sigortalı çalışanken bakaya kalma

ben özel bir şirkette 1 yıldır 4a sigortalı olarak çalışıyorum ve 21 ağustos'ta tecil sürem doluyor. eylül-ekim'de de sevk diyor.

şimdi bakaya kaldığım an bu iş yerim için yasal bir sorun yaratıyor mu? sigortalı çalışan olduğum için işten çıkana ya da çıkarılana dek askere gitmeyebiliyor muyum? bu durumda gitmemek için nasıl bir yol izlemem gerekir?

Askeri Ceza Kanunu

Madde 75 – 1 – (Değişik: 30/4/1945 - 4726/2 md.) Asker kişileri kaçmağa kışkırtan veya kaçmalarını veya kaçaklığın devamını kolaylaştıran veya kaçakları, izinsizleri, bakayayı, yoklama kaçaklarını, saklıları ve çağrılıp ta gelmiyen yedek subaylarla yedek askeri memurları bilerek özel ve resmi hizmete alanlar veya gizliyenler veya Devlet, il ve belediyelerle bunların denetimi altındaki bütün kuruluş ve kurumlarda ve banka ve kamu faydasına çalışan dernek ve mesleki kuruluşlarda her ne suretle olursa olsun çalıştıranlar ve Hükümetten yapılacak tebligat üzerine özel işlerinden çıkarmıyanlar barışta üç aydan bir yıla ve tekerrüründe bir yıldan üç yıla, seferberlikte veya olağanüstü hallerde altı aydan iki yıla kadar hapis ve bu eylemin seferberlikte veya olağanüstü hallerde tekerrüründe yedi yıla kadar ağır hapis cezasiyle cezalandırılır.
2 - Seferberlikte herhangi bir suretle askeri kuvveti tenkise sebep olacak surette vakıa gayrimutabık kasten vesika verenler birinci defasında iki seneden beş seneye kadar ağır hapis ve mükerrirler ölüm cezasiyle cezalandırılırlar.

Not: Sen bakaya kaldıktan sonra değişken olmakla beraber 1-2 yıl içerisinde iş yerine bu maddeyi hatırlatan ve bu kişiyi 15 gün içerisinde işten çıkartarak en yakın askerlik şubesine yönlendirmekle görevlendiren bir mektup ulaşıyor. Mektubun hitap ettiği şey ise kurum ismi, yani direkt yönetim kurulundaki kişiler suçlu duruma düşüyor.
  • okumayi sevmeyen okur  (10.08.16 13:38:28 ~ 13:40:31)