1000 yıl öncesine gitsek??

bundan diyelim 1000 yıl, ya da 600 yıl öncesine gitsek.

şu andaki dünyada konuşulanm dillerden hangisini bilsek anlaşabilirdik?

İngilizce hollandaca gibiymiş.

almanca zaten bambaşka.

türkçe nasıldı?

latince sanırım tek değişmeyen dil, zaten son ana dili latince olan adam 300 yıl önce ölmüştür sanırım.

Yazılı mandarin çok benziyormuş sanırım, çok eski yazıtlar vardı hala rahatlıkla okunulabilen. Konuşma olayını bilmiyorum ama o da olurdu. Dediğin gibi dil bilimci olmayan biri germen dillerini anlayamaz. Türkçede bence bazi kelimeleri kapardık ama anlaşma zor olurdu.

  • glamdr1ng  (18.08.16 14:19:57)
Bulundugun cografyaya gore degisir tabii ki.

Turkce o donem de vardi. Bugunkunden biraz fakliydi.
  • evrim halkasi  (18.08.16 14:24:11)
Ben oyumu Türkçe'den yana kullanıyorum. Edebiyatçılar tarihçiler daha iyi bilir ama sanki Arap-Fars etkisinden önceki Türkçe gayet anlaşılabilir duruyor.

  • rodriguez2  (18.08.16 14:28:38)
Türkçe ile muhtemelen gayet rahat anlaşırdın. Günlük türkçede büyük değişimler yok diye biliyorum.

Farsça da çok değişmemiş diye duymuştum.
  • i ve been mistreated  (18.08.16 14:33:23)
Eski Anadolu türkçesi ile anlaşırdın, sıradan vatandaş ile.ne dediklerini anlardın onlar da senin derdini anlardı iyi kötü.

  • wilhelmwasmuss  (18.08.16 14:52:54)