ithalat ihracat genel ticaret sorusu

oonce olayi anlatayim size

ozbekistanda bir firma ile anlastim onlarin malini turkiyede firmalara satiyorum. gumruk teslim olarak anlasicaktik. ozbekistandaki firma nakliyati ustleniyor.

ancak tr deki firmalar gumruk degil de depo teslim almak istiyoru. adana ankara gebze vb

simdi ben cok ugrastim gumruk icin olmadi. fabrika teslim satayim dedim cok cok dusuk fiyat verdiler.

ben kararimi verdim bu adamlarin ayagina kadar getiricem mali, milli olarak

benim dusunmem gereken hangi masraflar var ?

1- nakliyat, bunu ozbekistanli firma ile konusucam orasi kolay. tir basina 150 dolar masraflari oluyorsa simdi daha fazla olucak ama anlasicam ben dokunmayacagim

2- gumruk masraflari. vergisi yok deniliyor benim getirecegim malin. sadece kdv si var onu da musteriye yansitirim. ancak gumruk sirketi benden tir basina 2500 lira istiyor tum gumruk masraflari icin. bunu cozuem

benim sorum ise bu ikisi disinda benim dusunmem gereken bir masraf kalemi var mi ? eger yok herseyi dusunmussun diyorsan ben firmalara abi fiyat su mali milli istiyorsan gumruk masraflari dahil ulasim dahil fiyat + masraf + kdv diye vericem

burada yanlis bir sey var mi ?

gümrük firmasının tır başına fiyat istemesi bana garip geldi, başka gümrükçülerle görüştünüz hepsi bu şekilde mi bilgi verdi? ayrıca 2500 lira da uçuk gibi kaldı ki malın ithalat masrafları yok yani bu neyin ücreti? bir yanlışlık var sanki.

nakliyat konusunda da mal gümrüğe kadar gelecekse depo için iç nakliye masrafı var, nakliyecilerden fiyat almak gerek. ha araç direkt depoya gidecekse daha iyi tabi.
  • tolga asp  (16.08.16 11:00:22)
merhaba hocam
turkiye de firmanız vardır sanıyorum. yoksa da acin ciddi yapacaksanız bu işi. yardımcı oluruz firmanız yoksa da.

gumruk musavirine vekalet vereceksiniz.

masrafları soyle hesaplayın
mal bedeli + nakliye + gümrük müşavirine mal cinsine göre çıkaracağı kdv ve diğer masraflar + %5 koyun her ihtimale karşı
bu sizin alışınız.
türk firmalara da fiyat verirken xxx lira + kdv vereceksiniz. ve bu vergiler ve masraflar peşin ödenecek.

odemeyi net konusun.
ve ciddi takip etmeniz gerekli odemeleri. cok zor durumda kalabilirsiniz.
  • kingcyrax  (16.08.16 12:53:38 ~ 12:53:53)
yok. gumrükculerden fiyat topla, uygun fiyatlısını bulursun. yoksa mesaj at yönlendireyim.

  • babilbaligi  (16.08.16 14:20:02)