karınca istilası!

merhabalar,

daha önce de çok soru sorulmuş bununla ilgili, ama yine de sormak istedim.
hayatımızda ilk defa karınca istilasıyla karşı karşıyayız.

denenenler:

-raid karınca yemi
-sirke/sirkeli su
-karıncaların geldiğinden şüphe edilen yerlerin yakınına limon koymak
-çamaşır suyuyla evin her yerine girişmek
-yuva çıkışı olduğundan şüphelenilen iki noktayı silikonla kapatmak

hiçbiri çözüm olmadı.

işin en kötü yanı, evde altı kedi var.
ortalık yere ilaç milaç da koyamıyoruz/koyamayız.
öldürmek de istemiyorum zaten, çok üzülüyorum.
ama azalmadılar bile.

evde zaten kedilerden dolayı öyle açıkta tuttuğumuz şeker falan filan gibi şeyler de yok, yani neye geldiklerini de anlamadık.

bir de gidip koca evde başka yer yokmuş gibi karıncaların güzergahının üzerine falan yatıyorlar, daha demin birinin üzerinden üç tane aldım.

şöyle sakin sakin uzaklaşmalarını sağlayacak ne yapabiliriz acaba?

annemde de, bende de fikirler tükendi.

teşekkürler!

Başlığı takip edecegim benim de basim dertte. Denediklerim:
Camasir suyuyla silmek (bir sure uzak tutuyor)
Karinca yemi ( 1 ay once ise yaramisti ama simdi etkisi yok)
Salatalik kabugu (ilk denemede ise yaradi sonra etkisini kaybetti)
Bocek ilaci sprey ( bi ise yaramadi)
Otrin ( ise yaradi gibi ama hala tek tuk gezinenler var)
Sirke ( sanirim etkisi yok)
Limon (surunce etkisi oluyor ama surekli yenilemek lazim, limon surmekten biktim heryere)
  • curukturpkokusu  (21.08.16 19:58:10)
salkım domateslerin saplarından koyun. bir arkadaş bu yöntemden iyi sonuç almış.
olmazsa şunu yapın:
1 yemek kaşığı kadar borik asiti 5-6 yemek kaşığı toz şeker ve bir çay fincanı su ile karıştırın. Bu sıvıya batırdığınız pamuk parçalarını çıkış yerlerine koyun. Pamuklar kurumadan sık sık ıslatın.

sirkeyi düzenli aralıklarla mı sıktınız? bir iki kereyle olmuyor çünkü. ayakları kesilene kada devam etmek gerekiyor.
kedi olmasa çok çok acı yoz biber de etkili oluyor. ama kedi var, yalar eder olmaz.

genel olarak; böcekler, haşaratlar keskin kokulardan ve acıdan rahatsız oluyorlar. adaçayı, lavanta, defne.. bir de tespih ağacının tohumları organik tarımda da kullanılan böcek kaçırıcı. ben bitkilerimde bunu kullanıyorum.
tohumlarını topluyorum gerektikçe hazırlayıp kullanıyorum.
hazırlanışı şöyle: : bir sap kadar tespihi iyice kırıyorum. en zor tarafı bu çünkü çok sertler. taş iyi kırıyor. 1.5-2 litrekil pet şişeye koyuyorum üzerine su koyup 2 gün kadar bekletiyorum sonra süzüp yapraklara gövdeye püskürtüyorum.
iki çeşit tespih ağacı var karışmasın latincesi : melia azedarach

karıncalar saksı topraklarına da yerleşebiliyor, saksınız varsa üstte minik gözler veya alttaki tabakta toprak yığılması var mı bakın.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (21.08.16 21:26:53 ~ 21:40:01)
hocam karinca yemi dediginiz nedir?

su tozu denediniz ve ise yaramadi mi? www.vaverashop.com
edit: baktim karinca yemi ile bu toz farkli seyler. bence bu tozu bir deneyin, her yil mutfagimi basmaya calisirlar henuz bir yil sasmadi bununla gidiyorlar, gelmiyorlar
  • kassiopeia  (21.08.16 21:54:46 ~ 21:55:52)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret:

teşekkür ederim, deneyeceğim bunları.

sirkeyi düzenli olarak kullandık.
ama bana mısın demedi.
çok acı toz biber gibi şeyleri mutfakta deneyebilirim belki.
çünkü mutfağın kapısı kapalı, kediler girmiyor.

yine kedilerden dolayı evin içinde çiçek/bitki yok.
balkonlarda var, ama balkonlarda da karınca sorunu yaşamıyoruz :)

tekrar teşekkür ederim.

---

@kassiopeia:

teşekkürler.
mutfak demin de dediğim gibi kapalı, ama olur ya bizim terliğimizin altına bulaşır, eve taşırız falan filan...
o yüzden kedilerden dolayı cesaret edemiyorum bu tozlara falan.

o karınca yemlerini bile zaten dolap arkası gibi daracık yerlere koyabildik ancak.

yine de teşekkürler.
  • blatta hiberna  (21.08.16 23:57:44 ~ 23:59:55)
birkaç haftadır bizim mutfak da işgal altında. limon, yem, sprey, domates sapı her şeyi denedim. yuvalara bant yapıştırdım en son. birkaç gün kesti. ama sonra başka yerden gelmeye başladılar. önünü alamıyorum. başlık takibimde. burada dursun.

  • ruhen hastayim ben  (22.08.16 00:01:43)
hiç biri işe yaramazsa balkona şeker bırakın. eve girmelerine gerek kalmadan oradan alıp alıp gitsinler.
başta saçma gelecek biliyorum ama deneyince göreceksiniz öyle yapacaklar.
ben teraslı evde oturuyorum. terasta epeyce bitkim var, köpeğimizin yemek tabağı var, su tası var. kuşlara ayrıca su kabı koyuyorum. arada da kuşlara kırıntı, ince bulgur koyarım. bizim burada kuşları sürekli besleyen birileri var o nedenle kuşlara yem vermek pek gerekmiyor.
kuşlar benim bitkilerimle ilgileniyorlar daha çok. ağız tadıyla bir yasemin sardıramadım yıllarca. şimdi bile yapraksız yapraksız çiçek açmaya çalışıyor bir tanesi. en son çareyi nispeten çok filiz veren, hayat enerjisi yüksek bitkileri kenarlara koymak, diğerlerini daha içte tutmakla buldum. gelip öndekilerden alacaklarını alınca iç taraftakilere dokunmuyorlar. iç taraftaki yasemin yaprak dolu mesela.
karıncalarla ne alaka diyeceksiniz, onlar da aynı şeyi yaptılar. birkaç günlüğüne evde olmayacaktım, terasa köpek için birkaç tas yemek bıraktım. eve döndüğümde köpeğin yemediği tabağın birine karıncalar üşüşmüştü. o tabak olmasaydı aradıklarını içeride bulmaya çalışacaklardı. köpekle birlikte gittiğimizde öyle oluyor çünkü, eve bir geliyorum karınca ordusu karşılama töreni düzenlemiş, sıra sıra dizilip gitmişler. evde yiyecek bulamasalar da aramak için yol ediyorlar.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (22.08.16 11:08:50)