Düzenli Azalan Paranın Faiz Miktarını Hesaplama

Excel böyle şeyler yapabiliyor diye biliyorum ancak maalesef hiç öğrenmedim.

Diyelim ki 30bin tl var elimizde. Bu parayı TEB'de veya Enpara'da faizde tutacağız. Her 30 günde bir de içerisinden 500 tl'yi çekip çıkartacağız. Kalan kısım yeniden faizde duracak.

Normal şartlarda bu paranın 60 ayda bitmesi gerekiyor ancak toplam faiz miktarı bize bu 60 ay içerisinde ne kadar kazandırır?

Edit: TEB şu anda 100 tl üzerinde hesapta duran paraya yıllık %9,25 faiz veriyor. Bunu dayanak noktası olarak alabiliriz.

enparanın günlük %8,5 faiziyle hesapladım 60 ay sonunda 7500 liraya yakın paran kalıyor,
75.ay sonunda 335 liran kalıyor ve sistem bitiyo :)

  • yokky  (14.08.16 15:22:49)
Çok teşekkür ederim. Peki bunu Excel üzerinden mi hesapladın hocam, nasıl yaptın tam olarak?

  • sevgikusunkanadinda  (14.08.16 16:16:05)
evet excelde formül yazarak elde ettim en kolay yöntemi o :)

  • yokky  (14.08.16 16:19:45)
@gram altın
zaten bankalar hep 32 gün ama arkadaş aylık çekicem dediği için ben günlükten hesapladım, 32 günlük faizde oran 8,50 den 11e çıkıyor getirisi daha fazla olacaktır tabiki o zaman

  • yokky  (14.08.16 17:05:24)
@gram altın, TEB'de şöyle bir durum var: eğer para 100 tl ve üzerindeyse zaten günlük faiz işliyor.

  • sevgikusunkanadinda  (14.08.16 21:51:22)