Buhar makinesi ile doğalgaz alevi arasındaki tuhaf ilişki

Arkadaşlar merhaba,

Konuya direk girmek istiyorum. Normal şartlarda doğalgaz yanarken mavi renkte bir alev çıkıyor. Tuhaflık şu; buhar makinesini çalıştırdıktan sonra doğalgazın alevi turuncu oluyor. Yani ocağı açıyoruz bildiğin turuncu yanıyor. Bunun sebebi nedir? Bilen var mı? İnternette biraz araştırdım. Anladığım kadarıyla olay eksik yanma diye tanımlanıyor ama çok derinlemesine bilgiler mevcut değil. Yani bu eksik yanma olayı neden oluyor ve tehlikesi nedir? Alt tarafı buhar makinesi nasıl böyle bir şeye sebep olur? buhar makinesi ile bu durumun nasıl bir bağlantısı var? Durum çok tehlikeli bir durum mu?

Teşekkür ederim.

buhar (gaz haldeki su) makinesi ortamdaki nem (bu da su) oranını yükseltir. yüksek nem oranı alevi etkiler, küçültür ve eksik yanma gerçekleşir. eksik yanma da küçük miktarda doğalgaz sızması anlamına geliyorsa buhar makinesini kombiden uzak bir yerde çalıştırmak gerekir.

diye mantık yürüttüm.
  • zgrydn  (10.08.16 11:40:28 ~ 11:40:44)
Konuyu merak ettim ve biraz araştırınca şu linke rastladım. İngilizce biliyorsan yorumlara bakabilirsin. www.chrisinch.com

Özetle tehlikeli olmadığını söylemişler.sebenine dair farklı yorumlar var ama birisi musluk suyundan havaya karışan minerallere bağlamış durumu, distile su kullanımını önermiş. Ne kadar işe yarar bilemiyorum.
  • melankoli basili  (10.08.16 12:32:22)