Verilen borcu geri isteme etiklik derecesi.

Arkadaşlar Merhaba,

Ayrı şehirlerde yaşadığımız, dost zannetiğim birine yaklaşık 1 sene önce araba alacağı için 2.500 tl borç vermiştim. Ben bu adamı parayla ilgili olarak 5 ay öncesine kadar hiç aramadım. Daha sonra ise paramı geri istediğimde bahaneler uydurmaya başladı, sonra öğrendim ki arabasını da satmış. şimdi ise telefonu kapalı. Size danışmak istediğim ise zamanında ailecek görüştüğümüz için bu adamın eşinin telefonu var. Kendisine ulaşamadığım için verdiğim parayı istemek adına bir kişinin eşi aranır mı? Ne derece etik olur? Karar veremediğim için görüşlerinize ihtiyaç duydum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Bence mesaj atın. "Eşinize ulaşamıyorum, rica etsem beni aramasını söyleyebilir misiniz?" tarzında. Konuyu belli etmeden. Ona da dönüş olmuyorsa arayın direkt.

  • himmet dayi  (17.08.16 17:34:52 ~ 17:35:00)
himmet dayı +1

gayet güzel bir taktik olur
  • zugas  (17.08.16 17:37:14)
bence karısına mesaj atman doğru olmaz. belli ki ödeyemeyecek. bunu sana açıkça söylemesi bir şeyi değiştirmeyecek neticede sen o parayı alamayacaksın.
karısı biliyordur zaten belli etmesen ne olur? gayet de belli olacak ve ayıp etmiş olursun.
borç verirken bu riski almalıydın.
  • neira  (17.08.16 17:51:46 ~ 17:52:27)
aranır kesinlikle. terbiyesizlik onunki.

  • prodeq  (17.08.16 18:13:18)
Bu devirde para konusunda utanma yok kardeş; sen niye ezilip buzuluyorsun?

Ara, sor. Konu neydi derse böyle böyle dersin.
  • piremses  (17.08.16 18:17:42)
arabayı satmış olması daha cok borcu olduğu anlamına geliyor sanırım. takdir sana kalmış.

  • diyarbakir karpuzu  (17.08.16 18:52:39)
Size ne yapmis olduguna, ve 2500 liranin sizin icin ne ifade ettigine bagli bence. Benim icin 2500 lira aramin bozuk oldugu, ve bana donmeyen adam icin feda edilmesi fazla bir para, ozur dilemis olsa, aramiz iyi olsa canin sagolsun daha sonraya derim mesela.

  • denizgonen  (17.08.16 19:10:42)
eşini arama adamı ara abi benim 2500 noldu de. utanması gereken o.

  • freetakilir  (17.08.16 19:31:32)
bence eşinin de haberi vardır. direk arayın mesaj atıp geri dönüş yapmasını beklemeyin.

hatta bence akşam 8 gibi arayıp nasılsınız eşninize ulaşamayıroum yanınızda ise verebilir misiniz diyin.

haremlik selamlık mı ya ne ayıbı. bir 2 3 cümle kuramayacak mı eşi sizinle
  • mobydick  (17.08.16 19:45:07 ~ 19:46:33)
adamın tel kapalı
eşine mesaj olmaz okudu mu okumadı mı senin numaran onda kayıtlı mı bakalım. kim lan bu deyip belki ciddiye almayacak.
ikisinin bir arada olması yüksek ihtimal olan saatte akşam 9 gibi eşi aranır
yaww rıza'ya ulaşamıyorum teli kapanmış yanınızdaysa bir görüşsem panpam ile denir.
yanında yok ise bana bir döner mi danışacağım bir konu var denir.
baktın bir kaç gün arayan soran yok tekrar aranır ne oldu hacı aramadı canım kardeşim denir.
özetle adam ile bir kere görüşmeden eşine borçtan bahsetmek mantıklı gelmedi bana.

burada verilebilecek en makul cevap benimki şimdi dağılabilirsiniz.
  • pembe baytar  (17.08.16 22:49:17)