kaç yıllık passport? yurtdışında pasaport uzatma?

yurtdışına gitmek ve orda çalışmayı denemek gibi bi düşüncem var şu ara.

bi pasaport alayım diyorum. ama hiç parası olmayan biri olarak hangisini almamı önerirsiniz?

parayı bi yerlerden bulup buluşturucam şu an borç harç. 1 sene sonra pasaport almam daha kolay olabilir.

o sebeple acaba 2-3 yıllık mı alsam diye düşünüyorum. uçurum gibi bir fark var arada ama...

--------haraç---dftr---toplam---haraç/ay
6 AY----111,7---87,5---199,2----18,62
1 YIL---163,3---87,5---250,8----13,61
2 YIL---266,4---87,5---353,9----11,10
3 YIL---378,3---87,5---465,8----10,51
4-10 Y--533,1---87,5---620,6----4,44

yurtdışında pasaport süresi uzatma ya da yenisini alma gibi şansım var mı? okudum daha ucuza bile geliyor diyorlar ama siz ne diyosunuz. 2 senelik alsam, buraya gelme şansım yoksa ne yapıyoruz?

620 lira verecek durumum hiç yok da.

genelde 3 ay geçerliliği olan pasaport isterler. 1 yıl yeter, gittiğin yerdeki konsolosluktan yenisini alabilirsin.

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 11:43:00)
pasaport uzatma yok. bittiği zaman yeni pasaport alıyorsun. bazı ülkeler 6-12 aydan kısa süreli pasaporta vize veya giriş izni vermiyor. o yüzden kısa süreli almamakta fayda var. gerekirse şartları zorlayıp 10 yıllık almak en iyisi..

  • nrmnm  (12.08.16 11:43:03)
@nrmnm

uzatmadan kastım defterin zayi olması değil. yenisi de olur.

yurtdışında hiç olmuyor gibi bir şey anlaşılıyor yazdığından? vize sıkıntısı söz konusu değil.
  • yoggi  (12.08.16 11:48:08)
10 senelik al geç.

  • kurnaz  (12.08.16 11:48:29)
bu şartlarda en uygunu 1 yıllık sanırım. yurt dışındayken süresi biterse nasıl alınıyor bilmiyorum ama konsolosluktan falan yenisi alınabilir belki. araştırmak lazım.

  • ontheroad  (12.08.16 11:50:48)
yurt disinda konsolosluktan alirsin hatta daha ucuz olur, yaklasik 150 euro civari (almanyada) en uzun olan. ama vize alirken pasaportun gecerlilik süresine bakarlar, onu da dikkate al.

bilgi icin www.konsolosluk.gov.tr den pasaport kismina bakabilirsin. pasaport kisminin altinda yeni pasaport kismi var (ayni zamanda uzatmayi da iceriyor). fiyatlari, istenen belgerl hep mevcut. gidecegin ülkeyi öncelikle secip sonra detaylara bakabilirsin.
  • emrahday  (12.08.16 11:55:04 ~ 11:58:12)
10 yillik almak en mantiklisi.

yurtdisinda turkiye baskonsoloslugunda yeni pasaport alabilirsin ama daha ucuza gelmiyor (birlesik krallik icin konusacak olursam).
  • slackerbitch  (12.08.16 12:01:53 ~ 12:02:28)
ya hâlâ hiçbir sebep göstermeden "10 yıllık al geç" diyosunuz.

param yok diyorum ve bu konu önemli. borçla harçla 10 yıllık pasaport almak iyi bir fikir gibi görünmüyor. 1 yıl sonra dönüp 9 sene yurtdışına bi daha hiç çıkmayabilirim.

10 seneliğin daha kârlı olduğu aşikar yoksa.
  • yoggi  (12.08.16 12:06:04)
sen vizeye başvurur başvurmaz çıkmayabilir vizen. zaten kalkıp da 1 yıllık alırsan, önceden vizen de yoksa sana sadece seyahatin süresince geçerli vize verirler muhtemelen. o sırada da iş bulabilir misin belli değil. çoğu firma hali hazırda çalışma izni olan birilerini istiyor öünkü çalışma izni çıkartmak pahalı. ha ben gidicem garsonluk barmenlik yapıcam diyosan vize süresi dışında nasıl kalacaksın orada (zaten 90 günden çok vize verilmiyor, üstü oturma iznine giriyor).

sıkıntın pasaporttan çok vize ve iş bulmak olmalı. işini bulduktan sonra istersen 6 aylık pasaport olsun
  • la noix  (12.08.16 12:23:38)
yogi kardeş, şimdi sen önümüzdeki 6 ay içerisinde iş bulamazsan o pasaport çöp. bildiğin çöp olur hiç bir şeyde kullanamazsın. vize alamazsın.

hadi diyelim buldun. sonra sana oturum yapacağın ülkeye gitmek için kalan 6 aylık pass ile yine vizede sıkıntı çıkarma olasılıkları var.

kısaca minimum 2 senelik uzatman gerek o da önümüzdeki 1 sene içinde iş bulduğunu varsayarak. onun maliyeti 350 lira. 10 senelik 620 lira. hesabı sen yap. 300 daha ver 10 yıllık al kafan rahat olsun.

sen bilirsin al 6 aylık o zaman 200 lira.
  • kurnaz  (12.08.16 12:35:41 ~ 12:36:21)
tüm bunları geçtim daha pasaport masrafında sıkıntı çıkarıyorsan hocam yurt dışında işe gitmek için bunun 5-10 katı masrafların çıkacak...

  • kurnaz  (12.08.16 12:36:55)
iş ayarlandı, çalışma izni oturma izni vb
vizeyi de iş yerinin gönderdiği evraklarla 2 günde halledebiliyorum

gibi düşünün istedim. nitekim gidersem aynen yukarıda bahsettiğim gibi olacak. hadi alıym çantamı yurtdışlarında iş arayayım kapı kapı gibi bi düşüncem yok.

iş bulma, izin ya da vize çıkartma kısmını değil, pasaport mevzusunu merak ettim ben. açıkça da yazdım aslında yurtdışında uzatabilir miyim diye.

battı balık yan gider gibi düşünemem. başka masrafım çıkacaksa daha iyi ya, kısabildiğimden kısmam lazım. o da bu.

sorumun cevabını aldım. teşekkür ederim.
  • yoggi  (12.08.16 13:18:24)
1 yıllık ak gerekirse yenilersin konsolosluktan. kesin bilgi

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 13:22:03)
Gideceginiz ulkenin vize vermek icin talep ettigi en kisa pasaport suresi sarti olabilir. Pasaportu alirken buna dikkat etmelisiniz yoksa 1 senelik almak ilk etapta uygun gorunse de vizesiz kalabilir ve yeniden pasaport almak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrica gideceginiz ulkenin konsoloslugu pasaport suresinden uzun bir vize vermeyebilir. Sonra o ulkede konsolosluktan daha ucuza pasaport alirsiniz belki ama vizenizin bitmesi nedeniyle tum prosedurle tekrar ugrasmak zorunda kalabilirsiniz, bu daha masrafli olabilir.

Eger vize suresi pasaportun bitisinden uzun olabiliyor ise konsoloslugun vize verme sartina uyan en kisa sureli pasaportu alip ileride yurtdisinda konsolosluktan yeni pasaport alabilirsiniz ve daha ucuza gelir.
  • kartonpiyer  (12.08.16 13:39:37)
ya adam çalışacam diyor 10 günlük vize alsa ne olur 10 yıllık alsa ne olur. vizeyle mizeyle işi yok artık

  • cekilmis gayfe  (12.08.16 13:41:57)
abi yanlış anlama işine burnunu sokmak gibi olmasın da 200 tl ile 600 tl arasında yurtdışı mevzularını konuştuğunda o kadar bi fark yok. 10 sene kafan rahat olmak apayrı bi mevzu pasaport konusunda. bürokratik işlerle yurtdışında uğraşmak çok daha zor, yaşadım, yaşıyorum ordan biliyorum. al 10 sene geç.

  • dannyb  (12.08.16 13:47:45)
pasaport masrafını ödeyen şirketler var, ayrıca çalışma iznini alırken yaptığınız masrafları da 'genellikle' karşılıyorlar (çeviridir vs.) belki öyle bir yer olur.

  • kassiopeia  (12.08.16 14:49:01)