Zorunlu Bireysel Emeklilik

45 yaş altı tüm çalışanlar mecburen katılacak ve her ay maaşlarının %3ünü vereceklermiş.

1.Siz bu sistemde kalacakmısınız?

2.Ne zaman ve nasıl çıkabiliriz bu sistemden? 2 ay içinde çıkılıyormuş ama ne zaman başlayacağı belli mi?

ben de kalmam.
geçen hafta bir şirket aradı beni.
10 yıl boyunca aylık 170 lira yatıracakmışım. yani 38 yaşına kadar para yatıracağım. ama bu sistemin bütün güzelliklerden faydalanabilmem için 56 yaşına kadar paraya dokunmamam gerekiyor. 56 yaşından önce paraya dokunursam devlet desteğinin bir kısmından yararlanamıyorum.

neyse. 56 yaşında parayı almak istersem 95 bin liram olacakmış.

düşün yıl 2045 olacak ve bana 95 bin verecekler. bu ekonomik düzen ve şartlar altında o paraya o zamanda bisiklet bile gelmez herhalde.
  • bahodilo  (18.08.16 10:49:46)
bireysel emeklilik degil de birikim yapmak isteyenler icin, durumunuz musaitse, 10 yil sonra geri odemeleri yasam sigortalari var, dolar olarak yatiriyorsunuz, 10 yil bitince dolar olarak aliyorsunuz paranizi, bence bu daha mantikli.

  • kassiopeia  (18.08.16 12:11:13)
Asla kalmayı düşünmüyorum, 2 ay sonra çıkabiliyormuşsun. Aynı gün Hemen çıkmak için başvuracağım.

Kendi iradem ve zekam var ve brüt maaş üzerinden kesecekler, daha fazla yolmak için. Güya zam alıyoruz ona gidiyor. Devlete mi kaldı benim tasarrufumu düşünmek. Zorunlu kesinti yapmak, haraç bu.
  • wilhelmwasmuss  (18.08.16 15:00:25)