08.16 21:00:52)
@evde liyakat kalmamis, aslında sevmiyorum diyemem, sadece sabahtan akşama kadar oturmak kıçımı ağrıtıyor, sevmediğim bir yön. elbette büyük bir heyecanla gitmiyorum ama.
@bushido77, hayır kullanmıyorum. öyle etkileri mi var? ben kullanırsam ölürüm herhalde.

  • yasli ateist  (24.08.16 00:22:35)