çılgın kredi sorusu

Selam banker bilolar ve de kastelliler..
Efenim şöyle bir kredi çekme olayına girsek başarılı olur muyuz?
Diyelim ki 2000 tl maaşla çalışıyorum ve alabileceğim maksimum kredi için rastgele bir bankaya başvurdum ve 20.000 tl kredi çıktı.. Haliyle, sonrasinda baska bir bankaya daha kredi basvurusunda bulunursam "kredi riski" oldugu icin red cikacaktir
Simdiii, kritik soru su:
Hani bu bir cilgin proje ya, diyelim ki ben 20 adet bankaya ayni gun kredi basvurusunda bulunsam, dolayisiyla bunlarin birbirinin verdigi krediden haberi olmayacagina gore, hepsinden birden kredi kullanma ihtimali olur mu?
Burada kritik soru(n) su olabilir: ne malûm hepsinin onay suresinin ayni olacagi, dolayisiyla birinin onayini digeri birgun sonra gorebilir diye dusunulebir... Evet bu da bir ihtimal ama az cok tum bankalarin ayni prosudurlere sahip oldugunu dusunursek zamanlamanin az cok denk dusecegini de ongorebiliriz...
Ne yapican nasil odeyecen kismini bir kenara birakirsak, iyi bir zamanlamayla ayni anda 20 bankadan maximum kredi kullanmak teorik ve pratik acidan ne kadar mumkun gorunuyor size?
Not: alternatif fikirlere de acigim
Not2: bilen varsa ayrica yazabilir mi, bir bankadan kullandirilan kredi baska bir banka tarafindan kac gun sonra sistemden gorulebilir, yoksa aninda gorur mu?
Not3: evet kanada veya norvece yerlesmeyi dusunuyorum:)

kanada veya norveçten tuttukları gibi geri getirirler.

  • kurnaz  (17.08.16 15:46:05 ~ 15:46:23)
Şu findeks notu var ya, işte o sistem tüm bankaların kullandığı ortak bir sistem. Sen krediye başvurduğun anda o sisteme düşüyor. İkinci başvuruyu yaptığında da sistemde ilkinin olduğunu biliyorlar. Aynı anda (atom saatine göre aynı anda) başvuramayacağın için söylediğin teori mantıklı olmuyor.

Bu arada başvurup almadığın kredi olursa kredi notun da olumsuz etkileniyor.
  • himmet dayi  (17.08.16 15:46:25 ~ 15:47:13)
2. bankanın kapısından eli boş çıkarsın

  • gozu acik sevisen yahudi  (17.08.16 15:47:56)
@himmmet dayi.. Basvurulari dahi ayni anda goruyorlar mi? Buna emin misin? Bu nasil olabilir? Bu konuda ayni dusunen baska arkadaslar da var mi:(

  • alttaraf  (17.08.16 15:50:50)
tüm kredi başvurularını, kredi kartı borçlarını geç ödemelerini aynı anda görüyorlar.

  • orpheus  (17.08.16 16:50:19)
sen birine 9.00 da diğerine 9.15'te başvursan. o arada illa ki sisteme düşecek başvuruların hadi 1. hemen 1 saatte onayladı ikincisi olmaz ya onayladı sen bu 1 saatte 3.4.5. başvuruları yapsan da zaten ilk kredin onaylanmış olarak görünecek, onaylanmamış olsa da aynı anda 5 başvurun olacağı için kredi çıkmaz zaten. gibi. olmaz o iş.
bankalara görüşmeye gittiğinde bile koşulları söylüyorlar, başvuru yaptırmıyorlar alacağın kesinleşene kadar ki boşa başvuru görünmesin, notun düşmesin diye...

  • niye ama  (17.08.16 17:16:57)