rayiç bedeli hk?

beğendiğim evin şu an bana satılmak istenen fiyatı 135000 tl.
110.000 konut kredisi çekmeyi planlıyoruz ancak evi bize satacak olan mal sahibi evi arsa sahibiden alırken tapu da evin rayiç bedelini 65.000 tl olarak göstermiş tapu masrafını az ödemek için. Tapuyu da bir ay önce üzerine almış. Şimdi bana maksimum 80000 kredi çekebileciğimi aksi durumda vergiyi yüksekten ödemesi gerektiğini söyledi. Eğer krediyi 110 000 olarak çekersem de hem kendisine hem bana bir kaç yıl içinde vergi cezası geleceğini söyledi.
bunun gerçeklik payı nedir?
bu cezanın bir oranı var mı? varsa her iki tarafa mı gelir yoksa sadece alıcı veya satıcıya mı yansır?
80.000 tl nin üzerinini 135 e tamamlamak için daha farklı bir yol var mı ihtiyaç kredisi dışında ( not 25.000 nakit de ben de var )

vergiyi elbette ödeyecek o onun sorunu. siz krediyi eksik çekerseniz başka yerlerden para bulmanız gerekecek. ihtiyaç kredisi dışında yolu yok. burada ev sahibiyle pazarlık gücünüz önemli. sonucta düşük gösterirseniz onun ödemesi gereken vergi size geçmiş olacak, ilerde satarken siz onun vergisini de ödeyeceksiniz.

  • 507  (21.08.16 21:41:37)
çekebiliyorsanız ihtiyaç kredisi çekin. arada çok fark oluşmuyor. sigortalar, ipotekler, dosya masrafı, dask vs derken arayı kapatıyor. uygun oranlı ihtiyaç kredisine bakın. diğer sıkıntı da ortadan kalkmış olur

  • koybasigillerden  (21.08.16 21:57:48)